31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Milyen növényvédő szereket használhatunk az almánál varasodás és lisztharmat ellen?

Agrofórum Online

Milyen növényvédő szereket használhatok kiskertben alma varasodása és lisztharmat betegsége ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon megjelenő lisztharmat és varasodás is jelentős betegségnek számítanak, hiszen a levelek mellett a terméseken egyaránt okoznak tüneteket, minőségi károkat. Az elmúlt hetek szinte folyamatos csapadékos időjárása igencsak kedvezően hatott minden növényi kórokozó fejlődésére. Szerencsés esetben kellő számú megelőző kezeléssel a fertőzés kivédhető volt, ennek hiányában a permetezést már a kialakult tünetek kezelésére, a fertőzés megállítása céljából kellett elvégezni.

A lisztharmat jellegzetes másodlagos tünetei ebben az időszakban már feltűnőek, hiszen a leveleken lisztszerű bevonat képződik, a termések felülete pedig a betegség hatására parásodik. Terjedésének főként a levegő magas páratartalma, valamint a magas hőmérséklet biztosít optimális feltételt. A varasodásnak ezzel szemben a nagyobb mennyiségű csapadék megléte szükséges a fertőzéshez.

A varasodás kezdeti levéltünetei halványzöld kerek foltok, melyek a levél színe felé kidomborodnak. Idővel a foltokon bársonyos gyep jelenik meg, majd végül a folt elhal, és szürkésbarna színű lesz. A gyümölcsökön is kezdetben apró, majd növekvő, sötétbarna gyep jelenik meg. A foltok később elparásodnak, varasak lesznek, és az sem ritka, hogy a gyümölcs egyenetlen felületűvé, féloldalassá és berepedezetté válik.

A készítmények közül, varasodás ellen kezdetben, megelőző jelleggel a réz hatóanyagú szerek is felhasználhatók, míg a lisztharmat esetében a kontakt kén használandó. Nagyobb fertőzési nyomásnál, illetve már megjelent tünetek továbbterjedésének megállítására már a felszívódó készítmények használata válik indokolttá. A készítmények közül varasodás ellen házikertben pl. a Qualy és a Chorus vannak engedélyezve, míg mindkét kórokozó ellen a Difcor, Difeno 25 EC, Alfa Solo, Switch, Fontelis 20 SC, Dagonis készítményekkel is hatékonyak lehetünk.

Emellett természetesen nagy hangsúlyt kell fordítani a megelőzésre, a beteg lombozat ősszel történő összegyűjtésére, kihajtás után a lisztharmatos tüneteket mutató hajtások lemetszésére, illetve az arra hajlamosító időjárási tényezők esetén történő permetezésre egyaránt.

Kiemelt kép: Pixabay

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Veszélyesen fertőzi az almamoly a dióültetvényeket

2018. július 31. 10:55

Gyümölcsöseinkben a meleg idő több gyümölcsféle érését előrehozta. A korai szilva már leérett, a későbbiek színeződnek. Az őszibarack folyamatosan érik, már a középérésű fajtákat szedik. Szőlőből a korai csemege fajták mellett több borvidéken megkezdődött a fehér borszőlő szüretelése is.

Tűzelhalás elleni megelőző védekezés - Amiért érdemes az ERWIPHAGE PLUS-t választani

2018. április 16. 06:38

Hatásos és célirányos védekezés az almafélék tűzelhalása ellen - magyar világújdonsággal.

Almatermesztés: elment mellettünk a világ

2020. október 26. 10:42

Évek óta Poór Miklós nyírmadai almáskertje ad otthont három cég kertszemlével egybekötött almatechnológiai bemutatójának. A választás természetesen nem véletlenül esett ismét erre a helyszínre, az ültetvény valóban minta: azzá formálta Miklós és családtagjainak a több mint harminc év óta tartó munkája.