Milyen növényvédő szereket használhatunk az almánál varasodás és lisztharmat ellen?

Agrofórum Online

Milyen növényvédő szereket használhatok kiskertben alma varasodása és lisztharmat betegsége ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon megjelenő lisztharmat és varasodás is jelentős betegségnek számítanak, hiszen a levelek mellett a terméseken egyaránt okoznak tüneteket, minőségi károkat. Az elmúlt hetek szinte folyamatos csapadékos időjárása igencsak kedvezően hatott minden növényi kórokozó fejlődésére. Szerencsés esetben kellő számú megelőző kezeléssel a fertőzés kivédhető volt, ennek hiányában a permetezést már a kialakult tünetek kezelésére, a fertőzés megállítása céljából kellett elvégezni.

A lisztharmat jellegzetes másodlagos tünetei ebben az időszakban már feltűnőek, hiszen a leveleken lisztszerű bevonat képződik, a termések felülete pedig a betegség hatására parásodik. Terjedésének főként a levegő magas páratartalma, valamint a magas hőmérséklet biztosít optimális feltételt. A varasodásnak ezzel szemben a nagyobb mennyiségű csapadék megléte szükséges a fertőzéshez.

A varasodás kezdeti levéltünetei halványzöld kerek foltok, melyek a levél színe felé kidomborodnak. Idővel a foltokon bársonyos gyep jelenik meg, majd végül a folt elhal, és szürkésbarna színű lesz. A gyümölcsökön is kezdetben apró, majd növekvő, sötétbarna gyep jelenik meg. A foltok később elparásodnak, varasak lesznek, és az sem ritka, hogy a gyümölcs egyenetlen felületűvé, féloldalassá és berepedezetté válik.

A készítmények közül, varasodás ellen kezdetben, megelőző jelleggel a réz hatóanyagú szerek is felhasználhatók, míg a lisztharmat esetében a kontakt kén használandó. Nagyobb fertőzési nyomásnál, illetve már megjelent tünetek továbbterjedésének megállítására már a felszívódó készítmények használata válik indokolttá. A készítmények közül varasodás ellen házikertben pl. a Qualy és a Chorus vannak engedélyezve, míg mindkét kórokozó ellen a Difcor, Difeno 25 EC, Alfa Solo, Switch, Fontelis 20 SC, Dagonis készítményekkel is hatékonyak lehetünk.

Emellett természetesen nagy hangsúlyt kell fordítani a megelőzésre, a beteg lombozat ősszel történő összegyűjtésére, kihajtás után a lisztharmatos tüneteket mutató hajtások lemetszésére, illetve az arra hajlamosító időjárási tényezők esetén történő permetezésre egyaránt.

Kiemelt kép: Pixabay

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.

Folytatódott az alma lendületes drágulása

2020. július 12. 10:17

Éves összehasonlításban az alma drágult a legjobban, de a citrom 45 százalékos és a narancs 43 százalékos ralija is kiemelkedik a zöldségek és gyümölcsök országos fogyasztói átlagárának változásai közül.

Fókuszban az almalisztharmat

2018. május 24. 10:42

A gyümölcsösök aktuális növényvédelmi problémáira és a lehetséges megoldásokra hívjuk fel a szakemberek figyelmét szakcikkünkben.

Mitől lisztharmatos az almafám minden évben?

2018. május 23. 11:57

J. Ferencné kérdése: Almafáinkon rendszeresen megjelenik a lisztharmat, hogyan védhetném meg növényeimet a lombhullástól?