34℃ 21℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene

Milyen növényvédő szereket használhatunk az almánál varasodás és lisztharmat ellen?

Agrofórum Online

Milyen növényvédő szereket használhatok kiskertben alma varasodása és lisztharmat betegsége ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon megjelenő lisztharmat és varasodás is jelentős betegségnek számítanak, hiszen a levelek mellett a terméseken egyaránt okoznak tüneteket, minőségi károkat. Az elmúlt hetek szinte folyamatos csapadékos időjárása igencsak kedvezően hatott minden növényi kórokozó fejlődésére. Szerencsés esetben kellő számú megelőző kezeléssel a fertőzés kivédhető volt, ennek hiányában a permetezést már a kialakult tünetek kezelésére, a fertőzés megállítása céljából kellett elvégezni.

A lisztharmat jellegzetes másodlagos tünetei ebben az időszakban már feltűnőek, hiszen a leveleken lisztszerű bevonat képződik, a termések felülete pedig a betegség hatására parásodik. Terjedésének főként a levegő magas páratartalma, valamint a magas hőmérséklet biztosít optimális feltételt. A varasodásnak ezzel szemben a nagyobb mennyiségű csapadék megléte szükséges a fertőzéshez.

A varasodás kezdeti levéltünetei halványzöld kerek foltok, melyek a levél színe felé kidomborodnak. Idővel a foltokon bársonyos gyep jelenik meg, majd végül a folt elhal, és szürkésbarna színű lesz. A gyümölcsökön is kezdetben apró, majd növekvő, sötétbarna gyep jelenik meg. A foltok később elparásodnak, varasak lesznek, és az sem ritka, hogy a gyümölcs egyenetlen felületűvé, féloldalassá és berepedezetté válik.

A készítmények közül, varasodás ellen kezdetben, megelőző jelleggel a réz hatóanyagú szerek is felhasználhatók, míg a lisztharmat esetében a kontakt kén használandó. Nagyobb fertőzési nyomásnál, illetve már megjelent tünetek továbbterjedésének megállítására már a felszívódó készítmények használata válik indokolttá. A készítmények közül varasodás ellen házikertben pl. a Qualy és a Chorus vannak engedélyezve, míg mindkét kórokozó ellen a Difcor, Difeno 25 EC, Alfa Solo, Switch, Fontelis 20 SC, Dagonis készítményekkel is hatékonyak lehetünk.

Emellett természetesen nagy hangsúlyt kell fordítani a megelőzésre, a beteg lombozat ősszel történő összegyűjtésére, kihajtás után a lisztharmatos tüneteket mutató hajtások lemetszésére, illetve az arra hajlamosító időjárási tényezők esetén történő permetezésre egyaránt.

Kiemelt kép: Pixabay

Mit csináljunk a földre hulló, éretlen almákkal?

2024. július 26. 09:10

Néha érdemes eltávolítani a gyümölcsök egy részét, ha egy ág különösen nagy terhelésnek van kitéve.

Az almafa metszése nyáron

2021. június 18. 06:17

Termő korban a fajta érési ideje szerint kell különbséget tennünk abban, hogy a nyári metszést hogyan végezzük. A nyári érésű fajták fáit a szüret után termőre lehet metszeni. A metszés időpontja augusztus második felére, szeptember elejére esik. Az őszi és téli fajtáknál legcélszerűbb ezt a beavatkozást akkorra időzíteni, amikor a hajtásnövekedés már leállt, az idei hajtások csúcsrügyben záródtak.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Rekordszinten vannak az ukrán almakészletek

2019. május 23. 07:33

Májusban a jó minőségű étkezési alma ára növekedni kezdett a kiskereskedelemben, mialatt a nagykereskedelmi árak alacsonyak maradtak.