20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Házikert

Milyen gyógyhatása van a tüdőfűnek?

Agrofórum Online

Régebben a fekélyes tüdőbetegségek, napjainkban azonban a COVID–19 tüneteinek, kiváltképp a tüdőt és a légutakat érintő problémák gyógyítása érdekében vásárolják az emberek a tüdőfűből készült teákat és egyéb gyógyhatású készítményeket.

A tüdőfű vagy gálna (Pulmonaria) egy különleges növény, amelyet évszázadok óta használnak a világ minden táján a tüdő különböző betegségeinek kezelésére. A nemzetség fő elterjedési területe Európa és Nyugat-Ázsia. Bár 18 vadon élő faja ismert, Magyarországon 4 faja él.

Hasonlít a fekélyes tüdőbetegségre

A tüdőfű a borágófélék (Boraginaceae) családjába tartozik. Tudományos neve, Pulmonaria a latin Pulmo szóból származik, ami tüdőt jelent. A tüdőfű közismert neve is magában foglalja a tüdő szót, ami a tüdőre gyakorolt gyógyászati jelentőségre utal.

Az ókorban született egy elmélet, az úgynevezett „szignatúratan”, amely szerint a gyógynövények vagy azok részei, amelyek hasonlítanak az emberi szervekre, segíthetnek az adott szerv betegségeinek kezelésében.

A tüdőfű is akkoriban került napvilágra, mint a tüdőbetegségek kezelésére alkalmas gyógynövény. A levelek, különösen a rajtuk lévő szürke foltokkal valóban a fertőzött tüdőre hasonlítanak.

E gyógynövényt azonban nem csak tüdőproblémák, hanem bél- és gyomorbetegségek, húgyúti és vesebetegségek kezelésére is használják. Emellett enyhíti a köhögést, a tuberkulózis okozta panaszokat, és vízhajtó hatással is bír.

Mit tudunk róla?

Évelő, örökzöld, lágyszárú növény. A virágzat kunkor, melyben murvalevelek is vannak. A virágok minden fajon belül kétfélék, vagy a porzó hosszabb a bibénél, vagy fordítva. A növény föld alatti része rizómákból áll, amelyek a föld alatt kúsznak.

Ez a növény rendkívül érzékeny a környezetében lévő toxinokra, ezért csak szennyezetlen területeken nő. Ennélfogva a tüdőfű jelenléte egészséges ökoszisztémára utal.

Szára durva, elágazás nélküli, szőrös, és körülbelül 30 cm hosszú. A virágzó szárak enyhén szétterülnek és függőlegesen állnak. A levelek rozettaszerűen helyezkednek el, és kék, fekete vagy halványzöld színűek. A párta ötkaréjú, szőrös, tölcsér alakú. A tüdőfüvet néhány lepke lárvája táplálékul használja.

Termesztése

A tüdőfű a természetes élőhelyein dísznövényként használatos, ezért általában kertekben nevelik. Jól fejlődik az árnyékos, nedves területeken, és kora tavasszal és késő télen rózsaszín vagy kék virágokat hoz. Rengeteg fürtös, szív alakú levelet hoz, amelyekhez nyáron márványosak vagy foltosak.

Felhasznált részei

Általában a tüdőfű leveleit használják fel.

Fitokémiai anyagok

A tüdőfűben megtalálható jellegzetes hatóanyagok a szaponinok, a kvercetin, a tanninsav, a kaempferol, a flavonoidok, a catercholtanninok, az allantoin és a kovasav.

A tüdőfű gyógyászati tulajdonságai

  • Antioxidánsokban gazdag
  • Gyulladáscsökkentő hatású
  • A tüdőt támogató anyagokat tartalmaz
  • Segíti az emésztést
  • Vízhajtó hatású
  • Antibiotikus hatású

Mire használható a tüdőfű mint gyógynövény?

  • A tüdőfű csillapítja az asztma és a krónikus hörghurut okozta panaszokat.
  • Antibiotikus tulajdonságainak köszönhetően megakadályozza és gyógyítja az olyan tüdőbetegségeket, mint a tuberkulózis és más bakteriális fertőzés okozta tüdőbajok.
  • A megfázás, a köhögés, a hörghurut is enyhíthető ezzel a gyógynövénnyel.
  • Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásánál fogva segít a tüdő irritációjának csökkentésében.
  • Hagyományos gyógyszerként olyan légúti panaszok kezelésére használják, mint a hörghurut, a köhögés, a tuberkulózis és az asztma, de más mellkasi fertőzések is kezelhetők ezzel a gyógynövénnyel.
  • A benne lévő fitokemikáliáknak köszönhetően ez a gyógynövény kiváló antioxidánsforrás, ezért megfelelő használata segíthet az öregedési folyamatok lassításában és az általános jó közérzet fenntartásában. A természetes antioxidánsok segítenek abban, hogy a bőr egészséges és fiatalos maradjon.
  • A tüdőfű tea formájában fogyasztva nyugtató hatású lehet, és segíthet a különböző emésztési problémák csillapításában: segít a puffadás, a felfúvódás, a bélgázok, a savasság, az emésztési zavarok és a hasmenés enyhítésében. A puffadás enyhül a gyógynövény vizelethajtó hatásának köszönhetően, amely csökkenti a felesleges vizet a szervezetből.
  • A kisebb sebeket és vágásokat a tüdőfűvel úgy lehet kezelni, hogy belőle készült krémet az érintett helyre kenjük.
  • Természetes vizelethajtó hatása segít a visszatérő húgyúti fertőzések és egyéb vesebántalmak kezelésében.
  • A gyógynövény vízhajtó hatásának köszönhetően segít a szervezetben felhalmozódott méreganyagok eltávolításában.
  • A tüdőfű nemcsak a légúti megbetegedéseket előzi meg, hanem támogatja a tüdő természetes működését és segít fenntartani az egészséges állapotát.

(Fotó: Petra Göschel/Pixabay)

Papsajt: gyógynövényként is hasznos dísznövény

2025. május 29. 08:10

Gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, emésztést segítő és bőrnyugtató hatásai miatt a papsajt egyre népszerűbb. Teában, borogatásként és fürdővízben is használható.

Macskák a kertben? A leghatékonyabb riasztó trükkök

2025. május 28. 11:10

Akár a növényei épségét, akár a tisztaságot szeretné megóvni, íme néhány bevált módszer, melyekkel hatékonyan tarthatja távol a macskákat.

Guzmánia gondozása: így virágzik és újul meg újra

2025. május 27. 14:10

Ahhoz, hogy virágzása minél hosszabb és szebb legyen, fontos tudnia, hogy mik azok a körülmények, melyekkel hozzájárulhat a guzmánia virágzásának sikeréhez.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Fűben-fában orvosság - gyógyító gyógynövényeink

2020. december 22. 07:51

Gondolta volna, hogy a mézeskalács ízesítése mellett a szegfűszeg torokgyulladásra is kiválóan alkalmazható? Tudta, hogy a kakukkfű lehet citromillatú is? Hallott már arról, hogy a gyógynövény-kivonatokkal gátolható egyes magvak vagy éppen a burgonya csírázása? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat az, aki a Szent István Egyetem (SZIE) Gyógy- és Aromanövények Tanszékén most induló Gyógynövényismerő és -felhasználó képzésre jelentkezik. 

Kutyaherba: milyen gyógynövények használhatók kutyáknál?

2023. május 7. 06:39

Közelednek a meleg napok, így a kutyáinkat is érdemes felerősíteni, hogy jobban bírják a kánikulát.

Mezei katáng: termesztése, gondozása és felhasználása

2023. március 27. 08:34

A mezei katáng, más néven katángkóró vagy egyszerűen katáng szépséges virágaival örvendeztet meg minket az utak mentén, miközben a konyhaművészetünket is gazdagítja. Vadcikóriaként is ismert, mivel nemesített változata a cikória, amely régóta a kávé alternatívájaként szolgál.

Egyre nagyobb a kereslet a magyar gyógynövények iránt

2023. május 30. 11:12

A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.