33℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Miért hullik le a paradicsom levele?

Agrofórum Online

A paradicsomomról egyre több alsó levél hullik le, elkezdett felkopaszodni. A leveleken barna foltok kialakulását vettem észre. Mi lehet a probléma hátterében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A legtöbb növényfajunk, így a paradicsom is számos okból kezdheti el leveleit lehullatni, mely kórokozók és kártevők jelenlétére, de a nem kívánatos abiotikus körülményekre is utalhat. A leggyakrabban azonban kórokozó eredetű fertőzéssel állunk szemben, melyre a kérdésben említett barna foltosodásból is következtetni lehet, hiszen a nyár második felében ez már egy általános problémának mondható. A fertőzés lehet akár kezdeti is, de ajánlatos a terjedés megakadályozására időt szánni, hiszen súlyos esetben az idő előtti növénypusztulás akár jelentős terméskiesést is okozhat.

Milyen betegségek lehetnek a háttérben?

A foltbetegségek közül az alternáriás betegség körkörös mintázatú foltok kialakulását okozza, melyben sötétbarna gyep figyelhető meg. A levélsárgulás kezdetben csak a folt körül észlelhető, de a folt akár ki is repedezhet, majd pedig az egész levél elsárgul és el is szárad. A szeptóriás betegség nyomán elsőként kisebb, barna szegélyű és fehér közepű, kerek foltok jelennek meg. A foltok idővel nőni kezdenek, az egész levélre kiterjedve okozzák azok teljes pusztulását.

A legjelentősebb, legnagyobb problémát a fitoftórás betegség okozza a paradicsomnál, mely kisebb vagy nagyobb mértékű levélbarnulást és súlyos esetben pedig az egész növény pusztulását is okozhatja. Jellemző rá a gyors terjedés, a termések megbetegedése is, így a kezdeti, szabálytalan alakú vizenyős foltok megjelenésekor a védekezést már mindenképp meg kell kezdeni. A kezdeti foltok idővel megnőnek, megbarnulnak, párás feltételek mellett a foltoknak megfelelően a levelek fonáki oldalán fehéres színű penészgyep megjelenése igazolja a kórokozó jelenlétét.

A védekezés lehetőségei

A kórokozók ellen megelőző jelleggel is érdemes védekezni, a vetésforgót betartani, a növényi maradványokat összegyűjteni, a növényeket megfelelő térállásba ültetni, a hosszú ideig tartó levélfelület-nedvességet reggeli öntözéssel kiküszöbölni. A kémiai védelmet is megelőző jelleggel, már a palánták kiültetése után ajánlatos megkezdeni, de csapadékos, párás időjárást követően minden esetben érdemes elvégezni. A már kialakult tüneteket orvosolni nem lehet, de a terjedés megállítására felszívódó hatóanyagú készítmény alkalmazása, mint pl. az Azbany, Blister, Tazer 250 SC, Mirador, Mister permetezése javasolható.

Kiemelt kép: Pixabay

Világméretekben a zöldségágazat húzónövénye: a paradicsom

2019. november 2. 11:58

Világméretekben napjaink legdinamikusabban fejlődő agrárágazata a zöldségtermesztés, húzónövénye a paradicsom. Ma már világviszonylatban közel 180 millió tonnát állítanak elő belőle, ez a világ összes zöldségtermelésének 17%-a.

A génmódosított paradicsom tényleg angolnaként úszik a vízen?

2023. szeptember 25. 11:10

A közösségi média szinte minden felületét elárasztotta az a videó, amelyen bemutatják, hogyan viselkedik egy organikusan termesztett paradicsom(szelet), ha sós vízbe teszik, és hogyan viselkedik a GMO paradicsom. Az eredmény sokkoló!

Rangos elismerés az ÖMKi tájfajta paradicsompalántáinak!

2021. március 1. 11:53

Az 5. helyen végeztünk az 55 Highlights of Hungary jelölt között

A növények szárazságtűrésében fontos szerepet játszó géneket fedeztek fel

2021. június 27. 14:44

Az elmúlt évtized során a Kaliforniai Egyetem kutatócsoportjának tagjai a növénygyökerek molekuláris atlaszának létrehozására törekedtek annak megállapítása érdekében, hogy a szárazság és egyéb környezeti stressz észlelése mely gyökérrégióban kezdődik.