Házikert

Így készül a biodiverz kert a gyakorlatban

Agrofórum Online

A legtöbben csak azt hangsúlyozzák, hogy legyen egy kert sokszínű, legyen biodiverz, vagyis fajokban gazdag. De mitől is lesz egy kert ilyen? Hogyan néz ki a biodiverz kert a gyakorlatban?

Amikor kerttervezésnél megkeresnek, mindig az első között szerepel ez a varázslatos szó, hogy fenntartható kertre vágynak, biodiverz kertre vágynak, majd jönnek sorra az egyéb igények: legyen hely focizni a kertben, legyen hely hintának, grillezőnek, medencének, jakuzzinak. Mindezt 100 nm-en. Ez egy nagyon nehéz kérdés innentől kezdve viszont.

Mitől lesz egy kert biodiverz?

Nézzük sorra: először is ahhoz, hogy valódi biodiverzitás jöjjön létre, nem csak a növényekről kell szót ejtenünk. Egy olyan kertben, ahol a sokszínűség jelen van, az nem merül ki a virágszínekben vagy formákban, hanem társulnak hozzá rovarok, hüllők, melegvérű állatok (pl. sünök), és ugyanúgy társulnak hozzá kártevőként ismert rovarok és élőlények is. De jelen vannak gombák, baktériumok és minden egyéb élő szervezet is jelen van.

Mivel minden növénynek megvannak a maga rovarai, így minden rovarnak igénye van a tápnövényeire is. Így születnek meg a lepkebarát kertek, a méhbarát kertek is például.

Hogy fér el gyakorlatban a biodiverz kert és a modern élet?

A valóban biodiverz kert sok dologban eltér a megszokott kertképtől, de nem jelenti azt, hogy le kell mondjunk kényelmi dolgokról, vagy legalábbis nem mindről.

Biodiverz kert
A biodiverz kertnél a természetes gyep dominál (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/mezo-palya-viragok-kert-4663041/)

A biodiverz kertnél az angol pázsit helyett a természetes gyep dominál: tarackkal, muharral, fehér herével, vadvirágokkal, melyeket bár ugyanúgy kell és érdemes nyírni, nem egy focipálya életérzés.

Ugyanígy a vadvirágoknak is helyük van egy ilyen kertben: pipacstól kezdve a könnyen szaporodó kokárdavirágig. Ezek akár a díszágyásokon belül is helyet kaphatnak, hiszen a díszágyás is „tökéletlenül szabályos” egy fenntartható kertnél.

A klasszikus egynyári virágok helyett az önmagukat vető egynyáriakra válthatunk, mint az ördögszem (Scabiosa), de értelemszerűen az alapokat az évelő virágzók adják a cserjék és fák mellett.

Minél kisebb zöldfelületben kell gondolkodni, pontosabban zöld gyepfelületben, hiszen az árnyék az, ami kell még az élhető környezethez. Fákkal és cserjékkel megteremthető az a miliő, melyben tényleg a kerttel egymásért vagyunk és nem egymás ellen, és helyet ad a pihenésre, a baráti találkozásokra, az olvasásra, vagy akár a kerti szórakozásra is.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldtrágya nem kamu, próbálja ki a kertben is!

2024. szeptember 19. 09:40

A zöldtrágyanövények jótékony hatását érdemes próbára tenni a házikertekben. Bemutatjuk, hogyan és milyen növényekkel érhetünk el eredményt.

Indulhat a kétnyári virágaink ültetése, hogy a következő évben pompázzanak

2024. szeptember 18. 16:10

Az ősz ideális időszak a vetésre, így a növényeknek elegendő idejük van megerősödni a tél előtt, és tavaszra színes, illatos virágokkal díszíthetik a kertet.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Milyen növények illenek egy gyermekbarát kertbe?

2024. szeptember 16. 07:10

Minden növény biztonságos a gyerekek számára, amelyik nem mérgező. Ezek közül válogattunk olyanokat, amelyek kifejezetten szépek is.

Madárbarát tájhasználat

2020. május 21. 04:37

Mivel mi változtattuk meg az élőhelyeket, nekünk is kell biztosítanunk, hogy a beavatkozásaink ellenére az ökoszisztéma továbbra is működőképes maradjon. Ehhez lehet az első lépés a madaraink megőrzése és a madárbarát táj kialakítása.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Minél több zöldfelületet kell kialakítani a városokban

2023. április 2. 13:26

2021-ben indult a ”Több Zöld Várost Európának” nemzetközi kampány, melynek célja, hogy megnyerje az önkormányzatok képviselőit, várostervezőket, ingatlanfejlesztőket és a zöldfelületek kialakításáért felelős politikusokat, szakembereket minél több városi zöldfelület kialakításához és fenntartásához.

Jövőre az Országgyűlés elé terjesztik az új nemzeti környezetvédelmi programot

2020. október 28. 07:33

Magyarország környezetügyi stratégiáját a következő 6 évre meghatározó dokumentum elkészítése a "finisébe" érkezett.