Házikert

Ez a megoldás „a méhek megmentője”?

Agrofórum Online

A méhek nagy veszélyben vannak, ám eddig senki nem tudta felmérni pontosan a probléma mértékét – egészen mostanáig. A York-i székhelyű AgriSound alapítója, Casey Woodward a Living Northnak beszélt a beporzóik megmentését és az Egyesült Királyság biológiai sokféleségének helyreállítását célzó megoldásukról.

A rideg igazság mellbevágó. A jövőnk ugyanis azon múlik, hogy megfelelő biológiai változatossággal rendelkező környezettel rendelkezzünk, mivel a beporzók óriási hatást gyakorolnak az élelmiszer-termeléstől kezdve a belélegzett levegő tisztaságáig, nagyjából mindenre. Ez pedig, figyelembe véve, hogy egyre nagyobb mértékben pusztulnak ki a beporzók, különösen a méhek, aggodalomra adhat okot.

Bár egyre inkább tudatában vagyunk ennek a problémának, legtöbbünknek fogalma sincs arról, hogyan néz ki a méhek élete, akár a saját a kertünkben – mikor jönnek és mikor mennek el ezek az apró méztermelő lények, mire van szükségük, miért pusztulnak el, és hogyan segíthetünk nekik?

Casey Woodward azzal a céllal alapította meg az AgriSoundot, hogy választ találjon ezekre a létfontosságú kérdésekre, és egy olyan, hangokkal aktiválható lehallgató készüléket tervezzen, amely nyomon követi a méhek mozgását, valamint a méhek egészségi állapotát, és lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük a méhek legfontosabb szükségleteit.

Biológiából doktoráltam, szakmai pályafutásom nagy részét a mezőgazdaságban és az élelmiszer-ágazatban töltöttem. Az AgriSound akkor jött létre, amikor rájöttem, hogy egy alacsony áron beszerezhető lehallgatási technológia segítségével hogyan lehetne növelni az állatvilág védelmét

– mondta el Casey.

Úgy döntöttünk, hogy megpróbálunk segíteni a méhcsaládokban élő méheknek, és figyelni kezdjük a megbetegedésükre utaló jeleket. Onnan továbbgondolkodtunk, és áttértünk a környezetünkben élő méhek megfigyelésére, hogy biztosítani tudjuk a vadon élő méhek egészségesebb létszámát.

A megfigyelést végző készülékek egyszerű koncepcióval rendelkeznek, amelyet egy figyelemre méltó szoftver és egy hatékony megvalósítási terv egészít ki, hogy minél előbb felléphessünk a gazdaságokban és a közterületeinken élő méhek elégtelen egészségi állapota ellen.

Kicsit olyan ez, mint egy Alexa a házban, amely akkor ébred fel, ha utasítást adunk neki. A mi eszközünk ennek egy leegyszerűsített változata. Amikor egy beporzót hall, felébred, regisztrálja a beporzót, megmondja, hogy mi is az valójában, majd az adatok visszakerülnek az alkalmazásba, és program feltérképezi, hogy hol van magas vagy alacsony beporzószám a kertben vagy a mezőn. Külön termékcsaládunk is van, a Beehive Monitoring System, amelyet kifejezetten arra terveztünk, hogy a kaptárakban élő méhek egészségi állapotát figyelje. Ezek segítségével nyomon követhetjük a mézelő méhek állapotát – halljuk azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy a méhcsalád stresszes állapotba került vagy esetleg ragadozó támadás alatt áll. Ez segít a kaptár méztermésének javításában is.

A szakemberek pontosan tudják, hogy a beporzók számának nagy aránya azt jelzi, hogy a biológiai sokféleség szintje rendben van, hiszen ezek a hasznos rovarok egyfajta indikátorként működnek. Ha a beporzókkal gond van, akkor minden mással is gond van.

– Miután több száz kertésszel beszéltünk, rájöttünk, hogy az emberek valóban tettre készek, és mindannyian támogatni akarják a méheket. Mindenki arra törekszik, hogy a megfelelő növényeket ültesse a kertjébe, hogy ezzel is segítse a beporzókat – magyarázta Casey. – Ha a készülékünket elhelyezzük valakinek a kertjében, azt látjuk, hogy eredetileg talán csak 10 méh járt be oda, de miután az adatokkal alátámasztott tanácsainkat követve megfelelő virágokat ültetnek ugyanarra a területre, akár óránként 100 méh is átmegy ugyanazon a kerten, ahol korábban csak 10 méh járt.

Ha a méheknek jó, akkor nekünk is jó

Ez az AgriSound megközelítése, amellyel másokat is meg akar győzni a biológiai sokféleség növelésének fontosságáról. A méhek ugyanis nagyon nagy mértékben hozzájárulnak a környezet védelméhez, és ezáltal a gazdasághoz is. Casey lelkesen hangoztatja a változatos biodiverzitású táj fontosságát, ami számos különböző beporzó visszatérését ösztönzi ezeken a területeken.

Ha gazdaságilag vizsgáljuk a beporzók és a biológiai sokféleség hatását, akkor körülbelül félbillió dollárnyi gazdasági értékben gondolkodunk. A levegő megtisztításától kezdve a terméshozam javításáig, mindannyian függünk a növényektől és a biológiai sokféleségtől

– hangsúlyozta.

Agrisound az üvegházban és a szántóföldön

– Ugyanakkor nem csak a mézelő méhek, hanem különböző beporzók széles skálájára is szükségünk van. Ha változatos a táj a különböző virágok, a méhhotelek és a rovarok számára kialakított életterek tekintetében, akkor sok különböző rovarfaj lesz ó jelen a környezetünkben, amelyek segíthetik és támogathatják a beporzást – folytatta Casey. – Fontos, hogy képesek legyünk minél többféle vihart átvészelni, mert sajnos az éghajlatváltozásnak köszönhetően a betegségek gyorsabban terjednek, mint valaha, és a megnövekedett károsanyag-kibocsátás hatással van arra, hogy a rovarok hogyan élnek bizonyos területeken. Ami jó a környezetnek, az jó az üzlet szempontjából is.

Ez egyértelmű célponttá teszi a mezőgazdasági üzemeket, ami arra készteti az AgriSoundot, hogy a mezőgazdasági szektorral közvetlenül együttműködve segítsen a beporzóknak a terméshozam növelésében.

Elsősorban a gyümölcs- és zöldségtermesztőket célozzuk meg, majd hosszabb távon szeretnénk ezt a technológiát eljuttatni a kertészekhez és a termőföldek tulajdonosaihoz is, akik segíteni akarnak a rovarok számának növelésében a földjeiken

– tette hozzá Casey.

– Ha például almatermesztő lennék, az optimálistól eltérő beporzás nagyon nagy költséggel járna – hektáronként akár 5000 fontba is kerülhetne. Ez a termék minőségének romlásából vagy a vártnál kisebb terméshozamból adódik. Az AgriSound segítségével az almaültetvényben elhelyezett felszerelésünk megmondja az almatermesztőknek, hogy hol vannak a beporzók szempontjából a fekete foltok, majd ezeket az adatokat kielemezzük, és tanácsot adunk arra vonatkozóan, hogy hová helyezzenek méhcsaládokat a beporzók számának növelése érdekében – magyarázta Casey. – Hosszú távon tehát ki tudjuk dolgozni, hogyan lehet tartósan növelni a beporzók számát azáltal, hogy megmondjuk a felhasználóknak, hova ültessenek vadvirágokat, hol hozzanak létre különféle rovarhoteleket a méhek számára, illetve hogyan készítsenek méh-élelmiszereket, amelyekkel a vadméheket a környezetükbe csalogathatják.

Az AgriSound 2019-es megalapítása óta Casey és kis nyolcfős csapata elképesztő támogatást szerzett Yorkshire-szerte. A Dyson Farms, az Innocent Drinks és a Marks & Spencer érdeklődésétől felvillanyozva, a cég 2022 januárjában kezdte el az eszközei telepítését. Nemrégiben a World Wildlife Fund és a Tesco innovációs finanszírozási díját is elnyerték, sőt, Casey-t a környezetvédelem iránti lelkesedésének köszönhetően még a Brit Állattudományi Társaság áprilisi konferenciájára is meghívták, hogy tartson előadást erről a messzire mutató projektről. Ezek a sikerek emlékeztetik Casey-t nap mint nap arra, hogy milyen jótékony hatású lehet az, ha vigyázunk a környezetünkre, és örömmel látja, hogy a nagyvállalatok is osztoznak ebben a szenvedélyben.

Úgy gondoltam, hogy a környezet és az egyre csökkenő méhállomány olyan nagy problémát jelent, hogy valakinek tennie kell valamit ellene. Eddig ilyen szempontból még senki sem foglalkozott a beporzókkal, én viszont azt láttam, hogy a gazdáknak még mindig a manuálisan végzett vizsgálatokra kell hagyatkozniuk a beporzás ellenőrzése érdekében. Ez azonban nem ideális módszer sem idő, sem az időjárás szempontjából, ráadásul, ha szeles, viharos napok köszöntenek be, azok is torzíthatnak az eredményeken

– magyarázta.

– Az adataink segítenek a gazdáknak abban, hogy egy nap majd szívmelengető történeteket meséljenek arról, hogy ők és partnereik hogyan járultak hozzá a biológiai sokféleség javításához – magyarázta rá Casey. – Ez elképesztően jó hatással van a környezetre, ami szerintem mindennél fontosabb. Fantasztikus érzés, hogy a nagyvállalatok is együttműködnek velünk annak érdekében, hogy változást érjünk el és visszaadjunk valamit a környezetnek. Mert bár vannak más kezdeményezések is, de csekély hatékonyságúak és vajmi kevés a visszacsatolás róluk. Így például minden kertészeti központban találkozhatunk olyan kis vetőmagokat tartalmazó csomagokkal, amelyeken az áll, hogy „védjük a méheket”, ami nagyszerű kezdeményezés, ám sajnos az a probléma, hogy nincsenek olyan adatok, amelyek megmutatnák, hogy ezek az intézkedések valóban működnek-e, és valóban növelik-e a méhállományok számát. Az egyik termékünkkel 24/7-ben nyomon követhető, hogy ezek az intézkedések milyen pozitív hatást gyakorolnak a környezetre – mutatott rá végül Casey. – Ez pedig mindennél fontosabb, hiszen bár mindenki tudja, hogy a méhek kihalófélben vannak (ezt David Attenborough-tól és a BBC-től is hallják), de mégis, ha megkérdezzük az embereket, hogy „mi történik a méhekkel a kertjükben?”, akkor az esetek többségében senki nem tud választ adni erre a kérdésre.

Forrás: https://www.livingnorth.com/article/how-agrisound-are-helping-save-our-bees-and-restoring-uks-biodiversity

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Hogyan kerüljük el a kistavak elszigetelődését?

2024. január 5. 11:10

Az élőhelyek fragmentációja egyre növekvő globális fenyegetést jelent a természetes ökoszisztémákra, amelynek mérséklése és visszafordítása napjaink egyik legnagyobb kihívása a biodiverzitás megőrzése tekintetében is.

Fehérjenövények jövője az EU-ban

2022. július 4. 15:22

Felkérik az Európai Bizottságot arra, hogy vállaljon vezető szerepet a növényi alapú fehérjék előállításának előremozdításában.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Ökológiai folyosók, nagyragadozók a Kárpátok régiójában

2019. november 8. 04:36

A ConnectGREEN projekt a Kárpátok régiójára fókuszál, amely Európa egyik legnagyobb nagyragadozó állományának ad otthont. A projekt célja feltérképezni a potenciális ökológiai folyosókat a magterületek között és három célterületen helyreállítani a kapcsolatokat.