Házikert

Vízgyűjtés, -tárolás és -újrafelhasználás

Agrofórum Online

A víz korlátozottan rendelkezésre álló, értékes erőforrás, de a növények növekedéséhez elengedhetetlen. Ha a környezetet és a pénztárcáját egyaránt kímélné, gyűjtsön össze annyi vizet, amennyit csak tud, és ne a vezetékes vizet használja. Tárolja és használja biztonságosan.

A növényeknek a forró, száraz időben a legnagyobb vízigényük, amikor a pedig a legkevesebb áll belőle rendelkezésre. A növények akkor a legkitettebbek a vízhiánynak, amikor ültetik őket, és a gyökereik még nem nyúlnak le a talaj mélyebb, nedvesebb rétegeibe.

Az egynyári növények és zöldségek mindegyike gondos öntözést igényel, főleg ültetést követően. Amikor a növények már szépen fejlődnek, kevesebb vízre van szükségük. A talaj egészségének megőrzése, a szerves anyagok hozzáadása segíthet az öntözés minimalizálásában.

Miért gyűjtsük és tároljuk a vizet?

Még a száraz területeken is évi több ezer liter csapadék gyűjthető össze a tetőről. A legtöbb víz azonban télen esik, és azt nyári használatra tárolni kellene. A növények szárazság idején a hiányt először a talaj tartalékaiból, majd a mélyebben fekvő talajvízből fedezik, mivel a talaj kanócként képes felfelé szívni a vizet.

A vezetékes víz ugyan kiváló minőségű, de a növényeknek nincs szükségük tökéletesen tiszta vízre. Sokat spórolhatunk, és megelőzhetjük a vízhiányt, ha bölcsen használjuk vízkészleteinket. A tárolt esővíz vagy szürkevíz használata a kertben csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást is.

Az esővíz a növények számára is kedvezőbb, mivel lágyabb, alacsonyabb a pH-értéke. A vezetékes vízben megtalálható ásványi anyagok, különösen ahol kemény a víz, megemelhetik a víz pH-értékét.

A 0–14 közötti számmal kifejezett pH-érték megadja, hogy mennyire savas vagy lúgos a talaj. A 7-es pH-értékű talaj semleges, a savanyú talaj alacsonyabb, a lúgos talaj pedig magasabb értékű. A legtöbb növény egy bizonyos pH-tartományba eső talajban fejlődik a legjobban, ezért is hasznos ismerni a talaj pH-értékét.

A gyökérzóna pH-ja befolyásolhatja a tápanyagok elérhetőségét. Az esővíz ezért különösen jó az olyan növényeknek, mint az azáleák vagy a hortenziák, amelyek a savas kémhatású talajban fejlődnek a legjobban.

Esővíz gyűjtése

Az esővíz összegyűjthető a házak, garázsok, üvegházak és egyéb kerti építmények tetejéről, amennyiben ezeken van ereszcsatorna és lefolyócső. A víz vízgyűjtő tartályokban, hordókban vagy ciszternákban tárolható.

A barkácsáruházak széles választékot tartanak műanyag víztartályból. Ezek aljára érdemes csapot szerelni, hogy könnyebben hozzáérjünk a vízhez, valamint egy tegyük őket egy állványra, hogy az locsolókannát egyszerűbb legyen megtölteni. Az állvány lehet kész vagy akár magunk kreálta, például téglákból, de fontos, hogy az aljzat szilárd és vízszintes legyen. Használjuk a vízgyűjtőhöz tartozó tetőt, hogy megakadályozzuk az állatok beleesését, az algásodást és távol tartsuk a szúnyogokat. A drágább, de csinosabb tartályok, hordók is jó megoldást jelentenek, a vízgyűjtő formájának csak az ízlésünk és a pénztárcánk szabhat határt.

Az esővizet inkább a kertben elültetett növények öntözésére használjuk, mint a palántákhoz, a gombabetegségek kockázata miatt.

Az éghajlatváltozásról készült előrejelzések szerint az eső egyre nagyobb hányada fog télen esni, így az új házak építése során költséghatékony megoldás lehet esővíztároló tartályok vagy akár ciszternák beépítése. Ez általában egy nagyméretű tartály talajszint alá süllyesztését vagy egy betonfalú ciszterna kiépítését jelenti a kertben. Ezekben több köbméter víz is elraktározható, majd szükség esetén szivattyúval megoldható az öntözés.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mángold: salátaként, főzelékbe, élelmiszerként és gyógynövényként is alkalmazható

2024. szeptember 19. 14:40

A mángold tele van tápanyagokkal, így egész évben friss vitaminforrást biztosíthat. Legyen szó salátáról, főzelékről vagy köretként való felhasználásról, a mángold kiváló alapanyag.

A zöldtrágya nem kamu, próbálja ki a kertben is!

2024. szeptember 19. 09:40

A zöldtrágyanövények jótékony hatását érdemes próbára tenni a házikertekben. Bemutatjuk, hogyan és milyen növényekkel érhetünk el eredményt.

Indulhat a kétnyári virágaink ültetése, hogy a következő évben pompázzanak

2024. szeptember 18. 16:10

Az ősz ideális időszak a vetésre, így a növényeknek elegendő idejük van megerősödni a tél előtt, és tavaszra színes, illatos virágokkal díszíthetik a kertet.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.

Miért jó az esővízzel történő öntözés a növényeknek?

2024. március 23. 04:36

Hogyan gyűjtsük megfelelő módon az esővizet? Milyen lehetőségek léteznek? Miért jó kimondottan az esővízzel történő öntözés a növényeknek?

Belvíz – áldás vagy átok a mezőgazdaságban?

2020. február 27. 04:37

Igaz, hogy a gyakran hetekig vízborította területek korlátozzák a mezőgazdasági művelést. Azonban, ahogy a nagy szárazságok után igazi kincsként kezeljük az esővizet, a földeken viszonylag rövid ideig álló vízfeleslegre is tekinthetnénk értékként.

Támogatják az esővíz összegyűjtését Lengyelországban

2020. július 5. 16:02

A tervek szerint 20 ezer háztartást szerelhetnek fel olyan eszközökkel, amelyekkel 1 millió köbméter vizet gyűjtenek össze évente a szárazsággal küzdő országban.