A szárazságtűrő kertről sokan azt gondolják, hogy egy sztyeppekert, vagy egy olyan mező, mint amit az alföldi tájakon látunk ezerszám. Ezzel ellentétben egy szárazságtűrő kert is lehet csodaszép, vadvirágos, díszágyásokkal teli.
A szárazságtűrő kert annyit jelent, hogy olyan helyi viszonyokhoz igazodó növényeket telepítünk, melyek elviselik a helyi adottságokat, és ideális esetben nem kell öntözni vagy nem kell sokat öntözni őket. Ez nemcsak a vadvirágokat jelenti, hanem lehet a cserjék, fák között is keresgélni bőven szépeket, melyek kertünk díszei lesznek.
Országon belül is teljesen eltér a szárazságtűrés fogalma
Ha azt gondoljuk, hogy egy egzakt dolog a szárazságtűrés, akkor tévedünk. Nem lehet azt mondani, hogy ami pl. Zala vármegyében szárazságtűrő, az az alföldi Homokhátságon is az lesz. Nagyban függ a tájegységtől, hogy valójában milyen növények valók az adott kertbe: mennyi az éves csapadék, milyen szelek járnak arra. Egy olyan országrész, ahol az évi csapadékmennyiség egy aszályos évben is 800 mm felett van, nem egyenértékű az alföldi 150 mm-rel, és ezt növényzet oldaláról is meg kell fontolni.
Egymásra hatás elve
Kisvárosban és tanyán is “más szelek fújnak”, és az egymásra hatásnak is nagy szerepe van a növényválasztásban. Főleg egy öntözésmentes kertnél kell emiatt körültekintőnek lenni.
Mit ültethetünk ezután?
Ami nálam jól teljesít és mondhatom, hogy extra aszályos a kertünk: kék búzavirág, évelő kék len, festő pipitér, macskamenta (és a legtöbb menta), őszirózsa (főleg a pireneusi őszirózsa), nagy ezerjófű és még rengeteg vadon szaporodó vadvirág, mint a pipacs is.
Megosztó inváziós fajok is vannak
Az alföldi vidékeken nagyon nagy keletje volt korábban a pozsgásoknak, kaktuszoknak, mint a medvetalp kaktusz, de sajnos invázióssá vált és elkezdte elhódítani a természetes élőhelyeket. Így nagy elővigyázatosság kell a kertbe ültetéséhez is!
Ugyanígy a kokárdavirág egy csodálatos virágzónk, mely akár egészen novemberig ontja a virágokat, még sokszor télen a fagyban is mutatja a színes virágfejeket, melyeket megcsíp a reggeli dér. De hamarosan az inváziós fajok listájára kerülhet.
Az inváziós növények azt a veszélyt is magukkal hordozzák, hogy később növényvédelmi kérdéseket is vonhatnak maguk után, akár új kártevővel, akár egy “tömegkártevő” megjelenésével.
Kiemelt kép: Pexels