22℃ 11℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Talajoltás jelentősége az őszi kalászosok vetése előtt

Az intenzív növénytermesztésben a talajt ért stresszhatások miatt egyre inkább elszegényedik a talajélet, a mikrobák száma és fajdiverzitása is csökken. Ennek eredményeként elindulhat a talajromlás.

Keserű tapasztalatok a növénytermesztésben

A növénytermesztést számos tényező sújtja. Viszonylag alacsonyak a terményárak és magasak az input költségek. A klímaváltozás káros hatásai közül a csapadékszegény hónapok, az aszály megviseli a növénykultúrákat.

A még pár hete ígéretes kukorica, napraforgó várhatóan alacsony terméshozamot eredményez majd a szárazság miatt. Sok gazda tapasztalja, hogy ha optimális is a csapadékeloszlás hiába adagolja egyre nagyobb mennyiségben a drága műtrágyát, valahogyan mégsem látszik a hatása.

Ennek oka többnyire az, hogy nem jó a talaj tápanyagszolgáltató képessége, nem megfelelő a talajélet. Ugyanis az intenzív növénytermesztésben a talajt ért stresszhatások miatt egyre inkább elszegényedik a talajélet, a mikrobák száma és a fajdiverzitás is csökken. Ennek eredményeként elindul a talajromlás.

Mi lehet a megoldás a talajok romlásának megállítására, a talajélet serkentésére?

A megoldásnak mindig több eleme van, melyek hatnak is egymásra. A legfontosabb mindenekelőtt, hogy ismerjük meg jól a termőtalajunkat, hogy milyen típusú, milyen tulajdonsággal rendelkezik.

A megoldás komplex, része lehet a megfelelő talajművelési mód, talajtakarás, kevés bolygatás, a jó vetésforgó, a változatos növényfajok, mikrobiológiai készítmények alkalmazása, biostimulátorok használata, a szakszerű tápanyagutánpótlás, műtrágyázás, az okszerű növényvédő szer használat, a szármaradványok kezelése és visszadolgozása a talajba és még sorolhatnánk.

Miért fontos kiemelni a talajbaktériumokkal való célirányos talajoltást és a szármaradványok tarlóbontó készítménnyel való kezelését és beforgatását? Azért, mert a talajéletet ezzel serkentjük és ez alapját képezi a probléma megoldásának.

Miért hasznos a talajoltás mikrobiológiai készítményekkel?

A vetés előtti talajoltással többek között a tápanyag-utánpótlást támogatjuk (1. sz. kép). A talajoltó készítményekben ugyanis olyan törzsek vannak, amelyek képesek nitrogént kötni, a káliumot és a foszfort pedig felvehetővé tenni a növények számára, de biztosítanak egyéb tápelemeket is pl. vasat, cinket, illetve vitaminokat is.

1. sz. kép: Őszi búza vetése előtti baktériumos talajoltás
1. sz. kép: Őszi búza vetése előtti baktériumos talajoltás

A talajszerkezetet pedig az exopoliszacharidot termelő baktériumokkal javíthatjuk. A poliszacharid segíti a morzsalékos talaj kialakulását. A megfelelő szerkezetű talaj jobb víz- és hőháztartással rendelkezik, így a növények képesek kivédeni az aszály okozta stresszt káros hatásait.

A talaj- és növényegészség védelmét talajoltó mikrobiológiai készítményekben található sziderofort termelő baktériumtörzsek biztosítják. A sziderofor képes a vasiont megkötni és a növénynek átadni. A vasionok hiányában azonban a patogén gombák elterjedése gátolt

A növények fejlődését, növekedését a baktériumok által termelt növényi hormonszerű anyagok támogatják (2. sz. kép).

2. sz. kép: A talajoltó baktériummal kezelt (bal oldalon) és kezeletlen (jobb oldalon) őszi búza fejlődése, növekedése közötti különbség
2. sz. kép: A talajoltó baktériummal kezelt (bal oldalon) és kezeletlen (jobb oldalon) őszi búza fejlődése, növekedése közötti különbség

Mivel bizonyítható a baktériumos talajoltás hatékonysága?

7 éve folyik talajoltó baktériumkészítményekkel tartamvizsgálat Pécsett ellenőrzött körülmények között. Minden évben a talajoltott területek termésátlaga magasabb volt a különböző növénykultúrákban a kezeletlen területeknél.

Számos mikrobiológiai készítményt használó gazda tapasztalta, hogy könnyebben művelhető a talaj, kevesebb gázolaj fogy a kezelt területeken. A növények jobban tűrik a stresszt és kiegyenlítettebbek a termésátlagok.

Összefoglalóan, ha alkalmazzuk a mikrobiológiai készítményeket az őszi vetésű növénykultúráknál is, a következő eredményekkel számolhatunk:

  • gazdaságosabb termelés (műtrágya megtakarítás),
  • jobb talajszerkezet, könnyebb művelhetőség,
  • magasabb termésátlag, jobb minőség,
  • nagyobb stressztűrés (hő- és szárazságstressz),
  • egészségesebb növényállomány, kiegyenlített termésátlag,
  • AÖP támogatásban 2 pont (talajoltó baktériumkészítmények, vagy tarlóbontó mikrobiológiai termékek alkalmazása).

Magyar Mikrobiológiai Társaság Alapítványa

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Ideális talajteszt - Ismerjük meg jobban termőföldünket!

2019. február 18. 07:54

A hagyományos vegyi profil mellett, a VitTellus a talaj fizikai és biológiai egyensúlyát is méri, majd számszerűsíti. Tökéletes módszer, hogy a gazdák még jobban megismerjék földjüket, és a számok ismeretében megalapozottabb döntéseket hozzanak például a növényvédő szerek használatáról.

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.