A perzsa selyemakác az a növény, amibe mindenki egy pillanat alatt beleszeret. De aztán kiderül, hogy nem is olyan egyszerű a gondozása, és egyáltalán nem mindegy, hogy a kertünk melyik szegletében ereszt gyökeret.
A perzsa selyemakác (Albizia julibrissin) finom leveleivel és egzotikus rózsaszín virágaival egészen egyedi megjelenést kölcsönöz minden kertnek. Ugyanakkor őszi magtokjai miatt kissé nehezen kezelhetővé válhat.
Ezeket a gyors növekedésű fákat tavasszal érdemes elültetni, miután a talaj már felengedett, de számolnunk kell vele, hogy gyorsan és sokat nőnek. Sokféle talajtípushoz alkalmazkodnak, és jól tűrik a nedves és száraz körülményeket. Ha azonban a családban kis gyerekek vagy állatok vannak, megfontolandó az ültetésük, mivel egyes részeik mérgezőek, így a nevelésük körültekintést igényel.
A selyemakác gondozása
- Fény: A teljes napfényt kedveli, de a részleges árnyékot is elvisel. Ha napos helyre ültetjük, dúsabb lombozattal és bőségesebb virágzással számolhatunk.
- Talaj: Sokféle talajtípushoz alkalmazkodik, beleértve a gyenge talajt is. Nitrogénmegkötő képessége lehetővé teszi, hogy olyan talajon is jól növekedjen, ahol más növények csak kínlódnának.
- Vízigény: A fa remekül alkalmazkodik a nedves és száraz körülményekhez is. A fiatal fát hetente alaposan öntözzük, amíg a gyökerei megerősödnek. Az első szezon után már nem szükséges kiegészítő öntözés.
- Hőmérséklet és páratartalom: Bár a melegebb területeken virágzik a legjobban, a selyemakác, alacsony hőmérsékletű területeken is megél. A fiatal növények azonban fagyérzékenyek, így megfelelő védelem nélkül nem élik túl a kemény teleket.
- Trágya: A selyemakácnak nincs szüksége kiegészítő tápanyagokra, némi komposzt tökéletesen elég a tápanyagok pótlására.
Lapos a trendi forma
A metszés ideális időszaka az ősz és a tél, amikor a fa nyugalmi állapotban van. A fa tetejét lapos formára érdemes metszeni, az ágakat öt vagy hat rügyre vágjuk vissza. Rendszeresen vágjuk le az elhalt, beteg vagy satnya ágakat.
Így szaporítsuk
A selyemakác könnyen szaporítható magról vagy dugványokkal. Dugványokkal való szaporításhoz kövessük az alábbi lépéseket:
- Válasszunk ki egy 15 cm-es egészséges ágat késő tavasszal. Válasszunk olyan ágat, amely még nem virágzott.
- Távolítsuk el az összes levelet, kivéve a két-három legfelső levelet, mártsuk az ágat vízbe, majd gyökereztető hormonba.
- Tegyük a dugványt egy cserépbe, amelyet előzőleg jó minőségű termőfölddel töltöttünk meg.
- Tegyünk a cserép tetejére egy műanyag zacskót, majd helyezzük napos, de közvetlen fénytől védett helyre, kb. 21 Celsius-fokos hőmérsékletre. Tartsuk nedvesen a földet.
- 3-4 hét múlva számíthatunk a gyökerek megjelenésére.
Így termesszük magról
A selyemakác könnyen elszórja a magvait. Ősszel gyűjtsük be ezeket és tároljuk őket hűvös, száraz helyen tavaszig. Eztán kövessük az alábbi lépéseket:
- Finoman karcoljunk meg minden magot egy reszelővel, hogy a kemény külső réteg kicsit megsérüljön.
- Helyezzük a magokat egy tálba, és öntsünk rájuk forró vizet.
- Zárjuk le az edényt, és hagyjuk állni a magokat forró vízben 24 órán keresztül.
- Eztán vegyük ki és szárítsuk meg a magokat, majd óvatosan nyomjuk őket egy-egy cserép közepébe, amelyet előzőleg komposzttal és perlittel töltöttünk meg. A magoknak 2,5 cm mélyen kell lenniük.
- Tegyük a cserepeket a szabad levegőre, lehetőleg egy árnyékos, déli elhelyezkedésű falhoz.
- Tartsuk nedvesen a növény földjét. A magok csírázására a 7 naptól számíthatunk, de megesik, hogy ennél sokkal többet kell várnunk.
- Amikor a növények csírázni kezdenek, tartsuk őket a cserépben, amíg a gyökerek meg nem jelennek az öntözőnyílásokon keresztül. Ekkor ültessük át őket a végleges helyükre.
Nem szereti a hideget
Ez a fa -7 Celsius-fokig is elviseli a hideget, de sokkal jobban érzi magát az enyhébb teleken. Bárhová is ültetjük, előzőleg győződjünk meg róla, hogy elegendő napfényt kap majd és télen védve lesz a fagyos szelektől.
Gyakori kártevők és betegségek
A selyemakác levélbolha az egyik legjelentősebb kártevő, amivel számolnunk kell. Ezeket a levelek fonákjain tudjuk tetten érni, és bár ártalmatlannak tűnhetnek, nem árt tudni, hogy pont úgy csócsálják meg a növényt, mint a levéltetvek. Ha nem figyelünk, jókora kártételre számíthatunk. Lemosó permetezéssel tudunk védekezni ellenük.
A fuzáriumos hervadással is érdemes számolnunk, amely ellen a megelőzés a legjobb és egyben az egyetlen igazán hatékony módszer.
Hónapokon át virágozhat
A perzsa selyemakác lenyűgöző virágai általában májusban vagy júniusban nyílnak, néha augusztusig is kitartanak, és következő évben ugyanebben az időszakban újra megjelennek. Puha rózsaszín virágai illatosak, látványosak, selymes pompomszerűek és szemet gyönyörködtetőek.