Ahogy az időjárás egyre hűvösebbre fordul, a tavaszi és nyári kert harsogó szépsége is egyre távolabbi emlékké válik.
Fakulnak a színek, hullani kezdenek az elszáradt levelek, lassan vastagszik a füvön gyűlő avar. De hogy közeleg a tél, még nem jelenti azt, hogy a kertünknek vége van, hiszen rengeteg olyan növény van, amely túléli a telet, mi több, szépségével új színeket hoz a megszokott terekbe.
Kasvirág (Echinacea)
Bár a kasvirág nem őrzi meg gyönyörű lila színét a hidegben, ha megfelelően ápoljuk a holtszezonban, akkor tavasszal ugyanolyan erőteljesen fog visszatérni, mint amilyen idén volt. A kasvirág szereti a napsütést, ezért olyan helyre kell ültetni, ahol mindig eleget sütkérezhet. Miután a növény visszahúzódik, vágjuk vissza az elhalt szárakat, és szórjunk mulcsot köré.
Gyöngyvirág
A gyöngyvirág elegáns megjelenése ellenére rendkívül strapabíró növény. Jól tolerálja az árnyékot, így ideális választás lehet olyan helyre, ahol csak részben kap napfényt. A növény mérgező mivolta miatt az őzekkel és más állatfajokkal szemben is ellenálló – olyan kertbe, ahol kisgyerek fordulhat meg, azonban ugyanezen tulajdonsága miatt csak megfelelő óvintézkedés mellett ajánlott.
Kék lucfenyő
A kék lucfenyő tökéletes, festői szépségű téli növény. Nemcsak azért, mert mesésen néz ki hóval borítva, hanem azért is, mert a legkeményebb teleknek is ellenáll, így bátran elültethetjük a kertünk bármelyik részébe. Ez a fa kedveli a napsütést, és remek szélfogóként szolgál. Nem árt azonban, ha tudja, hogy a lucfenyő körül nem szabad rovarölő szereket használni, mivel azok képesek megfosztani a lucfenyőt az egyedülálló kék színétől.
Árvácska
Ez az ehető virág nemcsak a kertek, de a balkonládák kedvelt növénye is, amely csodás színeket varázsol a hűvösebb időszakba. Bár az árvácska meglepően alacsony hőmérsékletet is képes túlélni, fontos, hogy télen fagyvédelemmel, például mulccsal vagy szalmával takarjuk le. Ez megvédi az erős széltől is, amely kiszáríthatja a folyton szomjazó, színes virágokat. Az árvácskát akár tél végén is el lehet ültetni, így már kora tavasszal virágozni fog.
Árnyékliliom
Az árnyékliliom nevéhez hűen árnyékos, félárnyékos helyen érzi jól magát. Rövid, hússzínű gyökereit nem érheti fagy, ezért mindenképpen takarjuk le mulccsal a téli hónapokban. Az árnyékliliom nagy felülete miatt gyorsabban kiszárad, a mulcs segítségével azonban jobban megmarad a nedvesség a talajban. Egyéb téli védelmet az árnyékliliom nem igényel.