Ismerősök azt tanácsolták, hogy gyökereztetéshez fűzfahajtást áztassak, és annak leve segíteni fogja a gyökeresedést. Van-e ennek a megfigyelésnek igazság alapja, tudományosan igazolt-e ez a hatás?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Személy szerint még nem hallottam erről, ebből kifolyólag nem alkalmaztam az ön által megkérdezett módszert, de a téma felkeltette érdeklődésemet, és a kérdés szakirodalmának utánanéztem.
Az régóta közismert tény, hogy a fűzfafajok könnyen gyökeresednek, a többi fás növénynél sokkal gyorsabban, és ehhez csupán nedves talaj szükséges. Nem véletlen, hogy árokpartokon és folyóvizeink mentén a fűzfafélék nőnek tömegével.
A dugványok gyökereztetését auxinok, hormonhatású anyagok segítik. Ilyenek: az indol-3-ecetsav, indol-3-vajsav (IBA), mely a növény növekedése mellett a gyökérképződést is serkenti. A növényi hormonokhoz tartozó szalicilsav szabályozza a növényi szervek kialakulását, a növények növekedését, és a növények kórokozókkal szembeni védekezését, stressztűrését.
Az 1-naftil-ecetsav (NAA) szintén a gyökeresedés fokozását is előidézi. A növényi hormonok a növények fejlődésének és növekedésének minden területét szabályozzák, igen kis mennyiség szükséges belőlük. A növények gyökeresedését együtt is és egyedileg is segítik, fokozzák. A felsorolt növényi hormonok közül az indol-vajsav és a szalicilsav a fűzfavesszőkben, azok kérgében és a hajtáscsúcsaiban is jelen vannak, ennek tulajdonítható a fűzfavesszők könnyű, gyors járulékos gyökérképződése.
A gyökereztető tea, áztatott lé készítésére szinte minden ajánlás egymástól kissé, elsősorban a részletekben eltérő, és a mennyiség, a koncentráció nem konkretizált. Hasonlóan az emberi gyógyításra használt gyógynövényekből készült teákhoz. Pedig a dózis határozza meg az oldat hatásosságát: ha tömény, gátlólag hat, ha pedig híg, nem fejt ki a gyökeresedésre pozitív hatást.
A fűzfavesszőből áztatással készülő gyökereztető oldat készítésének ajánlott menete:
- Friss, élő 1 éves fűzfahajtásokról és -vesszőkről, melyek ceruza vastagságúak, nem vastagabbak, begyűjtés után, a leveleket távolítsuk el!
- A maradék félfás és fás egészséges vesszőket kicsi, 1-2 cm-es darabokra aprítsuk fel!
- Felforralt vízzel öntsük le, lepje el a víz, áztassuk 24 óráig fedővel ellátott üvegedényben, a víz elpárolgását akadályozzuk meg! Előzetesen felforralt és lehűtött vízzel is készíthető, akkor az ázalék néhány napig maradjon az üvegben.
- A kioldódást a massza kíméletes és rendszeres keverésével, rázásával segítsük!
- Felhasználás előtt az oldatot javasolt leszűrni.
- A fűzfavesszőkből kioldódó szalicilsav a gyökeresedés fokozása mellett antibakteriális hatással is rendelkezik, védi a gyökeresedési folyamatot a fertőződésektől.
A fűzfaoldat felhasználható gyökereket fejlesztő magvetésre vagy palántákra is, valamint gyökereztetésre felvágott dugványok áztatására, illetve beöntözésére is.
A fűzfából készült gyökereztető oldat fedett üvegben, hűtőszekrényben 2 hónapig is eltartható, amennyiben az oldat nem válik zavarossá.