Házikert

Térhatárolás biodiverz módon

Agrofórum Online

Egyidőben rendkívül divatos volt az egyfajta növényből készült sövény, de hála az égnek egyre többen fedezik fel a térhatárolás biodiverz módjait: tehát amikor többféle, sövénynek való, akár örökzöld növénnyel is szuper térhatároló készülhet.

A vegyes sövénynek rengeteg előnye van, és ez nem csak a biodiverzitás, vagy más néven leegyszerűsítve a biológiai sokféleség. A sokféleség magában hordozza azt is, hogy elporlasztjuk a problémák jó részét.

Emlékezzünk a tuják esetére

Itt van a tuják egy részének pusztulása – nem minden tujafaj van kitéve ennek a jelentős problémának -, és akár a babérmeggyet is idesorolhatjuk, mert a legtöbb sövényt jelenleg ezekből telepítik. Régebben ugyanígy jártak a kertbarátok a puszpánggal, mikor a puszpángmoly úgy gondolta, hogy igencsak kedvére való ez a sok csemege.

Elporlasztott növényvédelem

Ha nem egyfajta növénnyel dolgozunk, tehát egy sövény nem monokultúrás, akkor növényvédelmi szempontból is egyszerűbb a dolgunk, mert nem annyira vonzza a kártevőket, és ha vonzza is egy-egy faj, mégsem a sövény összes növényét érinti a probléma. Így nem fordul elő az, hogy egyszerre kipusztul az összes sövénynek ültetett növényünk.

Csodálatos színes sövény
Csodálatos színes sövény (fotó: Pixabay)

A szépség sem utolsó szempont

A biodiverz módon telepített térhatároló sövény ráadásul nagyon szép tud lenni, mert ha például örökzöld borbolyákból, örökzöld bangitákból, japán babérsomból áll mondjuk a sövény, akkor az télen is egy változatos képet mutat. Ezt még pluszba beültethetjük alacsonyabb színes lombú vagy színes vesszőjű cserjével, mint egy tarkalevelű rózsalonc vagy egy vörösvesszejű som bokra. Így nemcsak nyáron élvezhetjük a kert színeit, hanem télen is örömmel tekinthetünk rá.

Minél többféle növényből áll a sövény, annál gazdagabb a kert élővilága

A sövény igen kardinális része egy kertnek, hiszen akár egy 200 méteres sövénysávról is beszélhetünk. Ez azt is jelenti, hogy ha madárbarát kertre vágyunk, akkor egy biodiverz sövény a madaraknak is kiváló fészkelőhely lesz. Ugyanígy, ha ültetünk az örökzöldek közé – melyek tűlevelűek és lomblevelűek is lehetnek – például nyáriorgonát, boglárkacserjét, akkor a pillangók is vidáman látogatni fogják a kertünket.

Kiemelt kép: Pixabay

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Őserdőben jártunk – a Badínsky erdő

2019. augusztus 1. 04:36

Mára erdeink alapvetően az emberi tevékenység nyomait tükrözik, hiszen évszázadok óta kezeljük, fenntartjuk, az erdők javait hasznosítjuk. Milyen lehet az ember által érintetlenül hagyott erdő? Erre a kérdésre kapunk választ az őserdőkben.

Minden út a biodiverzitás védelme felé vezet?

2021. április 5. 11:20

Csak remélni lehet, hogy alapvetően vitán felül áll a fenntarthatóság fokozásának, a biodiverzitás megőrzésének fontossága, amit legfeljebb a gazdasági kérdések homályosítanak el.

Az Amazone és a Schmotzer új növénytermelési rendszert tesztel

2020. augusztus 19. 04:36

A projektben az Amazone és Schmotzer mérnökeinek feladata a technológia kifejlesztése és tesztelése, míg az Agravis tanácsadói a CRF rendszer megvalósításához alkalmas növényfajták és az input anyagok kiválasztását segítik.