Lassan, de biztosan megérkezett hazánkba is az ősz. A borús idő közepette azonban ilyenkor mindig elkezdünk reménykedni a „vénasszonyok nyarában”, más néven az indián nyárban, vagyis abban a nyárias időszakban, amikor még kabát nélkül kimehetünk a szabadba és megfázás nélkül élvezhetjük a nap aranyát.
Indián nyár: honnan ered az elnevezés?
Az „indián nyár” kifejezés Észak-Amerikából származik, az ott lakó őslakos népekkel hozzák legalábbis összefüggésbe ezt a jelenséget. Itt októberben és novemberben általában száraz és meleg az időjárás. Az erdők és völgyek juharfáktól színesek, amelyek levelei pirosas narancssárgára festik a vidéki tájakat.
Az indián törzsek korábban az időjárás változásaihoz igazították a mezőgazdasági tevékenységeiket, ezért fontos volt tudniuk, hogy az ősz folyamán mikor következik be ez az extrém meleg, ez a nyárra hasonlító, kellemesebb termesztési időszak.
…versus vénasszonyok nyara
Európában általában nincsenek jelen az amerikai juharfajok, de ez a „nyár utolsó leheletének” tartott időszak nálunk is megfigyelhető. Igaz, nem a hangzatos indián nyár néven, hanem vénasszonyok nyaraként emlegetik, de ugyanarról a jelenségről van szó. Ez a kifejezés a német „Altweibersommer” szóból származik, amely eredendően az októberi napsütésben hálót szövő pókokra utalt. Pontosabban a fehér hálójukra, amit idővel az idős nők ősz hajához hasonlítottak. Ebből lett aztán a vénasszonyos jelző, ami világszerte sok sértettséget váltott ki a nyugdíjaskorú nőkből.
Akárhogy is, ez egy szép időszaka az évnek, hiszen ilyenkor néhány nap eeejéig szinte nyári meleg köszönt ránk, hét ágra süt a nap, friss és langyos a levegő – így akár egész nap dolgozhatunk a kertben. De mire használjuk ezt a néhány napsütötte napot?
Csokorba szedtük a kerti tennivalók listáját:
- Ültetés/átültetés: Az enyhébb hőmérséklet és a kellemes napsütés lehetővé teszi, hogy a fagyra érzékeny növényeket a házba vigyük, vagy új évelőket ültessünk a kertbe. Ilyenkor érdemes tavaszi virágokat, például krókuszt, jácintot, valamint nárcisz- és tulipánhagymát ültetni, hogy tavasszal gyönyörködhessünk a virágaikban.
- Komposztálás: A gyepre potyogó, elszáradt faleveleket és a többi összegyűlt, összegereblyézett növényi hulladékot most érdemes komposztálni. A tavaszra beérő komposzt hasznunkra lesz a kertben, mivel javítja a talaj tápanyagellátását és elősegíti a növények fejlődését.
- Gyomlálás: Az utolsó napsütéses napokat kihasználva célszerű kihúzni a gyomokat és levágni az elburjánzott futónövényeket (vadszőlőt, borostyánt).
- Mulcsozás: A talajtakarással megóvhatjuk a növények gyökereit a közelgő talaj menti fagyoktól és a hirtelen beköszöntő hidegtől, de segítünk a vízpárolgás csökkentésében is a növényeknek.
- Gyümölcsszedés: Ez az időszak kiválóan alkalmas arra, hogy összegyűjtsük a kertben lehullott és rothadásnak indult gyümölcsöket, megelőzve ezzel a különféle fertőző betegségek és a kártevők elterjedését.
- Metszés: Ez az egyik legjobb időszak arra, hogy a szükséges metszési munkálatokat elvégezzük és a fák körül összegyűjtsük (és komposztáljuk) a növényi maradványokat.
- Fagyvédelem: Még időben vagyunk ahhoz, hogy alaposan felkészítsük a fagyra érzékeny növényeinket a hideg időre. Bár még jó idő van ilyenkor, a vénasszonyok nyara egyik estétől a másikra véget érhet, mindenféle előjel nélkül. Jobb hát felkészülni rá, nehogy károsodjanak a növényeink. A takarófóliák, sátrak kitűnő segítséget jelenthetnek, a szobanövényeket azonban, amelyek egész nyáron kint voltak, be kell vinni már a melegbe.
Forrás: https://www.gardenista.com/posts/what-to-do-in-the-garden-in-october-chores/