Házikert

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

Agrofórum Online

Kevesen tudják, de ez a jellegzetes, hazánkban igen népszerű szobanövény a NASA kutatásai szerint kiszűri a levegőből az olyan egészségre káros anyagokat, mint a formaldehid, a benzol és triklór-etilén, amelyekről nem is gondolnánk, milyen mennyiségben vannak körülöttünk.

A megdöbbentő eredmények a NASA a „NASA Clean Air Study” elnevezésű tanulmányából származnak, amelyekből megtudhatjuk, hogy a fent felsorolt káros anyagok bizony a mindennapjainkban úgy vesznek minket körül, hogy a legtöbbjükről nem is tudunk.

Ugyanis ki olvassa el, mit tartalmaz a papírszalvéta, vagy milyen anyagok vannak a bútorunkat összefogó ragasztóban? Miért kellene arra gondolnunk, hogy esetleg káros egy tisztítószer, vagy épp a parkettalakk, amin nap mint nap járunk? Miben van benzol? És mi tartalmaz formaldehidet vagy triklór-etilént? Hogy kerülünk ezekkel kapcsolatba? Nos, akkor lássunk tisztán!

  • Formaldehid: Jellemzően a farostlemezek, rétegelt lemezek és más, hasonló anyagok, például bútorok ragasztóiban használnak formaldehidet, de előfordulhat a tisztítószerekben, sőt, a műanyag bevonatú vagy újrahasznosított papírárukban (szalvéta, konyhai törlőkendők) is. A dohányfüstben is megtalálható, sőt, a szőnyegekben, parkettalakkban, még a tapétákban is.
  • Benzol: Benzolt használnak a műanyagból készült tárgyak gyártásához, a gyanták előállításához, az építkezések során felhasznált festékekhez, lakkokhoz, az oldószerekhez és a ragasztókhoz, de megtalálható a benzinben (így a kipufogógázban is – gondoljunk csak a belvárosi levegőre), aztán a dohányfüstben és a legtöbb szintetikus szál előállításához is szükséges.
  • Triklór-etilén: Tisztítószerekben, így például zsíroldókban és lakk/festékoldókban található meg, illetve nyomdaipari termékekben, ragasztókban, száraz tisztítókban (amit pl. ruhatisztítókban használnak).

Noha azt mondják, az élelmiszerekben lévő adalékoktól leszünk betegek, a valóságban a fenti anyagok „párolgása” is rendkívül egészségkárosító. Csak ezekről nem tudunk, nincs annyira a szemünk előtt, mint az ételeken felsorolt E-betűs anyagok, ennélfogva kevésbé tudunk védekezni ellenük.

Nos, az anyósnyelv kiszűri a levegőből mindezeket, ráadásul egy nagyon látványos, kevés gondozást igénylő, dekoratív szobanövény, amit minden kertészeti áruházban egész évben meg lehet vásárolni.

Mire van szüksége az anyósnyelvnek?

Tegyük olyan helyre, ahol mindössze napi 2-6 órán át napfényben lehet, és ügyeljünk rá, hogy soha ne legyen túlöntözve. Legyen jó vízáteresztő képességű a talaj. Tavasszal, valamint ősszel hagyjuk egy kicsit szárazabban a talaját.

Hajlamos a gyökérrothadásra, ezért nagyon kell figyelni arra, hogy mindig csak annyi vizet kapjon, amennyire valóban szüksége van. Télen elég 1-2 havonta öntözni. Az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli. Nagyon szívós, hálás szobanövény, amit nehéz „gondatlansággal” megölni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Túlélő növények a szobába, kevésbé jó kertészkedőknek

2023. november 7. 05:40

Nézzük most sorra a növényvilág kipusztíthatatlan "szuperhőseit"!

Neveljünk növényeket a lakásunk falán – kémcsövekben

2024. január 15. 07:10

A kisebb lakásokban gyakran okoz problémát az, hogy nincs elég hely a növényeknek, nélkülük azonban rideg marad a legszebben berendezett otthon is. De hogyan „zöldíthetjük” be hely híján a szobáinkat?

Így vásároljunk mikulásvirágot!

2023. december 25. 05:40

Hamar a mi lakásunk dísze is lehet a mikulásvirág, de hogy valóban sikerélményünk legyen, így vásároljunk mikulásvirágot magunknak, vagy akár ajándékba!

Ismerjük meg az ’Év szobanövényét’ – íme a nyílgyökér!

2021. január 10. 11:17

Számtalan helyen találkozhatunk ezzel a növényfajjal, mégis kevesen ismerik a nevét és érdekes tulajdonságait. Idén az „Év szobanövénye”megtisztelő címet is elnyerte – ismerkedjünk meg közelebbről a nyílgyökérrel!