Agrofórum Online

Nem véletlenül hívják aranyesőnek, magyar nevét aranysárga, lecsüngő fürtvirágzatáról kapta, amely tavasszal messziről látszik a lassan ébredező kertekben.

Erősen mérgező, ezért az ültetése megfontolandó kisgyermekes családoknál, de legalábbis komolyabb figyelmet igényel.

Az aranyesőt kertek sarkaiban szabadon álló cserjeként is nevelhetjük, vagy akár pergolák, ívek és bejártok mellé ültethetjük, hogy később azokra kapaszkodjon fel. A növény lombozata is rendkívül vonzó, finom, élénkzöld, ovális levelei szemet gyönyörködtetőek.

Általában nagyobb kertekbe ültetik, mert széles, terjedelmes formára nőhet, de ma már vannak olyan fajták is, amelyek kisebb kertekbe is alkalmasak, sőt, balkonokra is telepíthetők.

Zöldellve is gyönyörű

Az aranyeső lombhullató, ősszel elveszíti a leveleit, ám tavasszal szépséges, élénkzöld leveleket hoz. Gyorsan nő, évente akár 40 centit is növekedhet és jól tűri a visszavágást, a formára nyírást, ha a megfelelő időben metszik meg.

Húsvétkor sok házban az aranyeső ágaiból (akár virágos, akár zöld) készül a hagyományos „tojásfa”, amikor az ágakra, a karácsonyfa ágaihoz hasonlóan, kifújt-kifestett hímes tojásokat és egyéb húsvéti dekorációkat (csibéket, virágokat, nyuszikat) aggatnak.

Hogyan neveljünk aranyesőt?

Ültessük napos helyre, lehetőleg jó vízáteresztő képességű talajba. Csak akkor metsszük meg, ha a formája nem megfelelő, vagy túl nagyra nőtt. Nem szükséges trágyázni vagy különösebben locsolni, mivel strapabíró, kevés gondozást igénylő növény.

Mikor ültessük el?

Ősszel vagy télen ültessük el, egy akkora ültetőgödörbe, amely nagyobb, mint a növény gyökérlabdája és legalább olyan mély is egyben. Ha már a gödörben van a növény, adjunk hozzá trágyát, komposztot, majd töltsük vissza a termőföldet, tömörítsük, és alaposan öntözzük be. Ezután szórjunk köré mulcsot és stabilizáljuk, a továbbiakban pedig nem lesz vele gondunk.

Hogyan gondozzuk?

  • A növénynek nincs szüksége sok metszésre, ezért csak akkor vágjuk vissza, ha méret- vagy forma-problémánk van vele, vagy ha ez az egészsége megőrzéséhez szükséges (mert például van egy száraz vagy elhalt ága).
  • Ha pergolára akarjuk nevelni, az ágait rá kell kötni a faszerkezetre, a kívánt ívekre.
  • Metszeni késő nyáron és karácsony előtt javallott a szakemberek szerint – ha tavasszal vagy kora nyáron metszik meg a növényt, akkor valószínűleg nedvet fog ereszteni.
  • Ha az aranyeső már meggyökeresedett, nincs szükség sem öntözésre, sem trágyázásra.

Hogyan szaporítsuk az aranyesőt?

Az aranyesőt kemény fás dugványokkal szaporíthatjuk késő ősszel és télen.

15-30 centis dugványokat kell vágni, lehetőleg úgy, hogy a vágás íve ferde legyen. Az alsó leveleket el kell távolítani, a vágott felületet pedig gyökereztető hormonba mártani, majd el kell ültetni nedves, jó vízáteresztő képességű talajjal töltött cserepekbe.

Érdemes letakarni ezeket fóliával, hogy megőrizzük a föld a nedvességét, valamint fontos rendszeresen locsolni a fejlődő növényeket. Néhány hónap alatt kifejlődnek a gyökerek, és amint azok megerősödnek, ki lehet tenni őket a kertbe.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

A vaszabi, a japán vízitorma és termesztése

2019. október 1. 07:06

A japán vízitorma vagy vaszabi termeszthetőségének nehézsége főként különleges környezeti igényeinek, valamint a termesztéstechnológiájának üzleti titokként való kezelésének köszönhető, ebből adódóan a világ legdrágább zöldségnövényei közé sorolható. Az írás összefoglalja a szaporításának lehetséges módszereit és termesztésének technológiai változatait.

Ősszel is szaporíthatjuk a hagymaféléket?

2024. szeptember 17. 04:39

Hogyan és mikor szaporíthatjuk ősszel a hagymaféléket? Válaszukat előre is köszönöm.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Hogyan gondozzuk a leanderünket? – Tanácsok kezdőknek

2024. augusztus 25. 08:10

Mediterrán növényként a kemény magyar teleket nem élné túl, így az első fagyok beállta előtt mindig védett helyre kell vinni és a házban átteleltetni.