Házikert

Mi az az övárok és mire jó a kertben?

Agrofórum Online

Az övároknak több szerepe van a kertben, és elsősorban lejtős területeknél vehetjük igazán hasznát. Nézzük mit jelent az övárok kifejezés és hogyan kell kialakítani?

Az eredeti fogalom a permakultúrából kezdett ismert lenni, ahol a lejtős területek vízmegtartására használták, de egyre gyakoribb díszkerti megoldás is a betontámfalas rézsűk helyett.

Gyakorlatilag fel tudja váltani a mesterséges vízgyűjtőket és szikkasztókat.

Hogyan néz ki egy övárok?

Ha le akarnám egyszerűsíteni, akkor egy olyan dombvonulat a kertben a lejtős részen keresztbe, melynél a víz folyása megtörik és átmeneti kis patak keletkezik az aljában, majd fokozatosan elszivárog belőle a víz.

Itt egyáltalán nem az esztétikai szempontok a fontosak, hanem a víz megfogása, irányítása.

Az övárok a szintvonal mentén ásott sekély vagy mélyebb árok, mely időszakosan megfogja a csapadékot, és lassan szivárogtatja a földbe. Tehát nem vízelvezető árok, nem a lejtő felé irányítja a vizet, hanem ellenkezőleg, igyekszik a lejtő ellenére a szinten megtartani a vizet minél tovább

– írja a hivatalos leírása is.

Vízmegtartó árok parkokban és kertekben egyaránt jó szolgálatot tehetnek
Vízmegtartó árkok parkokban és kertekben egyaránt jó szolgálatot tehetnek (fotó: Pixabay)

A talaj és az övárok fontossága

A talaj nagyjából 10 cm-es felső rétege az igazán termékeny talaj. Ezt javíthatjuk mulcsozással, komposzt ráhordással, de igazán ez az a 10 cm, amivel számolhatunk átlagban.

Emellett az élő talajnál az összetétel jelentős része víz, légtartó közeg, ásványi elemek, kőzetek, szerves anyagok. De egy aszályos évben vagy évek során a talajból egyre inkább eltűnik a víz, így egy igen fontos alkotóeleme veszik el, ami létfontosságú a mikroorganizmusok és a talajlakó állatok túlélésében is.

Az övárkokkal viszont pont a vízmegfogás által lehet ezt a vízmennyiséget pótolni.

Mivel a talajok 50%-a elvesztette már szénkészletét is, ami a humuszképződés alapja, így pláne fontos, hogy megőrizzünk minél több természetes vizet a kertben.

Az övárkok hasonlítanak a fokgazdálkodásban ismert módszerhez

A fokgazdálkodásra azért hasonlít, mert annak az a lényege, hogy a folyók időszakos áradását használta ki, és vezette be a vizet árkokba, csatornákba, fokokba, így tartva vissza egyrészt a vizet, másrészt az életadó, tápanyagdús hordalékot.

A tápanyagdús hordalék is nagyon hasznos a kerti talajnak, tehát nem kell káros anyagként rágondolni.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

A magyar gazdák 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást – de mit tesz érte?

2024. május 10. 13:10

Felmérés: a magyar gazdálkodók 80 százaléka érezte fontosnak a termőterületi vízmegtartást és az ehhez szükséges lépéseket.

Lényeges a talaj széntartalmának növelése

2018. november 19. 09:33

A talajokat folyamatosan pusztítja és tönkreteszi a gyors ütemű építkezés, az infrastruktúra-fejlesztés és a bányászat. A talaj szervesszén-tartalma csökken, ami növeli a további globális felmelegedést.

Így építsünk vízmegtartó esőkertet!

2024. augusztus 19. 10:10

Az esőkertekkel biztosítható, hogy a tetőről lefolyó esővizet látványos, kis igényű, vadon élő állatokat vonzó terület beültetésével fogjuk fel.

Kiemelten fontos a talaj vízmegtartó képességének növelése

2023. június 25. 13:34

A megvalósításban fokozott szerepe van a gazdák összefogásának helyi szinten, miközben stratégiájuk országosan is hozzájárul a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez.