Házikert

A világ legstrapabíróbb szobanövénye

Agrofórum Online

Kezdő kertészeknek ajánlják, mivel nem igényel különösebb gondozást, mégis harsogóan zöld, fényes levelei annyira dekoratívak, hogy a legelegánsabb irodákban is helyet kap.

A feng shui szerint jó hatással van az életünkre. A növény sok apró ovális levéllel rendelkezik, ami nevéhez mérten – hiszen szerencsepálmának is hívják – jó energiákat hozhat a mindennapjainkba.

Miért a legstrapabíróbb szobanövény?

Alacsony igényszintje miatt a lusták növényének is szokták nevezni, de ez így igazságtalan mind a növényre, mind a növénytulajdonosokra nézve egyaránt. Ugyanis aki nem öntöz, az nem lustaságból nem teszi, hanem azért, mert elfelejti. Időbe telik az embernek (főleg a fiataloknak, akik helyett sokáig mindent a szüleik csináltak), hogy például egy albérletbe költözve „szemük” legyen arra, hogy mindig megöntözve tartsák a növényeiket.

Ezenkívül jelentős azoknak a száma is, akik sokat utaznak, keveset vannak otthon, ha pedig otthon vannak, akkor is dolgoznak, rohannak, és ezt általában a szobanövények sínylik meg – nem úgy a Zamiopálma.

Egyéb elnevezései és származása

A Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia) a kontyvirágfélék családjába tartozik, és agglegénypálmának, legénypálmának, szerencsepálmának, sőt ZZ-pálmának is hívják. Őshazája Kelet-Afrika, és bár emiatt azt gondolhatnánk, hogy egy kényes növényről van szó, a valóságban alig igényel törődést.

Az alábbiakban csokorba szedjük, mit érdemes tudni erről a növényről:

  • A szobahőmérsékletet kedveli és a félárnyékot. A közvetlen napfény nem neki való. Kevesen tudják, de ez a növény olyan jól megél a félárnyékban is, hogy ha ilyen helyre tesszük, még szebbek, még sötétebbek lesznek a levelei.
  • A száraz levegő sem okoz gondot neki (a radiátor melege), mivel azt is jól tolerálja.
  • Átültetni szinte sosem kell, legfeljebb, ha kinövi a cserepét, vagy amikor még nagyon fiatal a növény.
  • Nem kell tápoldatozni sem és nem kell visszavágni.
  • A pangó vizet kerüljük el, azt egy növény sem kedveli, így az agglegénypálma sem. Egy réteg kavics a cserép alján megakadályozza ezt a problémát.
  • Nagyon kevés vizet kell adni neki, kb. úgy kell bánni vele, mintha kaktusz lenne – sose feledjük, hogy eredendően Afrikában élne, ahol folyton meleg van és kevés a csapadék. A növény a leveleiben vizet tárol, így abból fent tudja tartani magát. Néhány hetente kell csak egy picit megöntözni.
  • Vastag fehér gyökerei is vizet tárolnak, akárcsak a fényes zöld levelei, ezért is elég csak ritkán megöntözni.
  • A hideget (vagyis a 20 fok alatti hőmérsékletet) nagyon nem kedveli, ezért vigyázni kell, hogy ne kerüljön télen fűtetlen helyre, ne nyissuk rá a huzatot és ne zuhanyozzuk le hideg vízzel – és legfőképpen ne áztassuk el, ne pangjon a cserepében a víz.
  • Ha sárgulni kezdenek a levelei, egész biztosan túl sok vizet kapott. Ilyenkor át kell ültetni száraz földbe, nehogy a gyökerei rothadásnak induljanak.

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Hogyan éljék túl szobanövényeink a légkondicionálót?

2024. július 25. 11:10

A csökkentett páratartalom száraz levegőhöz vezethet, amely különösen nem kedvez a közkedvelt növényházi növények számára,

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

2023. március 4. 10:49

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.

Óvatosan: mérgező szobanövények!

2020. február 28. 10:23

Nemcsak kertünk lakói tartalmazhatnak mérgező hatóanyagokat. Érdemes utánanézni a szobanövények megvásárlása előtt annak, hogy mely szobanövény fajoknak melyik részei és mennyire mérgezőek – főként kisgyermekes családok vagy a négy fal között élő, szabadon mozgó kiskedvencek gazdái legyenek körültekintőek!

Mi lehet az oka, hogy hervad a karácsonyi kaktusz levele?

2023. november 25. 04:39

Az lenne a kérdésem, hogy vajon miért hervad a karácsonyi kaktuszom levele?