Házikert

A penész megelőzésére használhatjuk ezeket a speciális szobanövényeket

Agrofórum Online

Az őszi-téli hónapokban sok lakásban és házban okoz problémát a penészedés, ami ellen – a megfelelő óvintézkedések és penészirtás mellett – kiváló megoldást jelenthetnek azok a szobanövények, amelyek megszűrik a levegőt, és magukba szívják azt a nedvességet, ami éppenséggel gondot okoz.

A penész elleni küzdelem végeláthatatlan szélmalomharc. Mert hiába van meszelt falunk (ami a szakemberek szerint jobb, mint a diszperzittel festett, mivel jobban szellőzik), és hiába van fakeretes ablakunk a műanyag helyett, ha sokan élünk egy házban, akkor sok vizet fogyasztunk az olyan mindennapi tevékenységeink során, mint a fürdés, a mosás, a mosogatás vagy a főzés.

Ez pedig rengeteg párát teremt, ami a nyári hónapokban a kitárt ablakok és ajtók mellett semmi gondot nem okoz, télen azonban szinte „berobbantja” a penészt a falakon, a szekrények mögött, és természetesen a kedvenc helyén: a fürdőszobában.

A fekete penész különösen veszélyes

A penész nemcsak ronda látványt nyújt, de az egészségre is káros, kiváltképp a fekete színű penész. A zöld „csak” allergiát okozhat, utóbbi azonban súlyos tüdőpanaszokat is – egyik sem jó. Az egyenletes fűtés és a légies bútor-elrendezés (amikor járni tud a levegő a bútorok között és a fal sincs letakarva szőnyegekkel), valamint a mindennapos, legalább 30 perces szellőztetés sokat segíthet a leküzdésükben.

A páratartalmat is érdemes mérni, mert a magas pára minden baj origója. A szobák hőmérséklete ideális esetben a téli hónapokban 19-20 fokos legyen, de semmiképp se csökkenjen 18 fok alá.

A penészt ki lehet irtani sokféle házi és boltban kapható penészirtó szerrel. Újra lehet meszelni a falakat és ecetes vízzel áttörölni a csempét, a bútorokat, de amíg az ok nem szűnik meg (márpedig sok ember és a már megszokott életmód mellett nemigen szokott), csak a gyakori szellőztetés, a páraelszívó gépek – és a páratartalmat csökkentő szobanövények segítenek.

Lássuk, milyen fajtákról van szó!

  • Közönséges borostyán: tisztítja a levegőt

Romantikus látványt kelt a lakás bármely pontján, és egész évben harsogó zöld. A borostyán nem véletlenül az örök élet szimbóluma. Ez az egyik legstrapabíróbb, legelpusztíthatatlanabb növény, amely dekoratív külleme mellett rendkívül hasznos is, hiszen kiszűri a szennyeződéseket a levegőből – beleértve az ott lebegő (és így terjeszkedő) penészspórákat is.

Függőcserepekben remekül érzi magát, szépen is fest, és így nagyon könnyen elhelyezhető lényegében bárhol, de a legjobban a világos vagy félárnyékos helyeket kedveli, ahol nem éri közvetlen napfény. Ügyeljünk arra is, hogy ne legyen közel a fűtőtesthez. Ha azonban háziállatunk van (a macskák előszeretettel rágcsálják a növényeket), akkor nem ez a jó választás, mert a borostyán mérgező.

  • Anyósnyelv: csökkenti a páratartalmat

A penész elleni leghatékonyabb szobanövények egyike az anyósnyelv, ami szinte alig igényel gondozást, ezért roppant népszerű. Javítja a beltéri levegő minőségét, mivel kiszűri a szennyező anyagokat, így a penészspórákat is, éjjel pedig nagy mennyiségű oxigént bocsát ki. Emellett csökkenti a helyiség páratartalmát, ezáltal megelőzi a penészedést. Félárnyékos helyen érzi jól magát, vagy ahol egy kevés napfény éri. Kevés vizet igényel, így ügyeljünk arra, hogy ne locsoljuk túl.

  • Pálmák: magukba szívják a párát

Ha egy kicsit nyárias hangulatra vágyunk, remek választás bármelyik pálma, amelyek pozitív hatással vannak a beltéri klímára. Nagy nedvességigényük miatt magukba szívják a felesleges párát, így megelőzik a penészedést, vagy legalábbis csökkentik a penészedés mértékét.

A legnépszerűbb fajták közé tartozik az areca-pálma (amit aranypálmának is neveznek), a törpe datolyapálma (amit sok uszodában is láthatunk) és a lady pálma. Mindegyik remek páraelszívó és nagyon szépen mutat a lakásban.

  • Vitorlavirág: tegyük egyenesen a fürdőszobába

A vitorlavirág szintén segít a penészedés elleni harcban, mivel tisztítja és párátlanítja a levegőt. A szakértők azt ajánlják, ha van elég helyünk, tegyük egyenesen a fürdőszobába, mert nem csak mesésen mutat majd ott, jól is fogja magát érezni, mert nem nagy a fényigénye, a párát viszont kedveli. A vitorlavirágról úgy tartják, hogy még a dohányszagot is semlegesíti. Háziállat-tulajdonosoknak nem annyira javallott, mivel a növény mérgező.

  • Szobapáfrány: jó hatással van a beltéri klímára

Szépséges, finom levelei varázslatos hangulatot árasztanak, miközben a növény magába szívja a lakásban lévő párát. Ez az egyik legkiválóbb növény, ha javítani akarunk a lakásunk levegőjén és a penész ellen küzdünk.

A fürdőszobába is tehetjük, ott is legyűri a penészt, sőt – ha gyakran alszunk nyitott ablak mellett – a kipufogógázokat is. Nem igényel sok gondozást, de a túllocsolást és a fűtőtesteket nem kedveli, ezekre oda kell figyelni. A borostyánhoz hasonlóan ezt is tehetjük lelógó kaspóba, s ezáltal szinte akármelyik helységben fel tudjuk akasztani a falra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Miért fehéredik ki a szobanövény földje?

2022. szeptember 11. 04:37

Szobanövényeim földje gyakran kifehéredik valamitől. Mi lehet a jelenség oka?

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Penészes a szobanövények földje? Itt a megoldás

2024. április 23. 14:40

A megoldás egyszerűbb a földcserénél: őrölt fahéjat kell használni, amit finoman (akár egy kisebb spray segítségével) a növény köré, a termőföldre kell fújni /szórni.

A tárolóknak csak a fele alkalmas a gabona szabványos raktározására

2019. november 8. 05:47

A tapasztalatok alapján az év eleji készletek ellenőrzésekor a mennyiségek több mint felénél található valamilyen minőségi probléma.