18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka

Hogyan készítsük fel télre a szamócát?

Agrofórum Online

Idén kezdtem el szamócával foglalkozni a kertemben. Van sok szép tövem. Hogyan készítsem fel télre a szamócát? Köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamóca egy évelő gyümölcsfajunk, mely hazánk időjárási körülményeit a téli időszakban, kertünkben is képes átvészelni. Ahogyan a többi évelő növényfaj esetében is, a szamócánál ugyancsak ajánlatos egy kicsi időt a hideg beállta előtt ápolására fordítani. Kezdjük először is a növények körüli talaj meglazításával, a gyomnövények eltávolításával. Az ősszel csírázó gyomok képesek a meleg téli napok folyamán is fejlődni, így a növények elől a talaj tápanyagkészletét felhasználni. A kapálással akár egymenetben szerves trágyát, de foszfort és káliumot is tartalmazó műtrágyát egyaránt adhatunk a növénynek, viszont nitrogént ilyenkor számukra már ne juttassunk ki!

A szamóca töveit is, akárcsak a többi kertben található gyümölcs- és díszfát, évelő növényfajt, érdemes lemosó kezelésben részesíteni. Sajnos a szamócának több olyan levélbetegsége is van, melyek a fertőzött leveleken képesek áttelelni, majd a képződött leveleket tavasszal gyorsan megbetegíteni. Emellett az elhalt, leszáradt leveleket, illetve az idősebb, betegség tüneteit mutatókat is egyaránt indokolt eltávolítani. A tavaszi időszak beköszöntével ajánlatos újra a lemosó kezelés elvégzésével kezdeni, az elszáradt levelek összegyűjtését megismételni.

Az elmúlt években nagyobb mínuszoktól ugyan a tél folyamán nem kellett tartanunk, de a szamóca töveit ennek ellenére érdemes lehet takarásban részesíteni. A szerves trágyával, komposzttal való takarás jó lehetőségként szolgál, mellyel a növény felfagyása előzhető meg. Fiatal ültetés esetében gyakori, de kötöttebb talajokon is előfordulhat, hogy a szamóca úgymond felfagy, az éjszakai erős lehűlés és a nappali erős felmelegedés váltakozásának hatására. A felfagyás mértéke nemcsak a hőmérséklettől függ, hanem fiatal növényeknél gyakrabban előfordul, főként akkor, ha későbbi ültetésük miatt nem tudtak kellően meggyökeresedni a tél bekövetkezte előtt.

Mi legyen a cserepes szamócával télen?

Más a helyzet a teleltetést illetően a cserepes szamóca esetében, hiszen az ilyen növényeknek a gyökerei jobban ki vannak téve a hideg időjárásnak. A cserepes szamócákat ajánlatos fagymentes helyen teleltetni, tőrózsáik károsodását ezzel megelőzni. A növényeket akár takarással, de talajba való beásással is óvhatjuk a téli hidegtől. Fontos, hogy a szamócát ne tartsuk meleg körülmények között, mivel ez további növekedésre serkentené ahelyett, hogy nyugalmi állapotát töltené!

Kiemelt kép: Pixabay

A sok csapadék károsította a szabadföldi szamócatermést

2019. június 1. 08:46

A fagyok és az aszály idén nem okozott érdemi kárt a szamócaültetvényekben, ugyanakkor az eső és a gombafertőzés miatt a mintegy 400 hektáros szabadföldi terület 20-30 százaléka is kieshet.

Bőséges termés várható szamócából

2018. április 20. 10:42

Kedvező idényben bízhatnak az idén a hazai szamócatermesztők, sem a fagy, sem az eső nem károsította a termést.

Továbbra is magasak a szamócaárak

2019. május 28. 09:47

A jó íz feltétele a kiegyenlített vízgazdálkodás, a meleg és napsütéses időjárás. Az utóbbiak most hiányoznak, és az előrejelzések szerint a következő egy hétben sem lehet gyökeres változásra számítani.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.