Hogyan készítsük fel télre a szamócát?

Agrofórum Online

Idén kezdtem el szamócával foglalkozni a kertemben. Van sok szép tövem. Hogyan készítsem fel télre a szamócát? Köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamóca egy évelő gyümölcsfajunk, mely hazánk időjárási körülményeit a téli időszakban, kertünkben is képes átvészelni. Ahogyan a többi évelő növényfaj esetében is, a szamócánál ugyancsak ajánlatos egy kicsi időt a hideg beállta előtt ápolására fordítani. Kezdjük először is a növények körüli talaj meglazításával, a gyomnövények eltávolításával. Az ősszel csírázó gyomok képesek a meleg téli napok folyamán is fejlődni, így a növények elől a talaj tápanyagkészletét felhasználni. A kapálással akár egymenetben szerves trágyát, de foszfort és káliumot is tartalmazó műtrágyát egyaránt adhatunk a növénynek, viszont nitrogént ilyenkor számukra már ne juttassunk ki!

A szamóca töveit is, akárcsak a többi kertben található gyümölcs- és díszfát, évelő növényfajt, érdemes lemosó kezelésben részesíteni. Sajnos a szamócának több olyan levélbetegsége is van, melyek a fertőzött leveleken képesek áttelelni, majd a képződött leveleket tavasszal gyorsan megbetegíteni. Emellett az elhalt, leszáradt leveleket, illetve az idősebb, betegség tüneteit mutatókat is egyaránt indokolt eltávolítani. A tavaszi időszak beköszöntével ajánlatos újra a lemosó kezelés elvégzésével kezdeni, az elszáradt levelek összegyűjtését megismételni.

Az elmúlt években nagyobb mínuszoktól ugyan a tél folyamán nem kellett tartanunk, de a szamóca töveit ennek ellenére érdemes lehet takarásban részesíteni. A szerves trágyával, komposzttal való takarás jó lehetőségként szolgál, mellyel a növény felfagyása előzhető meg. Fiatal ültetés esetében gyakori, de kötöttebb talajokon is előfordulhat, hogy a szamóca úgymond felfagy, az éjszakai erős lehűlés és a nappali erős felmelegedés váltakozásának hatására. A felfagyás mértéke nemcsak a hőmérséklettől függ, hanem fiatal növényeknél gyakrabban előfordul, főként akkor, ha későbbi ültetésük miatt nem tudtak kellően meggyökeresedni a tél bekövetkezte előtt.

Mi legyen a cserepes szamócával télen?

Más a helyzet a teleltetést illetően a cserepes szamóca esetében, hiszen az ilyen növényeknek a gyökerei jobban ki vannak téve a hideg időjárásnak. A cserepes szamócákat ajánlatos fagymentes helyen teleltetni, tőrózsáik károsodását ezzel megelőzni. A növényeket akár takarással, de talajba való beásással is óvhatjuk a téli hidegtől. Fontos, hogy a szamócát ne tartsuk meleg körülmények között, mivel ez további növekedésre serkentené ahelyett, hogy nyugalmi állapotát töltené!

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

2023. március 14. 04:36

Milyen gyakran, és mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

Miként kezelhetem a szamócát mikoszferellás levélfoltosság ellen?

2024. szeptember 7. 04:38

Hogyan kezeljem a képen látható levélbetegséget a szamócán? Segítségüket nagyon köszönöm!

Jók a korai kilátások a magyar szamócaszezon kezdetén

2023. április 25. 11:20

A kicsit hűvösebb tavasz miatt a szokásosnál néhány nappal később, de jó virágzással és terméskilátásokkal kezdődik a hazai szamócaszezon.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében