24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

Agrofórum Online

Az elmúlt 30-40 évben relatíve leggyorsabb ütemben az olajnövények termesztése bővült mind hazánkban, mind a világon. Ennek oka az, hogy az olajnövényeknek nemcsak a megtermelt mennyisége iránt nőtt meg az igény, hanem a felhasználási körük is egyre diverzifikáltabb lett.

Napjainkban elképzelhetetlen az egészséges humán táplálkozás a növényi olajok nélkül, a gyártás során keletkező melléktermékeket egyre növekvő mértékben használja fel az állattenyésztés. A hagyományos iparágak (bőr-, textil-, nehézipar stb.) mellett rengeteg egyéb ipari területen a növényi olajok nélkülözhetetlen szerepet játszanak.

A korszerű, környezetkímélő közlekedésben már napjainkban – de még sokáig a jövőben is – fontos szerepet játszanak a különböző növényi olajok mint a biodízel előállítás alapanyagai. Ezen fő felhasználási területek mellett számos egyéb hasznosítási területét említhetnénk az olajnövényeknek (zöld- és egyéb takarmányok, méhlegelők, zöldtrágyák stb.).

Nem véletlen tehát, hogy az olajnövények mind a világ (~20%), mind a hazai szántóföldi növénytermesztésben (~20%) meghatározó jelentőségűek a gabonanövények mellett. Érdemes abba is belegondolni, hogy a hazai legfontosabb olajnövények (napraforgó, repce) együttes vetésterülete eléri, vagy bizonyos években meghaladja a két legfontosabb gabonanövény (búza, kukorica) vetésterületét.

Hazai trendek

A magyarországi napraforgótermesztés jelentős változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Az 1980-as éveket az akkori viszonyok között jó termésátlag (~2,0 t/ha) és minimális termésingadozás (~15%) jellemezte.

Az 1990-es években a közismert – politikai, gazdasági, társadalmi, földtulajdoni stb. – okok miatt a termésátlagok jelentősen csökkentek (~1,7 t/ha), a termésingadozás pedig több mint háromszorosára (~55%) nőtt, annak ellenére, hogy a napraforgót kifejezetten extenzív technológiával termeszthető növénynek tartották.

A 2000-es években megkezdődött a napraforgó termésátlagainak jelentős növekedése (~2,2 t/ha) és a termésingadozás mérséklődése (~38%), ami a 2010-es években kedvező módon tovább folytatódott (~2,7 t/ha, ~33%).

A 2021. és különösen a 2022. év aszályos időjárása és kedvezőtlen országos termésátlagai rámutattak arra, hogy a napraforgó ökológiai termésstabilitása, adaptációs képessége ugyan meglehetősen jó, de a nagyobb terméspotenciálú, új, korszerű hibridek ezen tulajdonsága nem korlátlan, valamint arra is felhívták a termelők és kutatók figyelmét, hogy számos hiányosság, javítanivaló van a napraforgó termesztéstechnológiájában.

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000-2022. évek között. Az ezen periódusban elért termésmaximumot összevetettük az időszak termésátlagával és a kifejezetten aszályos évek átlagterméseivel.

Az összehasonlítás eredménye azt mutatta, hogy míg a termésmaximumhoz képest a teljes periódus terméseredménye mindkét növény esetében közel azonos mértékben csökkent (napraforgónál -22%-kal, kukoricánál -27%-kal), addig az aszályos évek terméscsökkenésében lényeges különbség volt a két növény között (napraforgó -31%, kukorica -50%).

Azaz a napraforgó lényegesen kedvezőbb ökostabilitást mutatott, mint a kukorica, annak ellenére, hogy a nagy teljesítményű új hibrideknél mérséklődés tapasztalható.

Dr. Pepó Péter

Debreceni Egyetem, MÉK, Növénytudományi Intézet

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

A műtrágyák hatékonyságának növelése talajoltással

2019. február 12. 06:36

A szántóföldi növények közül a napraforgóról reagál a leglátványosabban a talajoltó technológiára. Az elmúlt három évben az AGRO.bio Demo Farm Projektjében résztvevő gazdaságoknál végzett vizsgálataink során a kezeletlen területhez képest átlagosan 11%-kal mértünk magasabb értékeket a talajoltásban részesült területen.

Hasznos fejlesztések jöttek az OROS napraforgóadapterekhez

2025. január 12. 16:10

A Linamar Hungary Zrt. által gyártott OROS betakarítóadapterek jól ismertek a magyar gazdák előtt.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!

Az ipari növények termesztése kissé visszaszorult

2020. augusztus 21. 09:10

A cukorrépa területe több évi növekedés után 2018-ban és 2019-ben is számottevően csökkent.