Miként metsszem meg a ribiszkebokrot?

Agrofórum Online

Hogyan metsszem meg helyesen a ribiszkebokraimat? Mikor kell ezt a munkát elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A ribiszke metszését ősztől, vagyis a lombhullás utáni időszaktól kezdve egészen tavaszig, a fakadásig (március vége – április eleje) megtehetjük. A metszéssel, mint minden más gyümölcsfajnál, célunk az, hogy termőképességét, termésminőségét fenntartsuk, emellett a növény egészségét is megőrizzük. A beavatkozást ajánlatos a ribiszke esetében minden évben elvégezni, így a növény koronájának megvilágítottságát, fiatalságát is meg tudjuk tartani.

Nem mindegy viszont az, hogy milyen fajú ribiszkebokor található meg kertünkben, ugyanis másként kell a piros, és másként a fekete ribiszke bokrait metszésben részesítenünk. A két faj élettani, terméshozási sajátosságai ugyanis eltérőnek tekinthetők. A piros ribiszke esetében a 4-5 éves fás részek még termőképesnek számítanak, az ennél öregebb részeiken is teremnek, viszont egyre kevesebbet és apróbb méretűeket. A fekete ribiszke a legjobb minőségű és mennyiségű termést pedig az éves vesszőkön hozza, a letermett részein a következő évben már jóval gyengébb minőségű termésre számíthatunk.

Piros ribiszke metszése

A piros ribiszkének a metszése során tehát a termőrészek évről évre bekövetkező fokozatos cseréjére kell odafigyelnünk. Ez azt jelenti, hogy az idősebb fás részek szakaszos eltávolítását végezzük el, még a képződött friss hajtások közül is válogassuk ki az erősebbeket! A metszést első körben a beteg, sérült részek eltávolításával kezdjük, de a gyenge, befelé növő, sűrítő vesszők tőből való eltávolítása is indokolt. A friss hajtásokon a következő évben már termésképződés várható, melyeket visszametszéssel tudunk bokrosodásra serkenteni.

Fekete ribiszke metszése

A fekete ribiszke esetében a metszés során a letermett részeket már ajánlatos tőből kimetszeni, főként, ha elegendő új hajtást is hozott az éven. A fekete ribiszke szakszerű metszés hiányában nagyon hamar képes elöregedni, így az évenkénti megújulásnak kiemelten nagy szerepe van. Az ifjítás mellett tehát ritkítást is érdemes végezni, ebben az esetben is a beteg, sérült, rossz irányba növő részek kimetszésével kezdeni a munkát. A letermett részek kimetszése a meghagyott éves vesszők számával legyen arányos, évente legalább az elöregedett részek ötödrészének cseréjével tudjuk a növény fiatalságát fenntartani.

Kiemelt kép: Pixabay

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Milyen rovar lárvája károsít a ribiszke vesszőjében?

2023. március 31. 11:13

Ribiszke metszése közben több olyan ágat is találtam, aminek a közepében hernyó élt. Milyen rovar lárváját találtam meg? Lehet ellene védekezni?

Már számítani lehet a kártevők, kórokozók megjelenésére a bogyós gyümölcsű növényeken

2018. március 30. 13:00

Ha a ribiszke bokrokban elhalt vesszőket találunk, akkor feltételezhetően a szitaszárnyú ribiszkelepke károsít a vesszők belsejében.

Miért sárgul a ribizli?

2019. július 29. 14:06

Piros ribiszkéim érközi részén a levelek sárgulnak, főként a nagyobb, idősebb levelek. Mi okozhatja ezt?