4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Mi lehet jobb a mulcsozásnál? Máris mutatjuk!

Agrofórum Online

A mulcsozás a legismertebb talajtakarási mód, mégis a legtermészetesebb a takarónövényes lenne. A természetben is ennek keverékét találjuk, amikor a lomblevelekből alkotott réteg keveredik a természetes takarónövényes egységgel.

A mulcsozás körül forog a világ és a kertészeti szakma, és mindenki igyekszik a maga igazát bizonygatni, hogy melyik mód a jobb. Érdekes dolog ez, mert valójában mindegyik jó, csak nem feltétlenül ugyanarra a talajra érdemes mindet alkalmazni.

No-till és takarónövények

Az egész talajtakarás azzal kezdődik, hogy nem szabad forgatni a talajt, csak inkább levegőztetni. Erre vannak már eszközök is, mind kiskertre, mind nagyüzemi gépekre. Így akármekkora területünk van, lehetőség van a no-till bevezetésére.

Miután a talajforgatással felhagyunk, akkor egyrészt a gyomok megjelennek, az adott talajra jellemzően, hiszen minden talajnak megvannak a maga gyomnövényei.

Ha nem használnánk ilyenkor takarónövényeket, akkor hamar elharapódzna a kellemetlen gyomok sokasága is, mint homokon a királydinnye, átoktüske, vagy akár a rengeteg parlagfű. Ezért is érdemes takarónövényekkel dolgozni.

Takarónövényes tapasztalatok

Amikor mi is belekezdtünk a talajforgatás nélküli megoldásokba, melynek a fő lényege a talajmegújítás, ahol nem használtunk takarónövényeket, ott elkezdtek a szinte már “káros” gyomnövények felszaporodni. De sajnos nem is kis léptékben, hatalmas foltokat hódított el az átoktüske és a parlagfű, majd fokozatosan a királydinnye. Viszont ezek a területek nagyon lassan rehabilitálhatók: utólag rávetve a takarónövényeket sem lehetett visszahódítani a gyomoktól.

A takarónövények közül a pillangósok nitrogénben gazdagítják a talajt, ami a többi növény növekedésének is segítség
A takarónövények közül a pillangósok nitrogénben gazdagítják a talajt, ami a többi növény növekedésének is segítség (fotó: Pixabay)

Fordított esetben viszont, amikor pillangósokat, egyszikűeket és kétszikűeket vegyesen vetettünk a területre, ott nemcsak egy öntözésmentesen is kiváló felületet lehetett létrehozni, hanem elkezdett a humusztartalom is mérhetően növekedni.

Mulcs vagy takarónövény?

Ez a kérdés talán a pentozán hatás miatt érdekes, mert sokfelé használják kifejezetten csak a szalmatakarást, a fenyőkérget vagy a kéregmulcsot. Pentozánhatásról beszélünk abban az esetben, ha szármaradványok kerülnek a talajba, vagy nem teljesen érett, szalmában gazdag trágyát használnak a tápanyag utánpótlására, ugyanis a szerves anyag bomlás közben nitrogént von el környezetétől, és eközben a növények tápanyaghiányosak lesznek.

Természetesen ez kiküszöbölhető, ha ellensúlyozzuk a szármaradványok bomlása okozta nitrogénhiányt.

A takarónövények közül a pillangósok, mint a fehér here is, viszont gazdagítják nitrogénben a talajt, ami a többi növény növekedésének az egyik kulcsa. Ilyenkor nem forgatjuk be a növényzetet később sem, hanem inkább kaszáljuk, hiszen a talajban összegyűlő nitrogéngyűjtő baktériumok sokasága segíti a többi növényt is hosszútávon.

Talajtakaró mix mikorrhiza gombával?

Akkor járunk a legjobban viszont, ha olyan keverékeket választunk, melyekben legalább 5-10 növényből álló egyveleg van, plusz mikorrhiza gombával kevert, hiszen sokkal hatékonyabb lesz vele a talajregenerálás is.

Ezekben a keverékekben főleg: takarmányborsó, somkóró, rozs, zab, retek, bíborhere, fehérhere, takarmánybükköny van.

Izgalmas továbbá, hogy minél többféle növényből áll a keverék, annál többféle gyökérszintben tudják a talajt lazítani. Egy jól összeállított keverékkel akár 100 kg/ha nitrogéntöbblet generálható a talajban, így nemcsak a műtrágyaköltségek csökkenthetők, de a talajnak is jót teszünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Amit a csodatölcsér évelőről tudni érdemes

2022. szeptember 12. 05:36

A csodatölcsért azért kedvelik a kezdő kertészek is, mert rendkívül könnyű megnevelni, viszonylag gyorsan szép növény cseperedik belőle, és még az előkertek, utcafrontok is díszíthetők vele.

Rugalmasan használható robot mutatkozott be egy egyhektáros tesztparcellán

2024. március 19. 11:10

 Az UNL növénykutatói és biotechnológiai mérnökei által kifejlesztett Flex-Ro, a legújabb autonóm robot egy egyhektáros tesztparcellán mutatta meg, mit tud.

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

2023. június 21. 05:38

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd.

Talajdegradációs folyamatok: szélerózió (defláció)

2023. szeptember 5. 06:40

Talajpusztulást nemcsak a víz válthat ki, hanem előidézheti a szél is. Ezt deflációnak nevezzük.