31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növénytermesztés

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

Agrofórum Online

Bár a talajegészség sokféleképpen meghatározható, az egyik legfontosabb meghatározó tulajdonság a talaj folyamatos működőképessége. A cél az, hogy a következő generáció jobb termőföldön, magasabb hozamokkal, kevesebb ráfordítással gazdálkodjon, mint elődei.

A talajban lévő szerves anyag mennyiségét számos tényező befolyásolhatja. Ezek közé tartozik az éghajlat, a talajtípus vagy a talajképző tényezők, a termesztési előzmények, sőt, regionálisan vagy szántóföldek között még az egyes mérési gyakorlatok is. Hogyan lehet a talaj szervesanyag-tartalmát növelni és fenntartani, hogy hozzájáruljon egy fenntartható, termelékeny rendszerhez?

Egy szakértő három, a gyakorlatban működő stratégiát javasol.

1. Csökkentett talajművelés

A talajművelés oxidáció révén elpusztíthatja a talajban található szerves anyagot, mert lehetővé teszi a baktériumok és más mikrobák számára, hogy a szenet felhasználva gyorsan lebontsák a szerves maradványokat. Ez idővel szervesanyag-veszteséget eredményez.  

A csökkentett talajművelés lelassítja a szerves maradványok lebomlását, és segít fenntartani a szervesanyag-szintet. A csökkentett talajművelés vagy annak teljes elhagyása egyik további előnye, hogy csökkenti az eróziót. A talaj felső rétege ugyanis szerves anyagokban és tápanyagokban gazdag. Ha több növénymaradék van a felszínen, az védelmet nyújt az erodálódás ellen, és segít fenntartani a talaj szervesanyag-szintjét.  

Aki még nem használja, annak érdemes próbát tenni akár egy kisebb területen, hogy lássa, a talajművelés (részleges) elhagyásának milyen hatásai vannak. Fontos, hogy a kísérlet mellé célt is tűzzünk ki, és mérjük az eredményeket.  

Ha a szerves anyag mennyiségét kívánjuk növelni, néhány évente mintát kell venni azokról a földekről, amelyeken változtatásokat hajtottunk végre, és értékelni a változásokat.

2. Növénymaradványok és vetésforgó

Egy másik stratégia, amely hozzájárul a magasabb szervesanyag-tartalomhoz, ha a vetésforgóba takarónövényeket vagy nagy biomasszát termelő növényeket illesztünk.  

A takarónövények alkalmazása hasonló eredményeket hoz, mint a talajművelés csökkentése, mivel csökken az erózió, és a tápanyagokban gazdag talaj, valamint a szerves anyag a helyén marad.  

A takarónövények egyik előnye, hogy nagy biomasszát előállító növényeket is választhatunk. A növénymaradvány szenet tartalmaz, ami végigmegy a szénkörforgásban, és idővel segít fenntartani vagy növelni a szervesanyag-szintet.

A termelési szezonon kívüli időszakban termesztett takarónövények képesek felvenni a talajban a fő szántóföldi növényből esetleg megmaradt tápanyagokat. A takarónövények a talajban élő mikrobák számára is táplálékot biztosíthatnak, ahelyett, hogy a mikrobák a szervesanyag-tartalékokat használnák fel.

A takarónövények hatékonyabbá teszik a rendszert, különösen a mozgó tápanyagok esetében, amelyek a talajból kimosódhatnak, és a következő szezonra elveszhetnek. Ha a takarónövény felveszi a tápanyagokat, azok a mikrobák által aktívan használt zónában maradnak, és a következő növény felhasználhatja őket.  

3. Tápanyagpótlás előre tervezve

A fejlett tápanyagpótlás a növények egészséges növekedéséhez és az egészséges talajhoz szükséges tápanyagok pontos ismeretének és a talajkezelésnek a kombinációja, hogy fenntartható termelési rendszert hozzunk létre a jövő generációi számára.  

Ennek egyik első lépése a talajvizsgálat a terméshozamot korlátozó tényezők azonosítása és korrigálása érdekében. Ez elősegíti a nagy biomasszát termelő növények erőteljesebb növekedését, és a talajba visszajuttatható, amint ezeket a korlátozó tényezőket azonosítottuk és javítottuk.

Ebben a stratégiában az innovatív technológiák felhasználása az alapvető, terméskorlátozó tápanyagok kijuttatására segíthet a termelékenyebb, fenntarthatóbb termesztési rendszer létrehozásában.  

A talaj egészsége folyamatosan javulhat, és az a fontos, hogy az idő múlásával nyomon kövessük a változásokat. Ne biztos, hogy egy év után a változás kimutatható mértékű. Ezért a változásokat több éven keresztül kell vizsgálni, hogy lássuk a talajegészségre gyakorolt hatást, mert minden a talaj hosszú távú működőképességére vezethető vissza.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Hatékonyabb tápanyaghasznosítás a növénytermesztésben

2020. április 15. 13:31

A modern mezőgazdaság legnagyobb kihívása a környezetvédelem és a költséghatékonyság szempontjainak összehangolása a növénytermesztésben. A növények tápanyagellátása és maguk a tápanyagok nagyon fontos szerepet játszanak ebben a kérdésben. A megfelelő tápanyagoknak megfelelő időben történő kijuttatása az adott kultúrához az adott termőhelyen – ez a szükségleteken alapuló tápanyagellátás művészete.

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.

Mire van szüksége a szobanövényeknek?

2022. április 14. 07:36

Minden növény életfeltétele azonos, vagyis szükségük van fényre, vízre, tápanyagokra és megfelelő hőmérsékletre is, viszont ezek mértéke, aránya és időbeni eloszlása fajonként, sőt fajtánként is eltérő lehet.

Nagy mennyiségű tápanyagpótlás vetés után?

2022. szeptember 13. 10:37

A gyenge termés, a drága inputanyagok kikényszerítik, hogy egyre több tápanyagot már állományba tegyünk ki.