Házikert

Szerintem ez a mezőgazdasági termelés csúcsa!

Agrofórum Online

Világosan emlékszem arra, hogy jópár évvel ezelőtt a Szentlőrinci Gazdanapok alkalmával odalépett hozzám egy gazdálkodó, és valami no-till módszerről kezdett mesélni. Elővette a telefonját, és mutatott egy drónvideót, ahogy a vetőgépével éppen „fűbe vet”. Ha minden igaz, akkor a felvételen zabba vagy rozsba került kukorica, de az biztos, hogy egészen szürreálisnak tűnt a dolog a szépen megdolgozott magágyakhoz szokott szememnek. Furcsálltam az egészet, elsőre talán kissé hóbortnak is tűnt, de bevallom, hogy nagyon kíváncsivá is tett. A téma egyedisége egyből megtetszett, a gazda lelkesedése pedig magával ragadott. Telefonszámot cseréltünk, és néhány hónap múlva fel is hívtam - Berend Ferencet.

Ellátogattam hozzá, és akkor ismertem meg a talajművelés nélküli technológiát, vagyis a no-till rendszert. Azóta nagyon sokszor ellátogathattam Pusztakovácsiba. Ferinek hála számos cikkem, videóm született a témában még akkor, amikor a regeneratív mezőgazdaság, a talajmegújítás témakörét csak egy szűk kör érezte magáénak. Lassacskán egyre több „no-tilles gazdálkodóval” ismerkedtem meg, és a közelmúltban nyomon követhettem, hogyan fejlődik az egész rendszer.

Nos, ahogy az én tudásom, rálátásom nőtt a témára, úgy Berend Ferencnél is lépésről lépésre haladt előre a módszer alkalmazása. Az itt látható fotót pedig karácsony előtt néhány nappal kaptam tőle, amiben a „szántóföldi” mezőgazdálkodás – szerintem – abszolút csúcsa látható. Egy no-till tábla takarónövényekkel borítva, amin szakaszos legeltetés zajlik. A somogyi termelő ugyanis minden nyűgjével, bajával együtt elindult a regeneratív gazdálkodás talán legnehezebb szintje felé, és egy komplex rendszert valósít meg Pusztakovácsiban.

Szomorú, hogy hazánkban az állattartás nagyon erősen elvált már a növénytermesztéstől, pedig a kettő sok szempontból kiegészíti a másikat. Persze ennek a szétválásnak, azon belül is az állattartás visszaszorulásának megvannak az érthető és sajnálatos okai, amibe most nem mennék bele. Ezekről Feri is tudna mesélni. A körforgáson alapuló, ökológiai szempontból is fenntartható rendszer azonban haszonállatok nélkül – legyen az marha vagy juh – nehezen elképzelhető, miközben azok beillesztése a „vetésforgóba” nem könnyű feladat. Ezzel kapcsolatban egyszer Kökény Attila, a talajmegújítás egyik legjelentősebb hazai alakja, valahogy úgy fogalmazott, hogy ez a regeneratív gazdálkodás 10-es, legfelső szintje.

A képen tehát Berend Ferenc húsmarhái tűnnek fel a távolban, amint azok az augusztus első szombatján őszi búza után elvetett, és az idei őszön nagyon szépen feldúsuló egyedi takarónövény-keveréket legelik. A december 15-én területre engedett állatok tavaszig úgy végzik majd el a növények terminálását, hogy a talaj takarása a kukorica vetéséig megmarad. Az egyéni keverék egyébként facéliát, talajművelő retket, lóbabot, homoki zabot, rozst és olajretket tartalmaz.

Cikkeimben rendszeresen arról írok, és a termelők is arról beszélnek, hogy ez a megoldás jó a talajnak, és ez így is van. A talajélet pezsgő lesz, a gyökerek behálózzák a területet, ezáltal annak vízháztartását javítják, a marhák trágyája pedig szervesanyaggal tölti fel a táblákat.

De arról már kevesebb szó esik, hogy a folyamatos takarás, a marhatrágya, az egész rendszer a biodiverzitás, így többek között az apróvad-állományunk számára is rendkívül kedvező. Ilyenkor, a téli hónapokban ugyanis például a kukorica vagy a napraforgó betakarítása, esetleg az őszi szántásokat követően a mezei nyulat, fácánt, foglyot csak kultúrsivatag, sokszor akár 100-200 hektáros, vagy még nagyobb egybefüggő kopárság fogadja. Ehhez képest Berend Ferencnél ez a kép tárul a szemünk elé, és ez többet ér minden szónál. Hangsúlyozom, hogy a fotó nem egy klasszikus legelőn készült, ami egész évben a marhák takarmány-ellátását biztosítja. Itt búza volt és kukorica lesz, a köztes időszakban pedig takarónövények, amit a húsmarhák legelnek le.

Én őszintén azt gondolom, hogy ez a gyakorlati mezőgazdasági termelés csúcsa, és nagyon jó lenne visszatérni az ilyen rendszerekhez úgy, hogy azok napjainkban is jövedelmezőek, gazdaságosak legyenek – miközben valóban fenntarthatóak is. Az olyan termelők – nem sokan vannak -, mint Berend Ferenc, azért is végeznek elképesztően fontos munkát, mert bebizonyítják, hogy a talajmegújító gazdálkodás nemcsak hóbort, nemcsak szórakozás, bohóckodás, esetleg egy szűk kör mániája, hanem valóban megvalósítható gazdálkodási forma. Hogy tökéletesen működik mindez Pusztakovácsiban? Még nyilván nem. Minden kérdésre adott a válasz? Szó sincs róla. Biztosan ez lesz a tökéletes megoldás? Majd kiderül évek múlva. Tanulási folyamat zajlik Somogy megyében, de ahogy a trendeket látom, úgy talán kijelenthetem: Berend Ferencék könnyen lépéselőnybe kerülhetnek, ha a klímaváltozás ilyen mértékben rúgja ránk az ajtót a jövőben is.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

A holland gazdák mesterséges intelligenciát használnak a tehenek és a növények figyelésére

2023. április 2. 07:36

Egy holland cég próbálja a 21. századba „repíteni” a mezőgazdaságot. De készen áll a világ a mesterséges intelligenciával felvértezett tehenekre?

A gazdaságok száma 30%-kal csökkent 2010-hez képest

2022. február 6. 13:36

Sok kisgazdaság van Magyarországon, a termelés azonban koncentrált

Illegális élelmiszer-előállítón ütöttek rajta Pest megyében

2022. december 12. 08:19

A helyszínen bejelentés nélkül, jogsértően számos állatfajt tartottak, az állategészségügyi és járványvédelmi követelményeket sem teljesítve.

Nitrát adatszolgáltatás: teendők és várható szankciók

2020. február 4. 10:02

A rendelet hatálya kiterjed mindazon gazdálkodókra, akik nitrátérzékeny területen gazdálkodnak és/vagy nitrátérzékeny területen belül és kívül mindenkire, aki háztartási igényeket meghaladó mértékben állattartást végez.