Növénytermesztés
Fizetett tartalom

117 mázsa kukorica AGRO.bio baktériumkészítményekkel

AGRO.bio

Fürnstall Zsolt és párja, Kerülő Szilvia Baranya vármegyében, Szentlőrinc közelében gazdálkodik 65 hektáron. Míg korábban másoktól kértek tanácsot, most ők lettek a helyi gazdák példaképei: a titok nyitját az AGRO.bio baktériumkészítményei jelentik, amelyekkel látványosan növelték a terméshozamot, és jelentős költségmegtakarítást értek el.

Hogyan léptek a siker útjára?

A szomszéd gazdálkodók földjén láthatóan jobban fejlődtek a növények: zöldebbek voltak, jobban tűrték a stresszt, míg Fürnstallék szójája a növényvédő szeres kezelés után még hetekig kókadozott. Kiderült, hogy a szomszéd az AGRO.bio baktériumkészítményeit használja. Ezt látva döntöttek úgy, hogy utánajárnak a technológiának, és részt vettek a cég Szentlőrincen tartott bemutatóján. Megismerkedtek a termékek működésével, és azonnal rendeltek belőlük.

Tapasztalatok az AGRO.bio termékekkel

Fürnstall Zsolték szerint az AGRO.bióval kialakított üzleti kapcsolat korrekt és megbízható. A megrendelt termékeket pontosan, időben kapták meg, ami lehetővé tette a gyors felhasználást, és így elkerülték a baktériumkészítmények hűtésével kapcsolatos problémákat. Külön kiemelték, hogy értékes szakmai támogatást is kaptak a cégtől: dr. Kiss János, a cég képviselője minden kultúra esetében részletes tanácsokkal látta el őket a kijuttatás módjáról és időzítéséről.

Látványos eredmények

A baktériumkészítmények hatékonyságát nemcsak a saját tapasztalatok igazolják, hanem a környéken élő gazdák eredményei is. Például egy szomszédos termelő, aki hektáronként általában 120-130 mázsa kukoricát takarít be, idén – BactoFil® alkalmazása nélkül – csupán 75 mázsát hozott le. Ezzel szemben Fürnstall Zsolték nettó 117 mázsát takarítottak be. A különbség egyértelműen a baktériumkészítmények használatának köszönhető.

Hogyan alkalmazták a baktériumkészítményeket?

Őszi búza: Mivel csak januárban kezdték el használni az AGRO.bio termékeit, búzában csupán lombtrágyát alkalmaztak: március 27-én Algafix® (1,0 l/ha) és MicroFull® (2,0 l/ha) kombinációt permeteztek ki.

Szója: Vetés előtt, április 2-án BactoFil® B 10 (1,0 l/ha), Amalgerol® (2,0 l/ha) és BactoFil® Szójaoltó (0,2 l/ha) került a talajba, amit azonnal be is dolgoztak. Július 3-án Algafix® (1,0 l/ha) és AminoBór® (1,0 l/ha) lombtrágyával kezelték a növényt.

Kukorica: A kukoricát április 5-én, vetés előtt BactoFil® Kukorica (1,0 l/ha) és Amalgerol® (2,0 l/ha) keverékkel kezelték, amit azonnal be is dolgoztak. Június 5-én Algafixet® (1,0 l/ha) és Nitrospeed® (2,0 l/ha) műtrágyát juttattak ki, ami jelentősen megnövelte a kukorica aszálytűrő képességét: amikor mások kukoricái száradtak, Zsolték növényei még zölden virultak.

Költségmegtakarítás és további tervek

Az AGRO.bio termékek használatával nemcsak a terméshozam növekedett, hanem jelentős költségmegtakarítást is elértek. Minden baktériumkészítményt csomagban vásároltak meg, így olcsóbban jutottak hozzájuk. A cég termékei 40%-kal kisebb költséggel értek el hasonló eredményeket, mint a hagyományos műtrágyák. Emellett a termékek használatával plusz két pontot kaptak az Agrár-környezetgazdálkodási Programban (AÖP), ami több földalapú támogatást is jelentett.

Kerülő Szilvia és Fürnstall Zsolt, Szentlőrinc
Kerülő Szilvia és Fürnstall Zsolt, Szentlőrinc

Fürnstall Zsolték a jövőben is tervezik az AGRO.bio termékeinek alkalmazását, különösen a Cell® gyökér- és szármaradványbontó mikrobiológiai készítményt, amit idén ősszel próbálnak ki. Ez a termék egyedülállóan hatékonyan és gyorsan elbontja a tarlómaradványokat, javítja a talaj szerkezetét, és növeli annak tápanyagtartalmát.

A pár az AGRO.bio baktériumkészítményeivel látványos eredményeket ért el. A termékek nemcsak a hozamot növelték, hanem jelentős költségcsökkenést is hoztak, miközben a növények egészségesebbek és ellenállóbbak lettek. Zsolt tapasztalatai alapján minden gazdának érdemes kipróbálnia a baktériumkészítményeket, mert hosszú távon biztos megtérülést nyújtanak.

Keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésére, akár szakmai segítségre, akár nagyobb mennyiségre, esetleg gyors szállításra van szüksége, vagy az aktuális akcióink iránt érdeklődik: https://agrobio.hu/hu/kapcsolat

Az interjú eredeti változata a Magro.hu oldalon jelent meg.

Néhány szó a mikorrhizáról

2024. december 4. 16:10

A szántóföldi és zöldségként termesztett növények és a gyümölcsfák leginkább az ún. arbuszkuláris mikorrhizát képezik.

Takarékos és hatékony megoldás a gabonaszárítás gázkiváltására

2024. december 4. 12:10

A HETECH gabonaszárító család 6 sarkalatos tulajdonsággal rendelkezik, és a gázkiváltást ezek megtartásával fejlesztették.

BREAKING NEWS! KWS OLTENIO a főpálya győztese!

2024. december 4. 11:11

A KWS OLTENIO egy igazi vezérhibrid, melyre bátran alapozhatjuk az éves kukoricatermesztésünk sikerét.

Ozmolitok: a növények eszközei a környezeti hatások ellen

2024. november 29. 10:10

A káros környezeti hatások közül az utóbbi években nálunk az aszály és (főleg gyümölcsben) a fagy okozza a legtöbb fejtörést a termelőknek.

A kukorica vetési ideje mikor, hogyan, mennyit?

2019. március 25. 10:37

A martonvásári tartamkísérletek alapján, az optimális vetésidő, vetésmélység és növényszám meghatározásához nyújt segítséget a kukoricatermesztőknek az írás.

Nyugodtak a gabonapiacok az aláírás előtt

2020. január 14. 09:03

A búza ára is csökkent, 0,7 százalékkal, míg a kukorica kurzusa emelkedett, 0,6 százalékkal. A chicagói piacon a búza és a kukorica irányát döntően az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) pénteken közzétett terményadatai befolyásolták.

Beérett, lábon álló kukoricák kártevői

2018. január 23. 20:32

A kukorica kiterjedt kártevő közösségéből a talán legkevésbé ismert, jelentőségüket tekintve háttérbe sorolt kártevő csoportot képviselik az ún. időskori, szeneszcens kártevők.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.