Házikert

Jácint hajtatása üvegben

Agrofórum Online

A jácint üvegben történő hajtatása nemcsak szórakoztató, hanem látványos módja is annak, hogy a tél közepén már virágzó növényt neveljünk otthonunkban.

Ez a módszer kevés munkát igényel, miközben lehetőséget ad arra, hogy közelről figyeljük meg a növény gyökér- és hajtásképződését.

A jácintok vízben történő hajtatásának hagyománya a 18. századig nyúlik vissza, amikor a jácinthagymák rendkívül értékesek voltak. Különösen népszerűek voltak a kézzel fújt üvegek, amelyek ma is kedvelt gyűjtői darabok. 

Miért érdemes jácintot hajtatni vízben? 

A jácint üvegben történő hajtatásánál nemcsak a virágok gyönyörűek, hanem a gyökerek látványa is lenyűgöző, amelyek az üveg formájához igazodva egyenesek vagy spirálisan nőnek. 

Amellett, hogy a jácintok kellemes illattal töltik meg a szobát, azt is meg kell jegyezni, hogy a vízben történő hajtatás egyszerűbb, mint a földben való nevelés. 

Mire lesz szükség?

Vásároljunk előkezelt, kényszerhajtásra alkalmas hagymát, amelyet hideghatás ért. Ezek a hagymák gyorsabban növekednek és virágoznak. 

Szerezzünk be egy hajtató üveget. Ideális esetben az üveg alul bővül, felül pedig szűkül, így a hagyma stabilan ül a peremen, miközben az alja nem érintkezik közvetlenül a vízzel. 

Használjunk forralt és lehűtött vizet, hogy minimalizáljuk a baktériumok szaporodását, amelyek rothadást okozhatnak. 

Hajtatás lépései

Töltsük meg az üveget forralt és lehűtött vízzel úgy, hogy a víz szintje 1 centiméterrel a hagyma alja alatt legyen. Ez biztosítja, hogy a gyökerek nőhessenek a vízbe anélkül, hogy a hagyma elrothadna. 

Helyezzük a hagymát az üveg tetejére, úgy, hogy a szélesebb, gyökérképződő része nézzen lefelé, a csúcsa pedig felfelé.

Tegyünk egy kis papírsapkát vagy filcsapkát a hagyma tetejére. Ez megakadályozza a túl korai hajtásképződést. 

Az üveget célszerű hűvös és sötét helyre, például pincébe vagy kamrába tenni, ahol a hőmérséklet 5-9°C között van. Hagyjuk ott a hagymát 8-10 hétig, amíg erős gyökerek nem alakulnak ki. 

Amikor a gyökerek kialakultak és az első hajtások megjelentek, vigyük az üveget világos, de hűvös helyre. Ha a hajtások felemelik a sapkát, vegyük le azt, és hagyjuk, hogy a növény szabadon fejlődjön. Néhány csepp folyékony tápoldatot is adhatunk a vízhez, hogy elősegítsük a virágzást. 

Amikor a jácint virágba borul, helyezzük az üveget melegebb, világos helyre, ahol mi is élvezhetjük a virágok szépségét és illatát. 

Mi történik a virágzás után?

Amikor a virágok elhervadnak, vágjuk le őket, de hagyjuk meg a leveleket. 

Továbbra is biztosítsunk vizet a hagymának, amíg a levelek elszáradnak. Ez lehetővé teszi, hogy a hagyma energiát tároljon a következő évi virágzáshoz. 

A levelek elszáradása után ültessük ki a hagymát egy napos vagy félárnyékos helyre, laza, jó vízelvezetésű talajba. 

Milyen hagymás növények alkalmasak még az üvegben történő hajtatásra?

  • Gyöngyike
  • Nárcisz
  • Tulipán
  • Krókusz
  • Írisz
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismerjük meg a magyalcserje betegségeit!

2024. december 13. 10:10

A magyalbokrok a kertek népszerű cserjéi. Időnként azonban megtámadhatják őket a rájuk jellemző károsító szervezetek.

Gyöngyvirág cserépben - miért ne?

2024. december 13. 06:40

Gondos ápolással és a mérgező tulajdonságokra való odafigyeléssel a gyöngyvirág bármely otthon ékköve lehet.

Neveljünk télen díszkáposztát!

2024. december 12. 14:40

Virágkompozíciókban és karácsonyi dekorációkban a díszkáposzta csodásan fest, főként a nagyobb cserepekben, ládákban.

Jukka pálma: hogyan éli túl a telet?

2024. december 12. 06:40

A jukka pálmák felkészülése a télre már ősszel elkezdődik, amikor a nappalok rövidülnek, és az éjszakai hőmérséklet egy számjegyűre csökken.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XI. – Paradicsom hajtatása, I. rész

2024. március 18. 16:10

Az egyik legnépszerűbb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott primőrünk a paradicsom, amelynek termőfelülete az elmúlt években lényegesen nem változott, megközelítőleg 400 hektáron hajtatják, az így megtermelt paradicsom mennyiség 130-140 ezer tonna.

Miféle rovarok terjednek a fóliában nevelt paradicsomon?

2023. december 22. 04:36

A képen látható apró rovarok terjednek fóliában nevelt paradicsomokon. Saját célra termesztek, és ez az első próbálkozásom mini fóliaházamban. Mik ezek, és mivel tudok ellenük védekezni, elsősorban vegyszermentes módszerekre gondoltam?

FruitVeB: megkezdődött a hajtatott zöldségek betakarítása

2020. március 15. 10:38

Már megkezdődött az üvegházakban a hajtatott zöldségek betakarítása, amelyből nagyobb mennyiség megjelenése áprilisra várható.

Primőrök fényhiánnyal kapcsolatos minőségi hibái

2021. március 27. 03:36

Az extrém időjárás, a szélsőséges meleg, vagy a téli tartósan borult, fényszegény hónapok, mint a kései lehűlések is kiváltói lehetnek, a zöldségféléknél tapasztalható színhibáknak, amelyek gyakran megelőzhetők vagy mérsékelhetők lennének.