Házikert

5+1 hiba, amik télen veszélyeztetik a szobanövények szépségét

Agrofórum Online

Télen a szobanövények különleges gondoskodást igényelnek, mivel a hideg évszak kihívásokat jelenthet számukra. Íme, néhány gyakori hiba, amelyeket érdemes elkerülni, hogy megőrizze növényei egészségét!

A tél és a nyár teljesen eltérő szobanövények szempontjából is, hiszen elkezdődik a fűtési szezon és ez a páratartalomban is jelentkezik, illetve mások a fényviszonyok.

1. Túlöntözés

  • Télen a növények vízigénye általában csökken, mivel lassabb a növekedésük. A túl sok víz pangást okozhat a talajban, ami gyökérrothadáshoz vezethet.
  • Megoldás: Ellenőrizze öntözés előtt a föld felső rétegének szárazságát, és csak akkor locsolja meg, ha az már kiszáradt!

2. Nem megfelelő fényviszonyok

  • A téli hónapokban kevesebb a természetes fény, ami a fényigényes növények állapotának romlását eredményezheti.
  • Megoldás: Helyezze a növényeket világosabb helyre, például déli fekvésű ablak közelébe, vagy használjon növények számára készült fényforrásokat (pl. növénylámpát)!

3. Alacsony páratartalom

  • A fűtési szezonban a levegő páratartalma jelentősen csökkenhet, ami káros hatással van a trópusi növényekre, például a páfrányokra vagy a filodendronokra.
  • Megoldás: Permetezze a növények leveleit vízzel, helyezzen a közelükbe párásítót, vagy tegyen a cserepek alá vízzel töltött kavicsos tálcát!

4. Hőmérsékleti ingadozás

  • A hideg huzat és a fűtőtestekből érkező túlzott hő ártalmas lehet a szobanövények számára. A huzat különösen káros, mivel lehűtheti a növények gyökereit. Huzatra érzékeny növények például a könnyezőpálmák, fikuszok is.
  • Megoldás: Kerülje a növények elhelyezését huzatos helyeken (pl. ajtók, ablakok közelében), és ne tegye őket közvetlenül radiátor mellé!

5. Tápanyag-túladagolás

  • Télen a növények általában pihenőidőszakban vannak, amikor nincs szükségük rendszeres tápanyag-utánpótlásra. A túlzott trágyázás a gyökerek károsodásához vezethet.
  • Megoldás: Csökkentse vagy teljesen szüntesse meg a tápoldatozást a téli hónapokra, és csak a növekedési időszakban (tavasszal és nyáron) alkalmazza!

+1 Tipp: Figyeljen a növények jelzéseire!

A levelek színének változása, a fonnyadás vagy a túlzott levélhullás mind azt jelezheti, hogy valamilyen gondoskodási szokás nem megfelelő. Ha időben reagál, növényei egészségesek és életteliek maradnak a hideg hónapokban is.

Trükkök, hogy a majoránna hónapokig illatozzon

2025. július 17. 14:10

Így szárítsa és tárolja a majoránnát, hogy hónapokig megőrizze illatát és ízét – mutatjuk a sikeres betakarítás titkait!

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Miért nem virágzik a vitorlavirág?

2021. február 17. 08:36

A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) egy nagyon hálás, kevésbé igényes dísznövényünk. Akár virág nélküli állapotban, levéldísznövényként is igen dekoratív részét képezheti otthonunknak.

3 tünet, amikor fáznak a szobanövények

2022. január 21. 11:15

A téli időszakban egy gyakori kérdés rendre előkerül, mely elsősorban a növények megfázásával és helytelen tartásával függ össze. Sokan betegségnek nézik, hol tápanyaghiánynak, mégis az a legáltalánosabb, amikor a megfázás jeleit mutatja egy növény és ez a kiinduló pont is a többi tünetet illetően.

Szerencsebambusz, ami nem is bambusz

2022. október 23. 08:37

Nem bambuszféle? Akkor mi is valójában a kereskedelemben kapható szerencsebambusz?

Szobanövények gondozása a téli időszakban

2020. november 20. 18:07

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?