Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

Nitrogénművek Zrt.

A február a búza és a repce első fejtrágyázásának időszaka, melyet legkésőbb januárban már érdemes volt megtervezni. És itt nemcsak a kijuttatandó nitrogéndózisra, hanem a műtrágya szakszerű megválasztására és a kijuttatás időzítésre is gondolni kell.

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége, mennyire viselte meg a tél a búzát vagy a repcét, volt-e kifagyás, megfagyás vagy felfagyás stb.

Ha a hőmérséklet kicsit magasabb, ami az elmúlt években már nem egyszer előfordult, sőt kezd állandósulni, és az állomány, ha vontatottan is, de fejlődésnek indul, láthatjuk, hogy van-e olyan elváltozás a leveleken, amely esetleg abszolút vagy relatív tápelemhiányra utal. Ha van, akkor ne késlekedjünk!

Az első rendellenesség, ami szemmel is jól látható, és gyakorta előfordul, az a levelek sárgulása, mely esetleg most még csak világoszöld árnyalatot mutat. Erről mindenkinek a nitrogénhiány jut eszébe. Csakhogy a levelek sárgulása egy sor tápelem hiányában előfordulhat.

Makroelemek

A makroelemek közül a nitrogénen kívül a kén hiánya is sárgulást okoz.  Csakhogy míg a nitrogénhiány az idősebb, a kénhiány a fiatalabb leveleken jelenik meg először. Mivel a nitrogént és a ként a növény egy bizonyos arányban képes felvenni, a kénhiány (legyen az akár csak átmeneti is) a nitrogénhasznosulás romlását eredményezi.

Az ilyen állapotban adott nitrogéntrágya fokozza a kénhiányt és annak terméscsökkentő hatását. A búza és a repce jelentős mennyiségben igényel nitrogént, és emellett nagy a kalcium-, magnézium- és kénigénye is (1. táblázat).

A kénigény viszonylag könnyen kielégíthető, akár a nitrogénigénnyel együtt is. Erre a Genezis Pétisó+S24+12 alkalmas, mely 24% nitrogént, 9% kalciumot (CaO) és 12% ként (SO3) tartalmaz. Granulált, nagy szemcseszilárdságú termék, kiváló szórásképpel, könnyű hozzá beállítani a műtrágyaszórót.

A nitrogénnel egy menetben kalciumot és ként is pótol. Kalcium- és kéntartalma természetes, jól hasznosuló forrásból származik. A kénpótlás jelentőségét az adja, hogy kén nélkül nincs vagy csak igen csekély a nitrogénbeépülés. Átlagosan minden 10-15 kg nitrogén felvételéhez, beépüléséhez szükséges 1 kg kén felvétele.

Ellenkező esetben a terményben alacsony lesz a fehérjetartalom (és így a sikér is), az olajtartalom, rosszabb lesz a szárszilárdság, gyengül az ellenálló képesség. Vagyis csökken a hozam, romlik a minőség, ami egyértelműen alacsonyabb jövedelmet eredményez.

Amennyiben nem kell ként pótolnunk, a nitrogénműtrágyázás legjobb eszköze a Genezis Pétisó vagy a GreenMax.

Pétisó

A Pétisót speciálisan a hazai viszonyokra fejlesztették ki. A 27% nitrogénen kívül 7% kalciumot (CaO) és 5% magnéziumot (MgO) is tartalmaz, jól hasznosuló karbonátok formájában. A Pétisóba dolomit formájában belekerülő kalcium és magnézium lehetővé teszi, hogy a nitrogénműtrágyázást a talaj savanyítása nélkül végezzük el. Vagyis nem degradáljuk a talaj szerkezetét, nem rontjuk tovább a vízgazdálkodását és a többi tápelem felvehetőségét.

Használata nemcsak savanyú kémhatású talajokon indokolt, hiszen a kalcium és a magnézium a növények számára nélkülözhetetlen makrotápelem. Szórásképe kiváló. A nagyon finomra őrölt dolomit (átlagosan <40 µm) a gyors és jó hasznosulás záloga.

A granulált változatot használva a szinte tökéletes gömbformájának köszönhetően egyszerű beállítani a műtrágyaszórót, az tartja a beállított dózist, nagyobb távolságra is kijuttatható, hosszabb távon biztosít nitrogént a növénynek. A prillezett változat vízben könnyebben oldódik, hasznosulásához kevesebb bemosó csapadék szükséges, apróbb szemű, még egyenletesebb szórásképpel, és akár megkésett fejtrágyázásra is kiválóan alkalmas.

GreenMax

Azokon a területeken, ahol nemcsak a nitrogén-, kalcium- és magnéziumtrágyázás, hanem a talaj pH-jának emelése is cél, vagy egyszerűen csak a nitrogén mellé sok kalciumot és magnéziumot kell kijuttatnunk, a GreenMax jelenti a megoldást.

A GreenMax egy granulált, 15,9% nitrogén-, 16,1% kalcium-, (CaO) és 11,6% magnézium- (MgO) tartalommal készült műtrágya, melyben a nagy mennyiségű és nagyon finomra őrölt dolomit jó és gyors hasznosulást tesz lehetővé. A kalcium- és magnéziumpótlással egyrészt emelhető a savanyú talajok kémhatása, ami a tápanyagok (pl. foszfor) jobb hasznosulását eredményezi, másrészt javítható a növények kalcium- és magnéziumellátása.

De mikor juttassuk ki a nitrogénfejtrágyát?

Az első részletet, mely a teljes tavaszi dózis fele-kétharmada, a vegetáció megindulása előtt közvetlenül, hogy amikor az állomány robbanásszerűen fejlődni kezd, már ott legyen a szükséges mennyiségű hatóanyag a talajban.

Ez az időszak a bokrosodás vége-szárba indulás eleje, ami lassan aktuális is (2. táblázat). Ugyanakkor a kalcium- és a magnéziumfelvétel szempontjából is kritikus ez az időszak, mert ezeknek a tápelemeknek az intenzív felvétele is ebben az időszakban kezdődik el (vagy már be is fejeződik).

Melyik terméket válassza?

Ha a nitrogén, kalcium és magnézium egyidejű kijuttatásán kívül a talaj kémhatásának stabilizálása a cél, akkor a Pétisót, ha a pH-emelése vagy nagyobb mennyiségű kalcium és magnézium talajba vitele, akkor a GreenMaxot.

Kerüljük a bizonytalan érvényesülésű és adott esetben csak nagy veszteségek árán alkalmazható karbamid használatát.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Mire használható a hamu a kertben?

2025. január 15. 08:10

A fa hamuja gazdag különböző ásványi anyagokban, például káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Így hatékony a kukorica fej- és lombtrágyázása!

2024. május 10. 17:10

Az áhított 12 t/ha kukoricatermés 270–300 kg/ha nitrogént von ki a talajból. Ennek nagy részét műtrágyával kell pótolni.

Amit a napraforgó kér!

2018. április 26. 06:51

Az elmúlt évek egyértelműen kedveztek a napraforgónak. A szélsőséges időjárás mellett az általában jó termésátlagok és a tisztességes felvásárlási árak együttesen növelték a vetésterületet, ami valószínűleg elérte a maximumot, vele együtt az össztermés is.

Mire kell figyelni a búza tápanyagellátásában tavasszal?

2023. február 25. 06:34

A magas termés eléréséhez nagyon fontos a tavaszi fejtrágyázás és annak megfelelő megtervezése.

Tápanyag-utánpótlás: mit érdemes és mit nem szabad?

2024. február 2. 06:40

A 2024 tavaszi felkészülés jegyében továbbra is az árlisták böngészése, valamint az alap matematikai műveletek uralják a „szakmai” gondolkodást. Mielőtt a végső döntést meghozzuk a tápanyag-utánpótlással kapcsolatban, azért egy-két dolgot érdemes figyelembe venni.