Házikert

Csattanó maszlag: egy lenyűgöző és mérgező gyomnövény

Agrofórum Online

A csattanó maszlag világszerte elterjedt mérgező gyomnövény, amely jól ismert erős toxikus hatásáról, amely emberre és állatokra egyaránt veszélyes lehet. A mezőgazdaság szempontjából komoly problémát jelent, mivel verseng a kultúrnövényekkel a tápanyagokért, és magvai hosszú ideig megőrzik csírázóképességüket a talajban.

A csattanó maszlag (Datura stramonium) a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik. Lágyszárú, egyéves növény, amely kedvező körülmények között akár 1-1,5 méter magasra is megnőhet.

Levelei karéjosak, nagy méretűek, és sötétzöld színűek. Virágai tölcsér alakúak, fehérek vagy halványlilák és éjszaka nyílnak ki, hogy vonzzák az éjszakai beporzókat. Termése egy tüskés tok, amely éréskor felnyílik és fekete magvait szétszórja. 

A növény minden része – különösen a magok – nagy mennyiségben tartalmaz mérgező alkaloidokat, például atropint, hioszciamint és szkopolamint. Ezek a vegyületek a központi idegrendszerre hatnak, és akár halálos mérgezést is okozhatnak. 

Előfordulás és terjedés 

A csattanó maszlag főként melegebb éghajlatú területeken fordul elő, de jól alkalmazkodott a mérsékelt égövi régiókhoz is. Különösen gyakori parlagterületeken, útszéleken, szántóföldeken és gyomtársulásokban. Magvai akár 30-40 évig is életképesek maradhatnak a talajban, így nehéz teljesen kiirtani. 

A növény gyorsan terjed, különösen a laza, tápanyagban gazdag talajokon. Elsősorban magról szaporodik, és a mezőgazdasági gépek, öntözés, valamint a takarmány- és terményszállítás révén is könnyen továbbterjedhet. 

A csattanó maszlag gyomosítása és a termésveszteség

A csattanó maszlag a szántóföldi kultúrák, például kukorica, napraforgó, burgonya és cukorrépa egyik jelentős gyomnövénye. Nagy termetű növényként árnyékolja a haszonnövényeket, csökkentve azok fényellátását és növekedését. Gyors növekedése miatt verseng a vízért és a tápanyagokért, így jelentős terméskiesést okozhat. 

Takarmány- és élelmiszer-szennyezés

A csattanó maszlag magjai és egyéb növényi részei súlyosan mérgezőek az állatokra és az emberekre egyaránt. Ha takarmányba vagy emberi fogyasztásra szánt terménybe kerül, komoly egészségügyi problémákat okozhat. Különösen veszélyes lehet gabonafélék, olajos magvak és zöldtakarmány szennyeződése esetén. 

A maszlaggal szennyezett takarmány fogyasztása esetén a szarvasmarhák, lovak és más állatok mérgezési tüneteket mutathatnak, például kitágult pupillák, remegés, zavartság, szapora szívverés és mozgáskoordinációs zavarok jelentkezhetnek. Súlyos esetekben a mérgezés halálos kimenetelű is lehet. 

Növényvédelmi problémák

A csattanó maszlag ellenálló és gyorsan szaporodó növény, így az irtása komoly kihívás elé állítja a gazdálkodókat. Mechanikai gyomirtással (pl.: kapálás, szántás) és növényvédő szeres védekezéssel lehet hatékonyan csökkenteni az állományát. 

A növényvédő szeres kezelés során fontos a megfelelő hatóanyag kiválasztása, mivel egyes szerek kevésbé hatékonyak a maszlag ellen. A legjobb eredményeket szelektív herbicidekkel, például hormonhatású és ALS-gátló készítményekkel lehet elérni. 

A csattanó maszlag hasznosíthatósága

Bár a csattanó maszlag elsősorban káros gyomnövényként ismert, egyes népi gyógyászati hagyományokban régóta használják. Mérgező alkaloidjai miatt azonban kizárólag ellenőrzött körülmények között alkalmazzák orvosi célokra, például görcsoldóként és fájdalomcsillapítóként. 

A modern gyógyszeriparban egyes alkaloidjait kivonják és felhasználják, például az atropint, amelyet szemészeti beavatkozásoknál alkalmaznak pupillatágítóként. Azonban a növény közvetlen fogyasztása rendkívül veszélyes, ezért használata szigorúan ellenjavallt laikusok számára. 

Cserepes föld újrafelhasználása: hasznos vagy kockázatos?

2025. április 12. 10:10

Milyen esetekben érdemes újrahasználni a régi virágföldet, és mikor jobb inkább friss talajhoz nyúlni? A cserepes föld újrafelhasználása akkor lehet biztonságos és hatékony, ha megfelelően elő van készítve.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

A nyárutói gyomok által okozott termésveszteség őszi káposztarepcében

2019. szeptember 10. 11:48

A címben szereplő érdekes kijelentésre, kérdésre sokan legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik, és nem okoznak gondot. A probléma azonban ennél összetettebb. A szerző által elvégzett vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy igenis foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.

Figyeljünk a parlagfűre!

2022. április 14. 09:27

Az elmúlt hetekben hullott csapadék és az emelkedő talajhőmérséklet hatására elkezdődött a parlagfű csírázása, kelése.

November végi helyzetjelentés a gabonavetésekből

2021. november 26. 13:37

A legnagyobb problémát jelenleg azoknak a gyomnövényeknek a kelése okozza, amelyeket egész télen ott fogunk látni a búza- és árpatáblákban.

A kukorica és a gyomnövényei közötti kölcsönhatások

2019. június 7. 04:36

A kukorica egyik legfontosabb szántóföldi növényünk. Termesztésének sikerességét jelentősen befolyásolja az, hogy a gyomnövények elleni védekezési eljárások mennyire hatékonyak.