Miért kell lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Agrofórum Online

Kertemben számos gyümölcsfa található. Hamarosan kezdem a metszési munkákat és szeretném megtudni, hogy miért szükséges lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A metszés az egyik legfontosabb feladat a gyümölcsfák körüli teendőink közül. Az évente elvégzett karbantartó metszéssel tudjuk csak megtartani a fák kellő magasságát, méretét, kondícióját, termőképességét. A metszések során fontos feladatnak tekinthető nemcsak a beteg, elszáradt, sűrítő részek lemetszése, de a vízhajtások eltávolítása egyaránt. A vízhajtások jellemzően a fák kéreg alatti részeinek rejtett rügyeiből fejlődnek. Keletkezésük szinte kizárólag a metszésnek tulajdonítható, így főként a metszési sebek környékén várható megjelenésük.

Idősebb ágak és gallyak környékén is megjelenhetnek a vízhajtások, abban az esetben, ha nagyon erős metszésen, koronaalakításon esett át a gyümölcsfa. A vízhajtások megjelenése már a virágzás, sziromhullás időszakában megtörténik, de ekkor még nagyon apró, tűhegynyi hajtások láthatók csak a kéregrepedésekben. A függőlegesen növekvő vízhajtások az egész tenyészidőszak folyamán fejlődésben vannak, legtöbbször csak az őszi hideg időjárás hatására áll meg növekedésük. A függőleges növekedés mellett jellemző még rájuk a laza szöveti szerkezet, valamint a fejletlen rügyekkel való berakódottság is.

A vízhajtások szöveti szerkezetük miatt jó táplálékául szolgálnak számos kártevőnek, pl. a körtelevélbolháknak, vértetveknek és az atkáknak is. Nemcsak a kártevők szaporodását segítik elő jelenlétükkel, de sok vizet, illetve tápanyagot is elvonnak a fáktól. Emellett pedig a fákba bejutó fénymennyiséget is csökkentik, tehát a termés mennyiségének és minőségének alakulására is kifejezetten negatív hatással van a vízhajtások jelenléte. Eltávolításuk tehát mindenképp ajánlott.

A legjobban akkor járunk el, ha a vízhajtásokat minél hamarabb, minél fejletlenebb állapotban távolítjuk el a fákról, azokat kézzel, még metszőolló használata nélkül tudjuk leszedni. Tavasz végén, nyár elején a vízhajtások már jól láthatók, kézzel jól ki is téphetők, a keletkezett sebek pedig kisebb méretűek, a nyár folyamán hamar gyógyulnak. A vízhajtások ősszel, illetve a tél végéhez közeledve már csak metszőollóval távolíthatók el, ebben az esetben viszont csonk mindig marad a fákon, melyből sajnos újabb vízhajtások képződése várható.

Kiemelt kép: Pixabay

Így menthetjük meg a túlmetszett növényünket

2024. október 1. 08:10

Túlmetszésről akkor beszélhetünk, amikor a növényt túlzottan visszametszik, eltávolítva a szükséges leveleket, ágakat vagy virágokat.

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.

Alig hajtottak ki az almafák. Mi okozhatja a problémát?

2022. június 2. 04:36

Almafáimmal vannak gondok, nehezen hajtottak ki tavasszal. 4 almafám van a kertben és mindegyik hasonló módon viselkedik. A megküldött képek alapján remélem, kapok segítséget.

Metszéssel is csökkenthető az almafák lisztharmat fertőzése?

2021. február 27. 06:56

A fertőzött rügyekből fejlődő hajtások valamennyi levele fertőzött lesz, rajtuk összefüggő fehéres lisztharmat bevonat jelenik meg.