Kiskerti teendők

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

Agrofórum Online

A palántaföldek kiválasztása és elkészítése kulcsfontosságú a sikeres palántaneveléshez. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek a palántaföldeknél előfordulhatnak, valamint néhány javaslatot a megelőzésükre. Nézzük is sorra!

Nem megfelelő drénezés

Ha a talaj túl sűrű vagy nehéz összetevőket tartalmaz, a vizet nem tudja megfelelően elvezetni. Ez vízfelhalmozódáshoz és gyökérrothadáshoz vezethet.

Használjunk könnyű, jól levegőző keveréket, például tőzeg, perlit vagy vermikulit hozzáadásával!

Helytelen tápanyag-összetétel

A túl tápanyagdús talaj vagy éppen a tápanyagok hiánya egyaránt problémát jelenthet. A fiatal palánták érzékenyek az erős műtrágyákra, ugyanakkor a túl „sivatagos” talaj is gátolhatja a fejlődésüket.

Válasszunk kiegyensúlyozott, speciálisan palántanevelésre tervezett talajkeveréket, amely enyhe tápanyagellátást biztosít, majd a későbbiekben lehet fokozatosan trágyázni!

Nem megfelelő pH-érték

Ha a palántaföld pH-ja nem megfelelő (túl savas vagy lúgos), a növények nem tudják hatékonyan felvenni a szükséges tápanyagokat.

Ellenőrizzük a talaj pH-értékét, és ha szükséges, állítsuk be megfelelően (általában a palánták számára a semleges vagy enyhén savas környezet az ideális)!

Nem sterilizált, fertőzött talaj használata

Régi vagy nem megfelelően kezelt talajban kórokozók, gombák és kártevők is jelen lehetnek, amelyek fertőzést okozhatnak a fiatal növényeknél.

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk!
Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk! (fotó: Pixabay)

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk, vagy szükség esetén végezzünk egyszerű otthoni sterilizálási eljárásokat (például hőkezelést)!

Alapanyagok arányának beállítása

A talaj összetevőinek nem megfelelő arányai – például túl sok finom részecske, ami akadályozza a levegőzést – negatívan hatnak a gyökérfejlődésre.

Ügyeljünk arra, hogy a keverékben legyen elegendő könnyű, szellőző anyag, amely elősegíti a vízelvezetést és a levegő bejutását a gyökérzónába!

Túlzott nedvességtartás vagy a kiszáradás

A palántaföld, amely vagy túl nedves, vagy éppen túl száraz marad, nem biztosít optimális környezetet a csírázáshoz és a növekedéshez.

Rendszeresen ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát, és szükség esetén módosítsuk az öntözési szokásokat, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon, de ne legyen vízben áztatva!

A sikeres palántanevelés érdekében tehát alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése. A fenti hibák elkerülésével biztosíthatjuk, hogy a fiatal növények egészséges környezetben fejlődjenek, és később erős, bőségesen termő vagy virágzó növényekké váljanak.

Kiemelt kép: Pixabay

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség

2025. május 20. 16:10

A növényvédelem, növénytermesztés nem lehet teljes növényélettani, tápanyag-gazdálkodási ismeretek nélkül. E terület ismereteinek bővítése céljából rendezte meg a "IX. Pest és Nógrád vármegyei Szakmai nap a Tápanyag-gazdálkodásról” című szemináriumot Pásztón a Pro-Feed Kft., valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara tavasszal.

Talajdegradációs folyamatok: szikesedés

2022. december 24. 06:36

Magyarországon a szikes talajok kialakulása elsősorban hidrológiai, geológiai és a domborzati viszonyokkal van összefüggésben. A sófelhalmozódás alapvető oka a felszín közeli pangó, sós talajvíz.

Talajunk: mire kell figyelni növényválasztásnál a díszkertben?

2023. május 2. 05:37

Mire kell odafigyelni a növényválasztásnál, ha a talajt vesszük górcső alá?