21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Kiskerti teendők

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

Agrofórum Online

A palántaföldek kiválasztása és elkészítése kulcsfontosságú a sikeres palántaneveléshez. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek a palántaföldeknél előfordulhatnak, valamint néhány javaslatot a megelőzésükre. Nézzük is sorra!

Nem megfelelő drénezés

Ha a talaj túl sűrű vagy nehéz összetevőket tartalmaz, a vizet nem tudja megfelelően elvezetni. Ez vízfelhalmozódáshoz és gyökérrothadáshoz vezethet.

Használjunk könnyű, jól levegőző keveréket, például tőzeg, perlit vagy vermikulit hozzáadásával!

Helytelen tápanyag-összetétel

A túl tápanyagdús talaj vagy éppen a tápanyagok hiánya egyaránt problémát jelenthet. A fiatal palánták érzékenyek az erős műtrágyákra, ugyanakkor a túl „sivatagos” talaj is gátolhatja a fejlődésüket.

Válasszunk kiegyensúlyozott, speciálisan palántanevelésre tervezett talajkeveréket, amely enyhe tápanyagellátást biztosít, majd a későbbiekben lehet fokozatosan trágyázni!

Nem megfelelő pH-érték

Ha a palántaföld pH-ja nem megfelelő (túl savas vagy lúgos), a növények nem tudják hatékonyan felvenni a szükséges tápanyagokat.

Ellenőrizzük a talaj pH-értékét, és ha szükséges, állítsuk be megfelelően (általában a palánták számára a semleges vagy enyhén savas környezet az ideális)!

Nem sterilizált, fertőzött talaj használata

Régi vagy nem megfelelően kezelt talajban kórokozók, gombák és kártevők is jelen lehetnek, amelyek fertőzést okozhatnak a fiatal növényeknél.

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk!
Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk! (fotó: Pixabay)

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk, vagy szükség esetén végezzünk egyszerű otthoni sterilizálási eljárásokat (például hőkezelést)!

Alapanyagok arányának beállítása

A talaj összetevőinek nem megfelelő arányai – például túl sok finom részecske, ami akadályozza a levegőzést – negatívan hatnak a gyökérfejlődésre.

Ügyeljünk arra, hogy a keverékben legyen elegendő könnyű, szellőző anyag, amely elősegíti a vízelvezetést és a levegő bejutását a gyökérzónába!

Túlzott nedvességtartás vagy a kiszáradás

A palántaföld, amely vagy túl nedves, vagy éppen túl száraz marad, nem biztosít optimális környezetet a csírázáshoz és a növekedéshez.

Rendszeresen ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát, és szükség esetén módosítsuk az öntözési szokásokat, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon, de ne legyen vízben áztatva!

A sikeres palántanevelés érdekében tehát alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése. A fenti hibák elkerülésével biztosíthatjuk, hogy a fiatal növények egészséges környezetben fejlődjenek, és később erős, bőségesen termő vagy virágzó növényekké váljanak.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Kókuszrost, mint kertészeti gyökérközeg

2020. február 17. 10:27

Hazánkban a kőgyapot mellett leginkább a kókuszrost terjedt el talajt helyettesítő anyagként a zöldséghajtató üzemekben.

A mérget termelő mikroszkópikus gombák a növényi trágyában negatív hatással vannak a talajéletre

2020. október 14. 13:10

Nemrégiben látott napvilágot annak a kutatásnak az eredménye, amely a mikroszkopikus gombák toxinjainak a talajéletre gyakorolt hatását vizsgálta. A vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos mikrotoxinokkal szennyezett kukorica hatására az ún. ugróvillások – amelyeknek fontos szerepük van a növények növekedésében és a humuszképzésben – szaporulata jelentősen lecsökkent, ennek pedig negatív következményei lehetnek a növénytermesztésre nézve.

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

2023. augusztus 31. 06:40

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett.