15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

Agrofórum Online

Ahogy a tavasz első napsugarai megérkeznek, itt az ideje, hogy a teleltetett leandereket felkészítsük az aktív növekedési időszakra. A téli pihenő után a növények fokozatos visszaszoktatása a szabadba, a metszés és a megfelelő tápanyag-utánpótlás elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek és bőségesen virágozzanak a nyári hónapokban.

Hozzászoktatás a kinti körülményekhez

A leanderek télen gyakran sötét, hűvös helyiségben pihennek. Hirtelen napfénynek és melegnek kitenni őket nem szabad, mert az megviselheti a növényeket, ezért fontos a fokozatos átállás. Kezdetben helyezze félárnyékos helyre, majd néhány hét alatt szoktassa hozzá a teljes napsütéshez! Érdemes figyelni az éjszakai hőmérsékletre is: ha 10 °C alá süllyed, még ne hagyja kint éjszakára, ha eddig nem kint volt a leander.

Metszés és alakítás

A leander esetében a metszés kulcsfontosságú. A téli pihenő után a gyenge, elszáradt vagy túl hosszú hajtásokat érdemes visszavágni. Ez serkenti az új hajtások fejlődését, és dúsabb, formásabb növekedést eredményez. Fontos, hogy a virágrügyeket ne távolítsa el, a leander az előző évben hozott hajtásokon virágzik!

Fontos, hogy a virágrügyeket ne távolítsa el, mert a leander az előző évben hozott hajtásokon virágzik!
Fontos, hogy a virágrügyeket ne távolítsa el a metszés során, a leander az előző évben hozott hajtásokon virágzik! (fotó: Pixabay)

Tápanyagpótlás és öntözés

A téli időszak alatt a növény kevesebb vizet igényel, de tavasszal fokozatosan növelni kell az öntözés gyakoriságát. Az első öntözések alkalmával ajánlott tápanyagban gazdag, kiegyensúlyozott műtrágyát adagolni a vízhez, hogy a leander megerősödhessen. Az ültetőközeg frissítése is javasolt: a talaj felső rétegét cserélje ki tápanyagdús földre, vagy ha szükséges, ültesse át a növényt egy nagyobb edénybe!

Kártevők és betegségek ellenőrzése

A teleltetés után érdemes alaposan átvizsgálni a leandert, mert a legyengült növény érzékenyebb lehet a kártevőkre, például a pajzstetvekre és levéltetvekre. Ha fertőzést észlel, időben alkalmazzon megfelelő növényvédelmi eljárásokat, például természetes permetezőszereket vagy rovarölő szappant. A frissen teleltetőből kikerült leandereket olykor kitozán alapú készítménnyel és Trichoderma gombás készítménnyel is meg szoktam támogatni, hogy az immunerősítés és a védelem is egyszerre megvalósulhasson.

A gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést. Így a terasz vagy a kert igazi mediterrán hangulatot áraszthat egész szezonban!

Kiemelt kép: Pixabay

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Aktuális tél végi feladatok: metszés és tápanyag-utánpótlás

2020. február 12. 10:36

Metszés közben vizsgáljuk át a fák törzsét, ágait, így meggyőződhetünk róla, hogy van-e pajzstetű fertőzés, vagy áttelelő takácsatka tojás a növényeken.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

2023. május 30. 04:36

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.