Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

IKR Agrár Kft.

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezések alkalmazása.

A helytelenül megválasztott növényvédelmi technológia következtében a termésveszteség egyes gombabetegségek esetében meghaladhatja a 80%-ot, ezért a fertőzések elkerülése érdekében rendkívül fontos a betegségeket előidéző kórokozók biológiájának és fertőzési folyamatának a monitoringozása és pontos ismerete.

A levélzetet károsító kórokozó gombák két nagy csoportját különíthetjük el: a biotróf kórokozók a lisztharmat- és rozsdabetegség, míg a nekrotróf kórokozók a levélfoltosság típusú tüneteket kialakulásáért a felelősek.

A gabonalisztharmat (Blumeria graminis) a kalászosok általánosan elterjedt és közismert betegsége. A kórokozó ektoparazita, a fertőzött növényi felületen fehér micéliumtömeg, lisztszerű megjelenése jellemző.

A rozsdabetegségek közül legkorábban a sárgarozsda (pelyvarozsda) (Puccinia striiformis) fellépésére lehet számítani, amelynek optimális hőigénye 10-15 °C. A fertőzés következtében kialakuló uredotelepei egymás mellett (gépöltésszerűen) helyezkednek el (1.A kép). A betegség súlyos fertőzés esetén felhúzódik a kalászra és a szemek aszottságát, valamint minőségromlását eredményezi.

A vörösrozsda (levélrozsda) (Puccinia recondita) (1.B kép) és a búza feketerozsda (szárrozsda) (Puccinia graminis f. sp. tritici) fertőzésére a hőmérséklet emelkedésével májusi időszakban (magas páratartalom és 15-26 °C) számíthatunk. A fertőzéseket a déli légáramlatokkal érkező uredospóra tömeg jelentősen elősegíti.

Mindegyik rozsdagombafajra jellemző a nagymértékű biológiai variabilitás, amelynek következménye az új rasszok kialakulása és a rezisztens fajták genetikai védelmének az áttörése.

A sárgarozsda (A) és vörösrozsda (B) erős fertőzése búzalevélen
1. kép: A sárgarozsda (A) és vörösrozsda (B) erős fertőzése búzalevélen

A kalászosok levélfoltosság típusú betegségeit számos kórokozó gomba (esetlegesen vegyes fertőzéssel) idézheti elő. Gyakorlati szempontból ki kell emelnünk a szeptóriás levélfoltosság(Zymoseptoria tritici) (2.A kép) és a pirenofórás levélfoltosságok (Pyrenophora spp.) (2.B kép) jelentőségét.

A szeptóriás levélfoltosság (A) és a fahéjbarna levélfoltosság tünete őszi búzán (B)
2. kép: A szeptóriás levélfoltosság (A) és a fahéjbarna levélfoltosság tünete őszi búzán (B)

A szeptóriás levélfoltosság minden évjáratban a termesztett fajtától függően eltérő fertőzési mértékkel jelenik meg. Abban az esetben, ha a tavaszi időszakban a melegebb hőmérséklet (15-20 °C) nedves és szeles időjárási körülményekkel társul, számítani lehet a szeptóriás levélfoltosság jelentős károsításával. Ilyen körülmények között a gomba fejlődési ciklusa 12-16 nap.

A pirenofórás levélfoltosságokat (Pyrenophora spp.) előidéző kórokozók a kalászos gabona fajától függően eltérő tünettípusokat produkálnak. A betegség kifejezetten veszélyt jelent a sűrű kalászos vetésforgó esetén és a forgatás nélküli művelési területeken.

Az őszi búza növényvédelmi technológiájában kardinális helyet foglal el a Fusarium fajok elleni hatékony beavatkozás. Az őszi búza fuzáriózisa veszélyes, összetett betegség (3. kép), amely a kórokozók sokszínű faji összetételén túl a tüneti differenciáltságban és mikotoxin (trichotechén toxinok) termelésben is megnyilvánul.

A fertőzés fő időszaka a virágzás (csapadékos körülmények között), de a viaszérés kezdetéig meghatározó a búza fogékonysága.

A kalászfuzáriózis tünete őszi búzán
3. kép: A kalászfuzáriózis tünete őszi búzán

A védekezés lehetőségei

A kalászos gabonák betegségeinek visszaszorításában és az ellenük történő sikeres védekezésben az integrált növényvédelem valamennyi elemének betartására szükség van:

1. Agrotechnikai védelem – fontos a monokultúrás gabonatermesztés kerülése és a vetésforgó betartása! Törekedjünk arra, hogy a betakarítást követően a fertőzött növénymaradványokat megfelelően beforgassuk és biztosítsuk ezzel a fertőzött növényi részek tökéletes lebomlását.

2. Genetikai védelem – a nemesítőházak – főként a biotróf kórokozók ellen – kiváló betegség ellenálló fajtákkal rendelkeznek. A gabonatermesztés során ezeket a tulajdonságokat a fajtaválasztásnál figyelembe kell venni.

3. Kémiai védekezés – A fungicides állománykezelés a gombabetegségek elleni védelem meghatározó technológiai eleme. Az optimális kezelési időpont megválasztása, a szisztémikus hatóanyagok váltott alkalmazása (rezisztencia management) meghatározó tényezők az eredményes védekezésben.

4. Biológiai védelem – A biopreparátumok talajkezelésre történő alkalmazása a növényi maradványok lebomlásának elősegítésére.

Dr. Varga Zsolt, Plant-Treat Kft.

Az IKR Agrár Kft ajánlata a kémiai és biológiai védekezésre

A gabonák fungicides védelmében elsőrendű helyet foglalnak el a triazol és a strobilurin származékokat tartalmazó készítmények:

  • Ambrossio 500 SC (500 g/l tebukonazol) – az első megelőző védekezés optimális készítménye. A magas hatóanyagtartalmú kezelést két szárcsomós stádiumban végezzük el 0,5 l/ha-os dózisban. Alkalmazása őszi búzában, őszi és tavaszi árpában a rozsdabetegségek és a pirenofórás levélfoltosság ellen biztosít védelmet.
  • Cello (100 g/l protiokonazol + 250 g/l spiroxamin + 100 g/l tebukonazol) – három eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag minden kalászos gombabetegség ellen eredményesen használható két alkalommal 0,6-1,0 l/ha dózisban.
  • Procer (300 g/l protiokonazol) – kiváló készítmény a levélbetegségek és a kalászfuzáriózis ellen kombinált (Ambrossio 500 SC vagy Orius 20 EW) kijuttatással is!
  • Azbany (250 g/l azoxistrobin) – az Orius 20 EW (200 g/l tebukonazol) készítménnyel 10 ha-os csom agban elérhető, így a kombinációt a kalászosok második kezelésére javasoljuk a zászlóslevél kiterülésekor. A két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag megfelelő védelmet biztosít a levélbetegségek ellen és tovább zölden tartja a lombozatot.
  • Comet (200 g/l piraklostrobin) – az erős strobilurin! Önmagában és kombinációban is kiváló partner a kalászosok levélbetegségei ellen. Kalászos gabonában 2 alkalommal használható a bokrosodástól a virágzás végéig! Juvenilizáló hatását kihasználva jelentősen emelkedik a növények stressztűrő képessége és termésbiztonsága.

A biopreparátumok közül a Hi Spore, mIKRo-Spore, mIKRo-CELL termékeket ajánljuk:

  • Hi Spore – Nagymértékű térfoglaló képességgel rendelkezik, táplálékkonkurensként lép fel a patogén gombák ellen, fokozza a növényi immunitást.
    Az Agro-Ökológiai Programban 1 és 2 pontot ér technológiától függően.
  • mIKRo-SPORE – Kiemelkedően magas hatóanyag-tartalom, alacsony dózis és hektárköltség, kiszorítja a patogén gombákat, növeli a növények ellenállóképességét, megakadályozza a toxinok jelenlétét.
    Az Agro-Ökológiai Programban 1 és 2 pontot ér technológiától függően.
  • mIKRo-CELL – Felgyorsítja a szármaradványok lebontását, ezáltal megakadályozza a Fusarium fennmaradását és szaporodását. Fokozza a humuszképződést. Hosszú eltarthatóság, nincs azonnali bedolgozási kényszer. Környezeti tényezőkkel szembeni nagyfokú ellenállóképességgel rendelkezik. Az Agro-Ökológiai Programban 2 pontot ér.

Képek forrása: IKR Agrár Kft.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: gombabetegségek őszi káposztarepcében – 6. rész

2021. december 23. 08:36

Bár a repce nem tartozik azon szántóföldi növények közé, amely nagyon „gombás” lenne, de vannak olyan betegségei ennek a növénykultúránknak is, amelyek egyes évjáratokban akár komolyabb problémát is okozhatnak.

Növényvédő szerek helyett mivel permetezhetünk gombabetegségek ellen?

2025. január 15. 04:39

Növényvédő szerek helyett milyen nem, vagy kevésbé mérgező anyagokat lehet levelek gombabetegségei elleni permetezésre használni? Olyanokra gondolok, amik háztartásban előfordulhatnak, növényi kivonatok stb., és kifejezetten házikerti felhasználásra valók.

Rejtélyes növényegészségügyi probléma támadja a csicseriborsót

2024. május 5. 10:10

A furcsa tünetek a levélcsúcs klorózistól és hervadástól egészen a növény teljes elhalásáig terjednek a csicseriborsónál.