Honnan tudhatom, hogy a gyümölcsfa virága megfagyott? A megbarnult szirom jelzi a fagyást?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
Sajnos az utóbbi években többször előfordult, hogy a gyümölcsfák virágzásakor fagypont alá süllyedt a hőmérséklet, ezzel okozva a gazdáknak, kiskerti tulajdonosoknak jelentős terméskiesést. A fagy okozta kár mértékét nem egyszerű meghatározni, hiszen a tartósan nulla fok alatti hőmérséklet hatását több tényező is befolyásolja.
Ahogyan a téli hideget az egyes fajok, fajták különböző mértékben képesek elviselni, ebben az esetben is a faj, fajta tulajdonságai is meghatározók lehetnek. Ennél azonban sokkal nagyobb befolyása van annak, hogy a virágzás mely fázisában érte a növényt a fagyhatás. Általános érvényű, hogy a generatív részek, vagyis a virágok minél közelebb vannak az elvirágzáshoz, annál fagyérzékenyebbek. A legnagyobb hidegtűrése a virágoknak tehát bimbós állapotban van, míg a legjobban a sziromhullásban lévő virágok lehetnek áldozatai a fagynak. A terméskezdemények pedig még a virágoknál is érzékenyebbnek bizonyulnak.
A kajszi és az őszibarack esetében a bimbós stádiumban lévő virágok átlagosan mintegy -4; -8 fokot is képeset átvészelni. A kinyílt virágok -2; -5 fokot tudnak csak elviselni. A kötődött kis gyümölcsök pedig már kb. -1; -3 fokon fagykárt szenvednek. A fagykárt a virágszervek elbarnulása jelzi, de az egyes virágrészek sem rendelkeznek egyforma érzékenységgel.
A legérzékenyebbnek a termő tekinthető, majd ezt követően a porzók, majd a sziromlevelek barnulnak és halnak el, majd végezetül pedig az egész virág megbarnulása tapasztalható. A kötődött kis gyümölcsökben a fejlődő magok a legérzékenyebbek a fagyra, ezek már -1 fokon súlyosan sérülnek. Az egész gyümölcskezdemény -2;- 3 fokon fagy meg teljesen. A terméskezdeményekben okozott kártétel tehát külső szemmel nem minden esetben állapítható meg, szükség van a bennük fejlődő magok megvizsgálására is.
A kialakult fagykár azonban nemcsak a virágzási stádium és a hideg mértékének függvénye, hanem a hőmérséklet fagypont alá csökkenésének ütemétől, a fagyos hőmérséklet időtartamától egyaránt függ. Emellett a fa kora, egészségi állapota, kondíciója szintén befolyásolja azt, milyen mértékben képes a növény a különböző stresszhatásokat, így a fagyos időjárást is átvészelni.
Kiemelt kép: Pixabay