Növényvédelem
Fizetett tartalom

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

Bayer Crop Science

A kalászfuzáriózis napjainkban az őszi búza egyik legjelentősebb és legveszélyesebb betegsége. Az utóbbi évtizedben egyre gyakrabban tapasztalható, hogy a betegség járványszerű méreteket öltve komoly károkat okoz a gabonatermesztők számára. A fuzáriumfertőzés problémájának súlyosságát jól mutatja, hogy nemcsak a termésmennyiséget csökkenti, hanem a felhasználhatóságot is korlátozza a gombák által termelt mikotoxinok révén.

A kórokozó ellen irányuló eredményes védekezés több tényezőn alapul, a sikere komplexitásában rejlik. Magyarországon a kalászfuzáriózist elsősorban a Fusarium graminearum és a Fusarium culmorum okozza, de jelen vannak egyéb Fusarium fajok is. A fertőzés kialakulásának alapvető feltétele a nedvességborítás a virágzás időszakában.

A megelőzés szempontjából a kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése. A búza a kalászolás kezdetétől egészen a viaszérésig fogékony a fertőzésre.

A sikeres védekezéshez a kezelést a virágzás kezdetére-első harmadára kell időzíteni, különben jelentősen csökken a hatékonyság. Fontos megjegyezni, hogy a lombvédelmi célú kezelés és a kalászvédelem nem vonható össze, mivel a zászlóslevél kezelése túl korai lenne a kalászfuzáriózis ellen.

A Bayer évtizedek óta foglalkozik a fuzárium problémakörével és stabil megoldásokat kínál a gazdálkodók számára. Portfóliónkban kiemelkedő helyet foglal el a Prosaro, amely sztenderd készítménynek számít a kalászfuzáriózis elleni védekezésben. A termék két hatóanyagot tartalmaz: a tebukonazolt, amely gyors kezdeti hatással rendelkezik, és a protiokonazolt, amely a hosszú hatástartamért felel.

Mindkét hatóanyag kiemelkedő hatékonyságot mutat a Fusarium fajokkal szemben, hiszen felszívódó tulajdonságuknak köszönhetően biztosítják a növény teljes védelmét. A készítmény nemcsak a már látható fertőzés ellen hatásos, hanem a még látens, meg nem jelent fertőzés tovább terjedését is megakadályozza.

A Prosaro használatával alacsony szinten tartható a DON-toxin tartalom, még erős fertőzési nyomás esetén is. A gombaölő szer nemcsak a kalászfuzáriózis ellen vethető be eredményesen, hanem a levélbetegségek ellen is kimagasló védelmet nyújt.

Széles hatásspektruma lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók egyetlen készítménnyel komplex védelmet biztosítsanak kalászosaik számára. Dózisa 0,75-1,0 l/ha között mozog, a kalászfuzáriózis ellen azonban mindig a magasabb értéket ajánlott választani.

A tebukonazolt érintő változások előrevetítik, hogy ez a régóta használt hatóanyag hamarosan kikerül a termelési gyakorlatból. A Bayer azonban már a szabályozás előtt megtette a szükséges lépéseket, és így olyan alternatívát kínál, amely nemcsak kiváltja, hanem tovább is fejleszti a korábbi kalászvédelmi technológiát. Az Input 460 EC a kalászvédelem új generációja, amely már ma készen áll a holnap kihívásaira. A készítmény két hatóanyagot kombinál:

  • protiokonazolt, amely a Fusarium fajokkal szembeni kiváló hatékonyságáról ismert,
  • és a spiroxamint, egy felszívódó morfolin-származékot, amely különösen a lisztharmat ellen erősíti fel a védekezés hatását.

Az Input 460 EC kiemelkedő hatékonyságot mutat a fuzárium ellen, valamint a lisztharmat, a rozsdabetegségek, a szeptóriás levélfoltosság, és a rinhospóriumos levélfoltosság ellen is.

Kalászfuzáriózis ellen nagyüzemi szinten, a virágzás kezdetén kijuttatva érhetjük el legjobb eredményt a mikotoxinokkal szemben.

Összefoglalva, az Input 460 EC a kalászos kultúrák védelmének sokoldalú, megbízható eszköze, amely a gyors felszívódásnak, a hosszú hatástartamnak és a széles hatásspektrumnak köszönhetően meghatározó szerepet tölt be a sikeres és gazdaságos kalászostermesztésben.

A készítmény hatékonyságát számtalan hazai és nemzetközi kísérlet igazolja, bizonyítva, hogy az Input 460 EC megbízható partnere a gazdálkodóknak a kalászosok legfontosabb betegségeinek megelőzésében.

Bayer Crop Science

További információ: agro.bayer.co.hu

Kiemelt kép: Bayer Crop Science

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

Tönköly, tönke - pelyvás gabonák veszélyben!

2020. július 2. 12:45

Július elején az ország legtöbb régiójában megkezdődött az őszi árpa állományok vágásával a kalászos gabonák aratása. Az árpa mellett a legtöbb kenyérbúza-állomány is már aratásra érett, vagy ahhoz nagyon közeli állapotban van. A növényekre veszélyes kórokozók általában már nem találnak ehető, megfertőzhető növényi részeket ezeken a gabonákon. Ugyanakkor van egy kis szegmense a kalászos gabonáknak, amelyek esetében még vannak reális növényvédelmi veszélyek és azok figyelmen kívül hagyása többé – kevésbé súlyos mennyiségi és minőségi kártétellel is járhat.

Kezdődik a fuzáriózis elleni védekezés időszaka

2024. április 29. 05:40

Van egy olyan betegsége a gabonáknak, amely döntően a búzafajokat érinti és szinte minden évben számítani kell valamekkora mértékű fellépésére. Ez a betegség a kalászfuzáriózis, amely ellen nem olyan könnyű a hatékony védekezés.

Fehérpenész, fóma, vetésfehérítő, kalászfuzáriózis – védekezni kell!

2018. május 9. 09:39

Az őszi káposztarepce elvirágzóban van. A növényvédelemben most elsősorban a becők védelmére kell összpontosítani. A kalászosok is védelemre szorulnak!

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.