20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Ház, táj blog

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

Agrofórum Online

Kirándulásaink és dísznövény kiállításokon tett látogatásaink alkalmával számtalan, addig ismeretlen növénybe fogunk botlani idén is. Természetes, hogy minél többnek szeretnénk azonnal tudni a nevét és a főbb tulajdonságait. Milyen alkalmazás lehet ebben a segítségünkre, és mennyire támaszkodjunk ezekre az applikációkra?

Egy megbízható és szerteágazó kép- és ismeretanyaggal rendelkező alkalmazás viszonylag nagy pontossággal képes meghatározni egy általunk lefényképezett növényfajt. Az információkra különböző okok miatt van szükségünk, és egy jó alkalmazás mindegyik esetben a segítségünkre lehet.

  • kirándulás alkalmával vajon mérgező vagy nem ártalmas növénnyel találkozunk;
  • gyógynövénygyűjtő túra során a megfelelő, fogyasztható fajt találtuk-e meg;
  • milyen védett, őshonos vagy ritka növényfajba botlottunk bele;
  • növényvásárlás során gyors információra van szükségünk, hogy milyen környezeti feltételeknek kell megfelelnie a kertünknek, hogy sikerrel neveljük a kiválasztott növényt;
  • többet szeretnénk megtudni az adott fajról vagy fajtáról, ezért gyorsan megkeressük egy alkalmazásban.

Növényfelismerő alkalmazások

Kézenfekvő megoldás, hogy a (sajnos) mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Egy ilyen alkalmazást a szokásos helyekről lehet letölteni: Android-rendszerrel rendelkező telefonokon a Google Play Áruházból vagy Play Store-ból, iOS operációs rendszerrel rendelkező készülékek esetében az Apple AppStore-ból.

A Blossom fizetős alkalmazás, és növénygondozási tanácsokkal is ellát - Forrás Google Play Áruház
A Blossom fizetős alkalmazás, és növénygondozási tanácsokkal is ellát – Forrás: Google Play Áruház

Hogyan válasszuk ki a számunkra megfelelőt?

Az elején mindenképpen érdemes egy ingyenes alkalmazást kipróbálni, amellyel korlátlan ideig „barátkozhatunk” és kikísérletezhetjük, hogy megfelel-e a céljainknak.

A letöltés előtt tájékozódhatunk arról, hogy hányan töltötték már le az alkalmazást, és milyen értékeléseket kapott az app. (Az értékelések böngészéséhez érdemes úgy hozzáállni, hogy sajnos a negatív véleményt mindenki előbb leírja, a pozitív tapasztalatokat pedig a legtöbben inkább szóban továbbadják.)

Két ingyenes alkalmazás: a Google Lens és a PlantNet

A Google Lens alkalmazás a legismertebb és legszélesebb körben használt növényhatározó. A feltöltött fényképeken szereplő növény beazonosításához a Google keresőben található fotók alapján végzi a felismerést. Ez a Google adatbázisába feltöltött képek előforduló pontatlansága miatt jelentősen félrecsúszhat, mivel rengeteg olyan fotó kerül feltöltésre különféle cikkekhez vagy képgyűjteményekbe, amelyeken nem is az adott növény látható.

A PlantNet képfetöltő oldala - Forrás Play Áruház
A PlantNet képfeltöltő oldala – Forrás: Play Áruház

A Google Lens mellett szintén ingyenes PlantNet talán a legjobb megoldás mindazoknak, akik most kezdenek ismerkedni a növényfelismerő applikációkkal. A PlantNet a beazonosítást az adatbázisába a felhasználók által beazonosított és feltöltött növények alapján végzi. Első megnyitásakor a programban bejelölhetjük, hogy melyik földrészen használjuk az alkalmazást, így leszűkíti az ottani növényvilág fajaira a keresést. A fotó feltöltését követően meghatározhatjuk, hogy a növény mely része (virág, levél, termés stb.) alapján szeretnénk elvégezni a beazonosítást. Az alkalmazást készítők korrektsége, hogy a lehetséges variációk pontosságát százalékos aránnyal is megjeleníti az egyes találatoknál. Mindezek könnyítik a pontosabb meghatározás irányát.

A fizetős alkalmazások

Azokról az alkalmazásokról, amelyeket egy havi vagy éves díj ellenében lehet használni, általában csak egy bizonyos próbaidő lejárta után derül ki, hogy a további használata díjfizetéshez kötött. Ide tartoznak a következő applikációk:

  • PlantID
  • PlantApp
  • Plantum
  • Blossom

Előnyük, hogy az ingyenes próbaidőszak lehetőséget ad arra, hogy közelebbről megismerkedjünk a programmal, és eldönthessük a végén, hogy továbbra is ezt szeretnénk-e használni.

A megbízhatóság kérdése

Az applikációk munkáját és a pontos meghatározást nagyban függővé teszi a feltöltött kép minősége. Itt nemcsak a megapixelekre és az élesség megfelelő beállítására kell gondolni. Ezekre a tényezőkre kell figyelnünk a képek készítésekor:

  • készítsünk fotót a növények különböző részeiről;
  • fényképezzük le a legegyedibb részeit, ezek szűkítik le leggyorsabban a kört;
  • kerüljük a homályos és túlzsúfolt képeket!

Ha nem megfelelő képeket készítünk, akkor még egy viszonylag megbízható applikáció is zátonyra futhat, és hamis eredményeket fog mutatni a növényhez.

Az azonosításhoz gyakorlat is szükséges!

Ahhoz, hogy kiszűrjük az esetleges pontatlanságokat az alkalmazások esetében, nem elég csak gyanakvónak lennünk, hiszen nem kevés gyakorlat és tapasztalat kell hozzá, hogy pontosan be tudjunk határolni egy növényfajt. Minden alkalommal jobban fog majd menni, mert egy idő után rá fog állni a szemünk a növény beazonosításához elengedhetetlen tulajdonságokra.

A piros gyűszűvirág beazonosítása - Forrás Play Áruház
A piros gyűszűvirág beazonosítása – Forrás: Play Áruház

Emellett hála a kontinenseket is átívelő kereskedelemnek és a változó éghajlatnak, évről évre jelennek meg Európában is új növényfajok (vagy azok szaporítóképletei), ezért nagyon fontos naprakésznek is lenni, hogy kicsit továbblássunk a jelenlegi hazai flórán.

A hagyományos módszer megerősíthet

Ha bizonytalanok vagyunk az applikáció hitelességében, ellenőrizhetjük a találatokat egy második körös meghatározással, amihez érdemes egy kézikönyv segítségét kérni. Egy jól bejáratott, képekkel teli zsebkönyv (védett, mérgező, gyógy- vagy őshonos növényekről külön szóló kiadványok) van ilyenkor a legnagyobb segítségünkre, ezért érdemes ezt a hagyományos beazonosítást is gyakorolni.

Az alkalmazás használatának előnye

A növényfelismerő alkalmazásokba feltöltött képanyaghoz hozzáférhetnek ökológusok, természetvédelmi és biológiai kutatásokban résztvevő munkacsoportok is, így gyakorlatilag a mi tevékenységünkkel támogatunk civil kutatási (citizen science) projektet is: az általunk lefotózott növények fényképei segíthetnek abban, hogy jobban megértsék a növénydiverzitás alakulását, és segítsenek annak megóvásában.

Összefoglalva

A növényfelismerő applikációk hiánypótló használata inkább abban rejlik, hogy segítenek behatárolni a lehetséges variációkat a növényfajjal kapcsolatban. Ebből adódóan azonban nem helyettesítik a növényhatározó könyveket és a tapasztalt gyakorlatot, ezért inkább a kézikönyvek segítségével történő meghatározásnak egy tökéletes kiegészítője lehet, de nem helyettesítője!

Kifejezetten ellenjavallt csupán növényhatározó applikációk segítségével „beazonosított” növényeket fogyasztani, mert az applikáció esetleges tévedése akár végzetes következményekkel is járhat!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Magyar mobilalkalmazás a villámárvizek elleni védekezéshez

2019. június 16. 12:36

Villámárvizek elleni védekezést segítő okostelefon-alkalmazást fejlesztett ki a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) a Technokrats Kft. közreműködésével.

SAATEN-UNION hibridbúzák terméstanúsítása a Magyar Kukorica Klub mérései alapján (FRISS EREDMÉNYEK+VIDEÓ+MOBILAPP!)

2017. szeptember 8. 14:50

Ha Ön is hibridbúza termesztésében gondolkodik, használja a Hybri’density mobilapplikációt!