Mandulafa ágvégei az elmúlt 2-3 héten elszáradtak, szinte mindegyik olyan. Mi lehet az oka, esetleg monília? Küldök képet a betegségről. Mikor kellett volna ellene védekezni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A mandula hajtásvégeinek hervadását, majd elhalását több károsító is előidézheti. Jól tudja, a virág- és hajtásfertőző monília is okozhat ilyen kártételt, de korábban, az új hajtások megjelenése elején.
Az Ön fájának viszont a hajtásaiban molykártevő lárvája él, és annak hatása, hogy azok elhervadnak. Két polifág gyümölcsmolyfaj is él a mandula- és az azzal rokon őszibarackfákon: a barackmoly (Anarsia lineatella) és a keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta).

Életmódjukra jellemző
- Évente 3-4 nemzedékük fejlődik ki.
- Az áttelelt első nemzedékük egyedei korán kikelnek: keleti gyümölcsmolyok már április elején, míg a barackmoly lepkék május elejétől szoktak megjelenni.
- Első nemzedék lárvái élnek a fiatal hajtásokban, azokat belül kirágják, ez okozza hervadásukat, majd elhalásukat.
- Egymás után több, 3-5 hajtást is károsítanak, elpusztítanak lárváik rövid életük során. Hajtások tövében gyakran mézgacsepp látható.
- A 2. – 4. lárvanemzedék a termésekben él, azt rágja ki, ez a kártétele lényegesen súlyosabb, mint a tavaszi hajtásokon okozott veszteség.
- Lárváikat természetes ellenségeik: fürkészlegyek, fürkészdarazsak, fátyolkák, fülbemászók és katicabogarak is gyérítik.
- Mindkét moly ellen kapható feromoncsapda, azok alkalmazásával optimális időben lehet a védekezést elvégezni, a peték lerakása, és kelésük idején.
- A barackmoly lárvája kifejlett állapotában kb. 1 cm hosszú és vörös színű, míg a keleti gyümölcsmoly lárvája eléri a 14 mm-t is, és háta enyhén hússzínű.

Védekezés lehetőségei
Házikertben, néhány fa esetén hasznos eljárás a fertőzött, lankadó, de még élő hajtások eltávolítása a fáról, mielőtt a hernyó további hajtásokat támadna meg. A levágott fertőzött hajtást meg kell semmisíteni. Az elszáradt, elhalt hajtásból a lárva már eltávozott, ezt az állapotot nem tanácsos megvárni.
A barackmoly és keleti gyümölcsmoly feromoncsapdákat már április elején kihelyezve figyelni kell a molylepkék rajzását. Az első rajzáscsúcsot követő 7-8 nap múlva leghatékonyabb a permetezés lárváik ellen. A molyok jelenléte általában későbbiekben folyamatos, a nemzedékek összefolynak, ezért ismételt védekezés lehet szükséges. Annak indokoltságát a folyamatosan üzemelő feromoncsapdák fogásaira kell alapozni. Jelenleg a molyok hasznos ellenségeinek védelme érdekében a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki hatóanyagú Dipel DF bio készítmény engedélyezett, annak használatát ajánlom. Gyümölcsfertőző nemzedékei ellen, ha a molylepkék száma megemelkedik a Neemazal és a Mospilan is alkalmazhatók, valamint a Karate Zeon, Lamdex Extra nevű piretroidok.
Kiemelt kép: Pixabay