Ízelítő a tartalomból
A zab koronás rozsdája
A zab nem tartozik a nagy területen termesztett szántóföldi növényeink közé: vetésterülete az elmúlt hét évben 50 és 60 ezer…
Növénykondicionálás és lombtrágyázás felsőfokon (x)
A 2013/2014. évi repceszezon az előző évekhez képest csökkenő felvásárlási árak miatt a ráfordítás/hozam arány tekintetében még nagyobb odafigyelést kívánt…
Különleges agrárprogram a Generali Biztosító részvételével
Különleges agrárprogram a Generali Biztosító részvételével gi termelés egyre komolyabb kihívást jelent a gazdálkodóknak Magyarországon is. A világviszonylatban is az…
Egész évben kiskert. Szeptemberi teendők
Szeptemberi teendők Az egyes években olykor meglehetősen lassan, esetleg megtévesztő bakugrásokkal közeledő tél hidege miatt előbb-utóbb a melegebb dél irányába…
Napraforgó Szakmai Nap Kiskunfélegyházán. Beszámoló
Az NT Kft. melegen sajtolt, extrahált nyers, továbbá finomított napraforgó-étolajat gyárt és forgalmaz több mint másfél évtizede. A vállalkozás hazánkban…
Contivo™ országjáró körút. Bemutatkozott a Syngenta új szakmai programja a gyakorlatban is
országjáró körút öt helyszínen (Dióskál, Karcag, Perkáta, Döbrököz és Szerencs) mutatkozott be a Contivo™ szakmai program. ket és technológiai…
Contivo Országjáró Körút – sok esővel. Beszámoló
Előadás és szántóföldi gépbemutató várta volna a termelőket a Debreceni Egyetem Karcagi Kutató Intézetében megtartott programon, ám a terveket az…
Határszemle. Értékelés betakarítás után. Beszámoló
Ennek a TERKA-nak a betakarítási eredmények és terményárak voltak a meghatározó témái. Még mielőtt a részletekbe mennénk, megemlítem, hogy a…
A szója szerepe a gazdasági állatok takarmányozásában
A fehérje az egyik legfontosabb táplálóanyag mind a humán táplálkozásban, mind pedig a gazdasági állatok takarmányozásában. Az egészséges táplálkozás egyik…
Toprex® – Biztos termék a biztos termésért! (x)
- Biztos termék a biztos termésért! (1. kép). (1.ábra).…
Talaj-talajvédelem, növény-növényvédelem, integrált növénytermesztés: Áttekintés (5.)
„Tudományos eszközökkel, nemzetközileg elfogadott szabványok szerint kell garantálni az új géntechnológiai termékek egészségügyi, környezet- és talajvédelmi biztonságát, valamint a hosszú…
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK Arcképcsarnok. „Legyenek igényesek a munkájukra…!” Beszélgetés Dr. Takács András Péterrel
?B.L.: Igazgató úr! Köszönjük, hogy fogadott bennünket. (Molnár Zoltán főszerkesztővel együtt érkeztünk.) Az iménti felvezető után Öné a szó.…
Bőtermő euro búzák az Isterrától! (x)
Az Isterra Kft. 2003 óta vesz részt a magyar vetőmagpiacon, termékeink között megtalálható az őszi búza, őszi sörárpa, tavaszi sörárpa,…
Hogyan kereskedjünk sikeresen a mezőgazdaságban?
Nem vitás, hogy ma már nem elég megtermelni a terményt, vagy szépen felhizlalni az állatokat, az is legalább olyan fontos,…
Katedrálist építünk
Mindig kell valami: élmény, emlék, látvány, egy híradás, egy valahol elhangzó mondat, ami megragadja a fantáziámat, és betűvetésre késztet. Március…
Intenzív vagy extenzív, malmi vagy takarmány? Fókuszban az őszi búza! (x)
Egy termelői találkozón vettem részt, ahol az előttem felszólaló kolléga többször visszatérően emlegette ezt a szókapcsolatot, a különböző input anyagokkal…
Államilag elismert őszi búzafajták sárgarozsda fogékonyság eredményei…
A hazai őszi búza termesztés szempontjából nagy jelentőségűek az államilag elismert búzafajták ún. posztregisztrációs kísérletei, amelyek objektív adatokkal segítik a…
Csávázás: célzott védelem a növény kezdeti fejlődésekor (x)
A felelős gazda a kémiai növényvédelmet csávázással kezdi. A csávázás jelenti a csíranövény számára az első védelmi vonalat a károsítókkal…
Sárgarozsda – termelői szemmel
A magyar búzatermelők az enyhe tél után egy rég nem, vagy sokak által még soha nem látott kórokozóval, a sárgarozsdával…
Búza alaptrágyázás Borealis L.A.T technológiával (x)
A legújabb, nagy termőképességű búzafajtákban, valamint hibridekben rejlő lehetőségek (mind mennyiségi, mind minőségi) kihasználásához a termesztéstechnológiai elemek szakszerű végzésére különös…
A búzának is fogni kell a kezét… (x)
... mondta volt évfolyamtársam, Nagy László az aratás megkezdésekor, amikor érdeklődtem nála az ottani állapotokról. Válasza egyértelmű volt: az évnek…
Búzafajták és állományvédelem a sárgarozsda évében
Az idei búzaszezont méltán nevezhetjük a sárgarozsda évének. Az országban több helyen már 2013-ban megfigyelt gombabetegség (Puccinia striiformis var. striiformis)…
A 2014. évi sárgarozsda járvány tünettani tapasztalatai
A búza rozsdagombáinak (szár-/ feketerozsda: Puccinia graminis, levél-/vörösrozsda: Puccinia recon dita/Puccinia triticina, pelyva-/sárgarozsda: Puccinia stri iformis) jelentősége folyamatosan változó képet…
Őszi kalászos vetőmaghelyzet
Szaporító terület A kalászos vetőmag-előállítási területre vonatkozó, 2010. év óta tartó növekedési tendencia csak az őszi árpa esetén folytatódott 2014-ben.…
Fajtaválasztás dilemmákkal. Minőség, vagy mennyiség?
Az idei év, a szokatlanul enyhe és csapadékos időjárásával ismét rávilágított arra, hogy a fajtaválasztásnak az őszi kalászosok esetében is…
FÓKUSZBAN A KALÁSZOSOK Az intenzív búzatermesztés agronómiai tényezői
Nemzetközi összehasonlításban a fejlett országok esetében a búzatermesztésben – végtelenül leegyszerűsítve a csoportosítást – kétféle modellt lehet megkülönböztetni. A mérsékelt…
Jelentés az Országos Öntözési Napról
Bíró Tibor, a SzIE GAEK dékán-helyettese házigazdaként üdvözölte a teltházas konferencia résztvevői. Köszöntőjében elmondta: a Szent István Egyetem célul tűzte…
Az Agrofórum 2014. szeptemberi számának internetes összefoglalója
Katedrálist építünk (Dr. Bódis László) 1
A HÓNAP TÉMÁJA
Jelentés az Országos Öntözési Napról (Dr. Bódis László) 7
Szarvason, július 8-án, a SzIE GAEK Tessedik Campusán tartott Országos Öntözési Nap – melyről jelen írásban számolunk be – az öntözést helyezte a program fókuszába, de ezen túl szó esett a vízkormányzás, a vízgazdálkodás kérdéseiről is, összefüggésben az időnként jelentkező árvíz és/vagy belvíz okozta károk mérséklésének szükségességéről.
FÓKUSZBAN A KALÁSZOSOK
Az intenzív búzatermesztés agronómiai tényezői (Dr. Pepó Péter) 12
A címben megfogalmazott témához kapcsolódóan a szerző a Debreceni Egyetem tartamkísérletei eredményei alapján számba veszi az intenzív búzatermesztés során a fajtákban rejlő genetikai terméspotenciál realizálását befolyásoló tényezőket, valamint rámutat a fajtaspecifikus agrotechnika előnyeire.
Fajtaválasztás dilemmákkal. Minőség, vagy mennyiség? 20
Az idei év, a szokatlanul enyhe és csapadékos időjárásával ismét rávilágított arra, hogy a fajtaválasztásnak az őszi kalászosok esetében is egyre fontosabb szerep jut. Hogy befolyásolja az idei év a 2014. évi fajtaválasztást, várható-e elmozdulás a magas minőséget adó fajták irányába? – tettük fel a kérdést Bene Zoltánnak, a vasvári székhelyű Karintia Kft. cégvezetőjének.
Őszi kalászos vetőmaghelyzet (Benke Zoltán) 22
A NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakembere írásában nemcsak a kalászos vetőmag-előállítási területek 2014-es változását, hanem a fémzárolt őszi kalászos vetőmagmennyiségek várható alakulását is közre adja az előzetes adatok tükrében.
A 2014. évi sárgarozsda járvány tünettani tapasztalatai (Csősz Lászlóné dr.) 28
A Gabonakutató Nonprofit Kft. szakembere írásában a sárgarozsda az őszi búza 2014-es évjáratában okozott tüneteket, valamint az azok alapján levonható tapasztalatokat tárja fotókkal gazdagon illusztrálva az olvasók elé.
Búzafajták és állományvédelem a sárgarozsda évében (Dr. Petróczi István Mihály, Csősz Lászlóné dr.) 32
A Gabonakutató Nonprofit Kft. szakembere írásában az idei búzaszezonban tapasztalt minden eddiginél nagyobb országos sárgarozsda járvány kapcsán e betegségre „hangolt” kísérleteik négy védekezési változatát mutatja be, valamint ezek alapján a kenyérbúza eredmények fontosabb tendenciáit tárgyalja, a teljesség igénye nélkül.
A búzának is fogni kell a kezét… (x) (Dr. Beke Béla) 35
A Gabonakutató Nonprofit Kft. szakembere a szegedi búzafajták idei teljesítményét foglalja össze, a kísérleti és üzemi eredményeink alapján, egyben ajánlatot is nyújtva az idei fajtaválasztáshoz a termelők számára.
Búza alaptrágyázás Borealis L.A.T technológiával (x) (Makra Máté) 38
Az búza őszi alaptrágyázásához nyújt ajánlást a Borealis L.A.T Hungary Kft.
Sárgarozsda – termelői szemmel (Pájtli József, Páltli Péter) 40
Az Agrofórum régi hagyománya, hogy a gyakorlatban tevékenykedő szakemberek – gazdálkodók – tapasztalatait szívesen osztja meg (nem csak a gazdálkodó) olvasóinkkal. Különösen igaz ez egy-egy rendkívüli növényvédelmi helyzet esetében, mint például amilyen az idei sárgarozsda járvány volt. Ezúttal egy országszerte (el)ismert gazdálkodót és fiát kértük fel, fejtsék ki véleményüket e témával kapcsolatban.
Csávázás: célzott védelem a növény kezdeti fejlődésekor (x) (Valovics Attila) 42
Technológiai megoldások a csávázás területén a Chemtura AgroSolutions ajánlásával.
Államilag elismert őszi búzafajták sárgarozsda fogékonyság eredményei… (Poós Bernát, Kovács Blanka) 44
Amint arról már a 2014. májusi Agrofórum (25. évf. 5. szám) hasábjain beszámoltak a szerzők, a 2013-14. évi vegetációs időszak időjárása nagymértékben elősegítette a (pelyva-) sárgarozsda áttelelését, járványos mértéktű felszaporodását és terjedését. Jelen cikkükben a felvételezett fogékonyság adatok tükrében adnak számot az idei sárgarozsdajárványról, valamint a posztregisztrációs fajtakísérletekben szereplő fajtákról.
Intenzív vagy extenzív, malmi vagy takarmány? Fókuszban az őszi búza! (x) (Gyuris Kálmán) 48
A Yara Hungária Kft. tápanyag-utánpótlási javaslata őszi búza termesztők számára.
A zab koronás rozsdája (Dr. Békési Pál) 50
A zab nem tartozik a nagy területen termesztett szántóföldi növényeink közé, de gazdasági jelentőségét mégis figyelemre méltónak kell tartanunk: nemcsak a lovak és általában az apaállatok takarmányozásában bír kiemelkedő jelentőséggel, hanem az emberi táplálkozásban is növekvő szerepére kell számítanunk. Éppen ezért, úgy gondoltuk, érdemes felhívni a termelők figyelmét a zab egyik gyakran fellépő rozsdabetegségére, a koronás rozsdára, bemutatva a kórokozó biológiáját és az ellene irányuló védekezés lehetőségeit.
Hogyan kereskedjünk sikeresen a mezőgazdaságban? (x) 52
A Magro.hu online mezőgazdasági piactér szeptember elején, 4 helyszínen egész napos rendezvényen kínál hiánypótló és korszerű tudást azon mezőgazdasági szereplők számára, akik szeretnének megismerkedni a sikeres kereskedelem és marketing fortélyaival. Emellett több hasznos téma is napirendre kerül a pályázatírástól az ártárgyalásokon át a mezőgazdasági épületek korszerűsítésének lehetőségéig.
Bőtermő euro búzák az Isterrától! (x) (Sklánicz Rudolf) 53
Az Isterra Kft. őszi búza ajánlata. FIGYELMÉBE AJÁNLJUK Arcképcsarnok.
„Legyenek igényesek a munkájukra…!” Beszélgetés Dr. Takács András Péterrel (Dr. Bódis László) 54
Beszélgetés Dr. Takács András Péterrel, a Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézetének vezetőjével.
Talaj-talajvédelem, növény-növényvédelem, integrált növénytermesztés: Áttekintés (5.) (Dr. Horváth József) 58
Toprex® – Biztos termék a biztos termésért! (x) (Tóth János, Vajda Beáta) 65
A Syngenta Kft. a Toprex-et ajánlja a repcetermesztők figyelmébe az őszi regulátoros kezelésre.
A szója szerepe a gazdasági állatok takarmányozásában (Dr. Schmidt János, Dr. Zsédely Eszter, Dr. Fébel Hedvig) 66
A Második Országos Szója Fórumot 2014. május 28-án – akár az elsőt –, a minisztérium Darányi Ignác termében tartottunk, amint arról július havi lapszámunkban beszámoltunk. A konferencia témái a GM-mentes szójafeldolgozás és -hasznosítás lehetőségei voltak. A panelbeszélgetéseken hangsúlyosan szerepeltek a takarmánycélú feldolgozás, továbbá az élelmiszeripari felhasználás irányai. Az itt közölt előadás az előbbi témakörrel foglalkozott. Határszemle.
Értékelés betakarítás után. Beszámoló (bl) 70
Ahogy olvasóink már az előző beszámolóinkból értesülhettek, a TERKA-n a fő téma általában valamilyen aktuális agrár- és/vagy szakmapolitikai kérdés, továbbá az a „virtuális határszemle”, amelynek során mindenki elmondja termelési tapasztalatait, és bemutatja az adott növények jelenlegi állapotát, fejlettségét, terméskilátásait. A mostani TERKA-nak a betakarítási eredmények és terményárak voltak a meghatározó témái.
Contivo Országjáró Körút – sok esővel. Beszámoló (Kosztolányi Attila, Gribek Dániel) 72
Július végén és augusztus elején, öt helyszínen tartott Contivo™ Országjáró Körutat a gazdálkodóknak a Syngenta Kft. A perkátai, dióskáli, döbröközi, szerencsi és karcagi rendezvényeken jelen volt a kezdeményezés több partner-vállalata; az AGRO.bio, a Vaderstad Kft. és a Yara Hungária Kft., valamint a Massey Fergusson gépek forgalmazójaként az Austro Diesel is. A Contivo™ Országjáró Körút a versenyképes, ugyanakkor talajkímélő gazdálkodás módszereit mutatta be a gazdálkodóknak.
Contivo™ országjáró körút. Bemutatkozott a Syngenta új szakmai programja a gyakorlatban is (x) 75
Ismerjék meg a Syngenta új szakmai programját.
Napraforgó Szakmai Nap Kiskunfélegyházán. Beszámoló (Kőhalmi Dezső) 76
Hagyományos Napraforgó Szakmai Napra invitálta július 23-ára üzleti partnereit az NT Élelmiszertermelő és Kereskedelmi Kft. és a rendező cégek. A rendezvényen legfontosabb pillanataiba nyerhetnek most jelen írásból betekintést.
Egész évben kiskert.
Szeptemberi teendők (Tóthné Bogdányi Franciska) 78
Különleges agrárprogram a Generali Biztosító részvételével (x) 80
Ismerjék meg a Generali Biztosító szerepét a ContivoTM programban.
Növénykondicionálás felsőfokon (x) (Pais István) 82
KONDISOL PACK őszi akció repcetermesztőknek a Huminisz Kft.-től.
Runway – A valódi talaj és levélen keresztüli hatás (x) 84
A Dow AgroSciences gyomirtási ajánlata repcetermesztők figyelmébe.
Őszi borsó. Az alternatív fehérjetakarmány (x) (Varga Gábor) 86
SAATEN-UNION Hungária Kft. JAMES őszi borsót ajánlja az állattenyésztők figyelmébe.
Hozambiztos megoldások a Fertilia szerves anyagokkal dúsított műtrágyáival (x) 88
Tápanyag-utánpótlási ajánlások a Fertilia Kft.-től. GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Szemléletváltás a gépforgalmazás és a talajművelés gyakorlatában. Beszélgetés Kalmár Tiborral (Dr. Demes György) 89
A Vaderstad Kft. ügyvezetőjével a vállalat a Syngenta által életre hívott Contivo™ programban való részvételéről, illetve a Nagy Talajművelő Show-ból való „kiszállásról”, valamint a nemrég lezajlott Väderstad-MF országjáró körútról beszélgettünk. Továbbá szó esett arról a talajművelés gyakorlatát gyökeresen megváltoztató szemléletváltásról is, amely alkalmazkodó és klímakár csökkentő jelzővel vált ismertté.
Négy teljesítmény kategóriában már összesen tíz Fendt Vario traktorszéria… (Dr. Demes György) 93
Nemzetközi sajtótájékoztató keretében mutatta be az AGCO/FENDT traktorgyár a 2014. évi újdonságait, nevezetesen a Fendt 1000 Vario nagytraktort és a Fendt Vario 700 és a Vario 300 szériák megújult modelljeit. A rendezvényen látott- és hallottakról jelen írásban számolunk be.
Tiger MT – utat vág magának (x) 97
Az Axiál Kft. a Tiger négy gerendelyes nehéz szántóföldi kultivátor tárcsákkal és kapákkal kombinált kivitelét ajánlja a szántóföldi növénytermesztők figyelmébe.
Bemutatkozott a TerraVant kombinált talajművelő vetőgép (Dr. Demes György) 98
A TerraVant kombinált vetőgép a Vogel&Noot legújabb munkagépe, amelyet elsőként augusztus 5-én, Somogyapátiban mutattak be. A rendezvényre meghívást kaptak a sajtó képviselői és a cég kereskedő partnerei. Az új gép szélesebb körben való megismertetésére a V&N a később sorra kerülő szántóföldi bemutatókon kínált/kínál lehetőséget.
Vogel-Noot munkagép akció, most 20-30 % árelőnnyel! (x) 100
A VOGEL-NOOT Mezőgépgyár Kft. folytatja sikeres VNLine akcióját.
AGRÁRGAZDASÁG
Kukoricapiaci kilátások (Dr. Tikász Ildikó Edit, Dr. Molnár Zsuzsa) 102
Az AKI szakembereinek tollából a főbb szántóföldi kultúrák közül most a kukorica vonatkozásában ismerhetik meg az USA agrárminisztériuma (USDA) előrejelzését a következő szezonra szóló termésnagyságot illetően.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk géntechnológiául (44.)
Transzgénikus hímsterilitás és hibrid előállítás (Dr. Heszky László) 104
Az előző, Transzgénikus Növényvédelem című VI. fejezetet a szakkifejezések ismertetésével fejeztük be. A következő, VII. fejezetben a Növekedés és Fejlődés géntechnológiai módosításaival foglalkozunk. A különböző stratégiák közül csak azokat ismertetjük, amikből sikerült GM-fajtákat előállítani és azok, hosszabb vagy rövidebb ideig, kereskedelmi forgalomban voltak vagy vannak. ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Az újburgonya termesztésünk lehetőségei… (Dr. Kruppa József, ifj. Kruppa József) 110
A szerzők jelen írásukban a burgonyatermesztés sikerét befolyásoló két fontos tényezőn (ökológiai, biológiai) keresztül mutatják be az újburgonya termesztésének lehetőségeit, ráirányítva a figyelmet az ezt lehetővé tevő ökológiai adottságainkra és biológiai alapjainkra (fajta, vetőgumó), valamint az ezek által kínált lehetőségekre, amelyek tovább javíthatják a versenyképességet és növelhetik a jövedelmet.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
Szilva fajtaválaszték-fajtaválasztás (Dr. Kovács Szilvia, Molnár Ágnes) 114
A fajtaválasztást a szilva esetében is a piaci igények, az ökológiai adottságok és a termesztéstechnológiai sajátosságok határozzák meg, melyhez azonban segítséget nyújt a szilvatermesztőknek ez az írás is, bemutatva éréscsoportonként a választható egyes fajtákat, azok legfontosabb tulajdonságait.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
A szőlő feketerothadása és a fertőzésre adott növényi válasz… (Kellner Nikolett és mtsai) 120
Bár a szőlő feketerothadása régóta ismert hazánkban is, az utóbbi 100-200 évben nem okozott jelentős gazdasági károkat. A 2010-es évben ugyanakkor komoly riadalomról „gondoskodott” a szőlőtermesztők körében. A betegséggel kapcsolatos tapasztalatok hiánya miatt a védekezés és a megelőzés lehetőségei korlátozottak, a rezisztenciával kapcsolatosan meglepően kevés információval rendelkezünk. Ezért a szőlő rezisztencia-kutatásban az elmúlt pár évben kiemelt figyelmet kap a feketerothadással szembeni ellenállóság genetikai hátterének kutatása, mely témáról, annak eddigi hazai eredményeiről jelen írásból tájékozódhatnak.
Versenyben a szőlő károsítóival. Beszámoló (Molnár Zoltán) 125
A Pest Megyei Kormányhivatal NTI, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara megyei szervezete, a Mogyoródi hegyközség és a csaknem tucatnyi növényvédőszer- és műtrágyagyártó, -forgalmazó szervezésében megtartott tanácskozást két igencsak aktuális növényvédelmi tárgyú előadásra „hegyeztek ki” a szervezők. Az első, a szőlőn előforduló fitoplazmákkal és vektoraikkal foglakozott; ,míg a rendezvény a másik „főszereplője” a szőlő lisztharmat volt.
Makó Szabolcs emlékezete. Beszámoló (Dr. Oláh István) 128
A XXII. Lellei Borhét keretében került sor idén augusztusában arra az Országos Szőlőtermesztési és Borászati Tanácskozásra, melyet Makó Szabolcs, az öt éve elhunyt kiváló boglári növényvédő szakember – az Agrofórum szerkesztőbizottságának oszlopos tagja – emlékének ajánlottak. A rendezvényen elhangzottakba nyújt betekintést ez az írás.
Szermaradvány-mentes szőlővédelem. Beszámoló (Györök Zsuzsanna) 130
Beszámoló a Biocont Magyarország Kft. szakmai tanácskozásáról és területi bemutatójáról, melyet Villányban tartottak.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban (Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter) 18, 47, 79
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Agrármúltunk nagyjai. ’Sigmond Elek (1873-1939) (Kurucz Miklós) 132
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban ’Sigmond Elek életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók. Jegyzet gazdálkodóknak.
A kuláksorsról (Kurucz Miklós) 133
A kuláksors agrártörténelmünk szégyenfoltja, azonban nem szabad erről az öt évről megfeledkezni, és jó, hogy ma már hivatalosan is meg lehet emlékezni róla. A mostani Jegyzet ezzel zárja le a háztájiról és a családi gazdaságokról készített sorozatot.
Már elődeink is írták… (Dr. Inczédy Péter) 136
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.