Mikor lehet szamócát telepíteni?

Agrofórum Online

F. Ferenc kérdése: földieper felől érdeklődnék. Pontosan a termesztése érdekelne, tudom többféle lehetőség van. Az évelő vagy a folyton termő érdekelne. Próbálkoztam magvetésével többféleképp, de nem kelt ki, pedig gazdaboltban vettem. S palántát is néztem. Melyik időszak megfelelő az ültetésre vagy palántázásra? S magról lehet-e?

Aki válaszol:
Dr. Sallai-Harcsa Marietta, környezetgazdálkodási agrármérnök, növényorvos, mezőgazdasági szaktanácsadó

Most már a tavaszi szezon lefutott, így aktuálisan a szamóca őszi telepítését foglaltam össze válaszomban:

A szamóca őszi telepítése előtt a területet érdemes gyommentessé tenni, a talajt 15-20cm mélységig fellazítani. Ebbe a magágyba alaptrágyaként célszerű bedolgozni pelletált tyúk vagy szarvasmarha trágyát. Ennek dózisa 20-25 dkg/m2, e mellé javaslok kálium túlsúlyos műtrágyát is a talajba juttatni (NPK arány: 6-12-24). Fontos, hogy klórmentes legyen ugyanis a szamóca nagyon érzékeny erre.

Ültetés előtt be kell áztatni a talajt és csak ezután lehet a palántákat kihelyezni. Az ültetést augusztus hónapban célszerű elvégezni, így a növények kellő fejlettséget érnek el az ősz folyamán és megfelelő kondícióban várják majd a telet.

Öntözésre fontos odafigyelni a gyökeresedési időszak kezdetén, ne hagyjuk kiszáradni a növényeinket! Viszont kerüljük a túlöntözést, mert az így betömörödött, levegőtlen talajban fertőzhetnek a gyökérbetegséget okozó gombák, amik akár a növények pusztulását is okozhatják.

Érdemes a kora őszi időszakig lombtrágyázást végezni. Kezdetben foszforos indítással, majd kiegyensúlyozottal folytatva a végén pedig kálium túlsúllyal befejezve. Ez 3-4 kezelést jelent, de a növényeink nagyon meghálálják ezt a fajta gondoskodást.

Ültetéshez frigó vagy tápkockás palántát ajánlok fajta tekintetében: Joly, Asia, Clary fajtákat könnyen be lehet szerezni.

Abban az esetben, ha tápoldatozni is tudja a növényeket, komplex műtrágyákat. Itt is fontos, hogy a kezdetben foszforral (13-40-13) majd a vegetáció megindulása után kiegyenlítettel (20-20-20), a végén káli túlsúllyal (15-5-30) végezze a tápanyagutánpótlást.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.

Lehetséges, hogy csigák rágják a palántáimat?

2024. február 24. 11:10

Lehetséges, hogy kikelt szikleveles palántáimat csigák rágják? Néhány növényem teljesen eltűnt, cserepükben pedig nyálkát találtam, más kártevőt nem láttam. Mit tehetnék ellenük?

Tavasszal palántanevelési tanfolyam indul

2023. február 24. 12:51

A zöldségek szinte minden házikertben megtalálhatók, ezért a jó minőségű, egészséges palánta előállítása olyan tudást jelent, amelyet széleskörben lehet hasznosítani.