Dr. Somogyi Norbert

Agrofórum Online

Együtt a klímaváltozás ellen és az állattartó gazdákért!

2019. november 1. 10:03

Az idén 33. alkalommal megrendezett rennes-i nemzetközi állattenyésztési szakvásár (SPACE) középpontjában a klímaváltozás állt. A SPACE-on 1995 óta hagyományosan megrendezik az innovációk versenyét, ebben az évben 46 újítást díjazott a zsűri, ezek közül a legérdekesebbek szerepelnek az írásban, mint ahogy a szakminiszter előadásnak az összefoglalója is, amely a Hogyan látja a szakminiszter 2019 francia mezőgazdaságát és annak jövőjét címet viselte.

Hagyomány és fejlődés: újra kukorica- és cirokbemutató Kiszomboron – szójával és napraforgóval

2019. október 1. 15:25

Az idei évben is a hónap első hetében, szeptember harmadikán tartotta a Gabonakutató Kht. a hagyományos kukorica-, cirok- és szójabemutatót, amin tavaly óta már a napraforgó is szerepet kapott. A megjelentek a szántóföldi bemutató mellett megismerkedhettek a nemesítési irányokkal, célokkal, valamint a kérdéses kultúrák piaci helyzetével, de kora ősz lévén az idén is szó volt a GK őszi kalászos kínálatáról.

Szupergyümölcsök és új piaci lehetőségek? 

2019. szeptember 1. 17:10

A Perpignanban megrendezett mediterrán zöldség-gyümölcs szakkiállítás – a MEDFEL –keretében tartott szakmai kollokviumok sorában került sor arra az előadásra, ami a „szupergyümölcsök” (elsősorban egyes bogyós gyümölcsök, gránátalma, datolyaszilva és kivi) termesztésével és piaci lehetőségeivel foglalkozott, elsősorban a fogyasztók részéről megnyilvánuló, az egészségtudatos táplálkozásnak szentelt egyre nagyobb figyelem indukálta igények okán. Az elhangzottak alapján megállapítható, hogy a francia termelők igyekeznek ezt a piaci lehetőséget megragadni, de a termelési kapacitás láthatóan az igényeknek csak a töredékét képes kielégíteni, ezért ők a minőségre helyezik a hangsúlyt, a mennyiséget a kereskedelem elsősorban importból (Peru, Argentína, Marokkó) elégíti ki.

A cirok Franciaországban

2019. augusztus 1. 07:26

Átfogó kép rajzolódik ki az írásból a franciaországi ciroknemesítésről, vetőmag-termelésről és takarmány-előállításról, valamint betekinthetünk két ciroktermesztő gazdaság termesztéstechnológiai gyakorlatába is.

Fűszerpaprika-termesztés és -kutatás Tunéziában

2019. június 10. 03:37

Európában és Afrikában sokfelé évszázadok óta kedvelt fűszer a paprika, de bármelyik országról legyen is szó, mindenütt jövevény a faj, hiszen az amerikai kontinens fölfedezése után került át az Atlanti-óceán keleti partjára, majd terjedt el a Földközi-tenger medencéjében, annak északi és déli partvidékén egyaránt.

A cirok termesztése a globális kihívások fényében

2019. június 1. 22:46

A francia Sorghum ID (international development, azaz nemzetközi terjeszkedés) platform egyik célja a (francia) ciroknemesítés és vetőmag-előállítás külföldi piaci pozícióinak erősítése. Tevékenységének részét képezi, hogy a célpiacot jelentő országokból meghívja a szakmai sajtó képviselőit a francia cirok-ágazat eredményeinek bemutatására, az érdeklődés fölkeltésére és általában a cirok, mint kultúra fontosságának érzékeltetésére. E munka keretében szeptember közepén egyszerre több külföldi újságírócsoport is Franciaországba látogatott, mindegyiknek „személyre szabott” programot állítottak össze a Sorghum ID munkatársai. Az erről készült beszámoló első része olvasható a júniusi lapszámban.

A biológiai sokféleség védelme a gazdálkodók és a társadalom érdekében –

2019. június 1. 22:35

A francia nemzeti mezőgazdasági kutatóintézet (INRA) a biológiai sokféleség és a mezőgazdaság viszonyrendszeréről szervezett konferenciát, amelynek középpontjában az állt, hogy társadalom szerepvállalása elengedhetetlen abban, hogy az ökoszisztéma-szolgáltatásokra alapozó gazdálkodók képesek legyenek arra, hogy megőrizzék a teljes biológiai sokféleséget.

Délkelet-ázsiai kertkultúra Dél-Amerikában – a Közös Agrárpolitika támogatásával

2019. május 1. 05:52

A cím akár egy találós kérdés is lehetne, aminek megválaszolásához nem csak agrárszakmai ismeretek szükségeltetnek, kell hozzá történelem és földrajz is.

A történelmi szegedi fűszerpaprika-tájkörzet kialakulása és megszűnése

2018. november 29. 09:36

Az írás áttekintést nyújt a szegedi fűszerpaprika-tájkörzet kialakulásáról, majd lassú ellehetetlenüléséről. Egy gondolatkísérletet nyomon követve megtudhatjuk, hogy az uniós földrajzi eredetvédelem adta lehetőségek kihasználhatók lennének egy esetleges határon átnyúló „térelméleti újraegyesítésre”.