Mi fertőzi a rózsákat?

Agrofórum Online

Z. Ilona kérdése: Egyik rózsabokrom levelein sárga rajzolatok, cikk-cakkos vonalak láthatók. Mi okozza és megfertőzheti a többi rózsámat is?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Szerencsére nem gyakori, bár ismert betegségről a rózsamozaikról van szó. A Prunus necrotic ringspot virus (PNRSV) és az Arabis mosaic virus (ArMV) fertőzése együtt és külön is okozza, okozhatja a betegséget. A PNRV a Prunus nemzetségbe tartozó gyümölcsfákat és valamennyi rózsafélét is fertőzi. Vírusok fő terjedési módjai a következők: fertőzött szaporító anyaggal oltással, szemzéssel, mechanikai úton és talajban élő fonálférgekkel.

A betegség tünetei feltűnőek: rózsatő levelein jellegzetes sárga színű különböző – gyűrűk, kör alakú foltok, ér vonalát követő szalagos vonalak, cikk-cakkos – rajzolatok jelennek meg. gyakori a mozaikosság is, amikor a zöld és sárga elmosódott szélű kis foltok vegyesen fordulnak elő. A színelváltozást a levelek alakváltozása is kíséri, levelek felülete húzott, ráncos, gyakran kanalas, és az egészséges levéllemeznél vastagabbá, illetve keményebbé válnak. A fertőzött tő virágai apróbbak, kevesebb hajtást fejlesztenek, és azok gyengék. Mindezt korai lombhullás követi.

A vírusfertőzésnél a vírusok a sejtekben élnek, a tő minden részébe szétterjednek, tehát a tünetes hajtások levágásával, eltávolításával nem lehet ellene védekezni. A fertőzöttségét a tő élete végéig megtartja, a növényt kigyógyítani, mentesíteni nem tudjuk.

A vírusok elleni védekezés egyetlen hatékony módja a megelőzés. Megbízható helyről szerezzük be a rózsa oltványokat, ahol a vírusmentességet garantálják. A fertőzött, az ismertetett tüneteket mutató tövet mielőbb távolítsuk el a területről, ezzel a tovább terjedését meg tudjuk akadályozni. Metszésnél a metszőollót rendszeresen fertőtlenítsük, mert az ollóra tapadt vírusfertőzött növényi nedvvel a vírus szétterjeszthető, az egészséges tövek megfertőzhetők. Fém vágó eszközök fertőtlenítésére a Hypo 5-szörös hígított oldata megfelelő. Rózsán gyakran károsító levéltetvek ellen rendszeresen permetezzünk!

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?

Hogyan szaporíthatom dugványozással a fokföldi ibolyát?

2021. január 5. 11:16

A tarka színű anyanövényekről szedett dugványokból nagy eséllyel egyszínű, mutáns növényeink lesznek.

Mindent a mocsári hibiszkusz növényről

2020. július 23. 12:00

A mocsári hibiszkusszal legelőször a munkám során találkoztam a kertészetben. Szinte irreálisnak tűnt a növény egy szem hajtásán a koronaként trónoló tányérnyi virág. Azóta számtalan helyen, előkertekben, parkokban, virágkiállításokon, de még az ország egyik legnagyobb állatkertjének sétányain is találkoztam vele. Ismerkedjünk meg ezzel a nem mindennapi növénnyel, és járjunk a végére: mit kell tennünk, hogy a kertünkben is jól érezze magát?