Mi okozza a mogyoró keseredését?

Agrofórum Online

40 éves mogyoróbokrom van, és az utóbbi 2 évben élvezhetetlen a gyümölcse, a fotón látható keserű foltok miatt. Milyen betegség ez, és mivel lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mogyoró termésének rothadásáért több kórokozó is felelőssé tehető. A moníliás betegség (Monilinia fructigena) nem csak az almatermésűek és csonthéjasok termesztését nehezítik, sajnos a mogyoró termését is károsítja. A kórokozó fertőzésének hatására a makk kopács alatti részének barnulása figyelhető meg, mely az idő előrehaladtával az egész makkra kiterjed. Esős időjárás esetében az egész makk felületét beboríthatják a gombára jellemző okkersárga színű képletek.

A magbél aszalódik, a termés mumifikálódik majd végül lehull. A kórokozó a lehullott, mumifikálódott termésekben telel át. A csapadékos időjárás kedvez a fertőzés kialakulásának. Termésbe való bejutásuk gyakran a mogyoróormányos károsításának helyén lehetséges, azonban a már beteg, összeérő termések esetén sebzés nem szükséges a fertőzés továbbjutásához. A magpenészedést több gomba (Phomopsis sp., Ramularia sp., Septoria ostryae) is okozhatja. Ezen kórokozók is sebzéseken keresztül fertőznek, megjelenésük szoros összefüggésben áll a magot károsító rovarok jelenlétével.

A monília ellen a fertőzött, lehullott termések összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi gombaképletek mennyisége csökkenthető. A kémiai védekezést a terméskötődés utáni időszaktól, terméskezdemények megjelenésétől szükséges elkezdeni (réz-hidroxid, mankoceb, penkonazol).

A kórokozók bejutásának megakadályozása az ormányosbogarak kártételének megelőzésén alapul. A mogyoróormányos (Curculio nucum) rajzása május végétől június végéig, a tölgymakkormányosé (Curculio grandium) pedig július közepétől augusztus végéig tart. A bogár a zöld, még nem kemény héjú mogyoróba helyezi el tojásait. A lárvák fejlődéséhez 30-40 nap szükséges, melyek kifejlődve a termést kerek  nyíláson keresztül hagyják el, maguk után hagyva morzsalékos porszerű ürüléküket.

Kémiai védekezés a rajzás megfigyelésen alapul, amely a kifejlett alakok ellen irányul, megelőzve ezzel tojásrakásukat. Évente 3-4 alkalommal a megfigyelésre alapozott kémiai védekezéssel (lambda-cihaotrin) a kártétel megelőzhető.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Hogyan készüljek fel a teleltetésre, mivel permetezzem a növényeket?

2022. szeptember 22. 04:36

Hamarosan be kell vinnem a virágaimat teleltetésre. Hogyan készüljek fel erre, mivel permetezzem őket?

Hogyan védekezhetünk a josta levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 15. 04:36

Egyéves jostabokron jelentek meg a képen látható levélbetegségek. Mit tudok tenni a növény védelmében, mit tanácsolnak?

Miért szaporodnak el a zuzmók a fákon?

2019. február 26. 04:48

T. Soma kérdése: A fákon elszaporodtak a zuzmók. Lehet-e ellenük védekezni, ha igen mikor, mivel és hogyan?

Milyen dréncsövet válasszunk a gyümölcsfa ültetésekor?

2022. december 5. 04:36

Faültetéshez (gyümölcsfa) melyik típusú perforált dréncsövet ajánlja? Milyen keresztmetszetű, milyen hosszúságú szükséges, geotextíliával burkolt legyen vagy nem, UV álló legyen vagy nem, hány db kell egy fához? Mennyi víz kell egy konténeres kis fának, mennyi időnként?