Milyen gyomirtó szerrel kezelhető a hagyma?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: a fóliába vetett hagymát milyen gyomirtóval kezelhetem állományban?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Hazánkban a vöröshagymát ritkán hajtatják. A vöröshagyma-hajtatás a termény piaci előkészítésének kézimunka igényessége miatt csak kisüzemben és házikertekben játszik szerepet. A hajtatásban alkalmazott gyomirtási technológia a zöldségnövények esetében a mechanikai műveletekre korlátozódik. Zárt térben a gyomirtó szerek használata nem megengedett, ezért a gyommentesség fenntartása folyamatos kézi gyomlálással biztosítható. Az utóbbi években a vöröshagyma szabadföldi termesztése során alkalmazható készítmények száma is jelentősen lecsökkent. A hagyma levélzete az egész tenyészidőszakban ritka, gyomelnyomó képessége nincs, ezért a vegetáció ideje alatt csak herbicidekkel és a mechanikai gyomirtás kombinálásával lehet a gyommentességet biztosítani. Az állományban emiatt rendszerint az összes magról kelő gyom megtalálható.

Gyomirtás szempontjából fontos, hogy megkülönböztessük a magról vetett és a dughagymát. A dughagymáról szaporított étkezési vöröshagyma gyomirtása könnyebb feladat, ugyanis a dughagyma gyökérzete gyorsan növekszik, és nem kerülhet kapcsolatba a talaj felszínére kipermetezett gyomirtó szerekkel, ezért hatékonyabb készítményeket és magasabb dózist is lehet alkalmazni. A hagyma vetése után, de még kelése előtt a pendimetanil hatóanyag felhasználásával védekezhetünk a gyomok ellen. A magról vetett hagymát csirázás és kaszahányás (1-2 levél) között nagyfokú érzékenysége miatt tilos vegyszeresen gyomirtani. A vöröshagymában, állományban, azaz 3-4 leveles állapotban van lehetőségünk a vegyszeres gyomirtásra. A kétszikű gyomok ellen bromoxinil, klopiralid, klórprofám és a piridát hatóanyagú készítmények alkalmazhatóak. Az egyszikű gyomok ellen több szelektív egyszikűirtó készítmény is a rendelkezésünkre áll. Ezek pl. a  fluazifop-P, haloxifop-P és a propaquizafop hatóanyagot tartalmazó készítmények. A hagymalevél viaszrétegének megléte több gyomirtó szer esetében a felhasználás egyik feltétele, ezért eső vagy öntözés után 2-3 napig ne gyomirtsunk.  Ezen túl fontos még tudnunk azt is, hogy a készítményekhez tilos a nedvesítőszer hozzáadása, és a 25 0C feletti kijuttatásuk sem megengedett.

Fókuszban a kertészeti és erdészeti gépek: Alfa-Gép

2024. január 24. 09:40

Jól ismert termékekkel és újdonságokkal egyaránt jelentkezett az AGROmashEXPO–AgrárgépShow kiállításon a kertészeti és erdészeti gépek specialistája, az Alfa-Gép Kft.

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.

A házikertekben is megjelenhet a hagymavész?

2020. július 13. 07:16

Évek óta nevelek hagymát családi fogyasztásra. Tavasszal a zöldhagymák levelein, később a fokhagyma leveleken is ugyanolyan apró vörösbarna foltok fejlődtek. Mik lehetnek ezek és hogyan lehet ellene védekezni?

Megéri hagymával foglalkozni?

2024. május 10. 08:10

A hagyma hazai termesztésének perspektíváiról olvashatják rövid összefoglalónkat.