Zöldség

Hogyan tároljuk helyesen a hagymát?

Agrofórum Online

Azt hihetnénk, elég csak egy dobozban valahová letenni a kamrában. Majd nem sokkal később jönnek a meglepetések: idővel büdösséget érzünk.

Felforgatjuk a helyiséget, átnézzük újra és újra az almákat, a burgonyákat, a liszteket, de nem találjuk a kellemetlen szag forrását. Mígnem rádöbbenünk, hogy a – helytelenül eltett – hagyma okozza azt!

Az alábbiakban összefoglaljuk, mire kell ügyelni a betakarítás és a szárítás, majd a tárolás során, hogy mindez ne következzen be.

Legyen laza a talaj

Bizony, nem mindegy, hogyan szedjük fel a hagymákat. Ugyanis, ha a hagyma szára megsérül, akkor maga a hagyma is hamar rothadásnak indul majd az őszi-téli hónapokban. Mindig fel kell lazítani a földet vasvillával és így könnyebben fel lehet szedni a hagymákat az immáron laza talajból anélkül, hogy megsérülnének. Alapszabály, hogy a szárnak épségben kell maradnia.

Szárítsuk napos helyen

Nem tanácsos a felszedett hagymákat egyből elraktározni. Helyette, ha nincs fagyveszély, néhány napig célszerű a kertben szellőzni/száradni hagyni őket. Ha esős, párás napok vannak, akkor száraz, védett helyre kell vinni a hagymákat. Ha pedig szép őszi napok köszöntenek be, 1-2 napig kint hagyhatjuk őket. A garázs vagy egy fedett terasz tökéletes választás lehet erre a célra.

Ilyenkor valójában nem szárítjuk ki a hagymákat, hanem elősegítjük azt, hogy ezzel a szárítási folyamattal tartósabbá váljanak, ami kardinális kérdés a téli hónapok során. Ha ugyanis a hagyma külső rétegei kiszáradnak, szorosabban összezáródnak a hagyma körül, egyfajta védőréteget képezve. Így a belseje ropogósabb, keményebb, frissebb marad a hideg hónapok során.

A szárítás során fontos, hogy megfelelő légáramlás legyen a hagymák körül, és mindet forgassuk, hogy egyenletesen száradjanak a levegőn. Az ideális hőmérséklet ehhez 24-27 °C. Közvetlen napfény ne érje a hagymákat! Egy rétegben terítsük ki őket, ne érjenek össze és ne ütődjenek meg. Legjobb egy farekesz számukra, papírral kibélelve.

Ha a hagymaszárak szépen elszáradnak, a külső héjak szorosabbra húzódnak, a hagyma teteje feszes és száraz (érezhetően nincs már bennük nedvesség), akkor ollóval vágjuk le a nagyobb gyökereket és leveleket, amik még a hagymán maradtak.

Tároljuk hűvös helyen

A hagymatárolásra legjobb egy hűvös pince vagy garázs. Ideális esetben a tárolóhelyiség sötét, nem több, mint 2-4 °C-os és jól szellőztethető legyen. Hálós zsákokban, lyukakkal ellátott lapos kartondobozban, kosarakban tárolhatjuk az így megszárított hagymákat.

Meddig állnak el?

Úgy tartják, hogy az édes hagymafajták (amik nagyok, lédúsak, vékony héjúak) néhány hétig állnak el. Míg a csípősök (amik kisebbek, vékonyabb héjúak és megkönnyeztetnek minket – és amiket 2-4 hétig kell szárítani), azok 10-12 hónapig is elállnak.

Minél jobban megríkat minket egy hagyma a pucolás közben, annál több kénes vegyületet tartalmaz, amelyek nemcsak a szemünket csípik, hanem a rothadást is gátolják.

Az édes hagymákban kevesebb ilyen vegyület van, ezért állnak el rövidebb ideig. Azokat érdemes hamar felhasználni (frissen, salátákba, vagy rántva, hamburgerbe téve), és az erőseket elraktározni a téli hónapokra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, I. rész – Fóliák elhelyezése

2024. december 3. 13:40

Amennyiben a kert alakja, fekvése, lejtése, talaj minősége nem indokol mást, a fóliasátrakat a jobb és egyenletesebb fénykihasználás miatt kelet-nyugat irányba építsük.

Gyökérzöldségek termésminősége és a tápanyagellátás összefüggése

2024. november 28. 16:10

A korszerű trágyaigényszámítás alapja a mérlegszemléletű, fajlagos tápanyagigényre és talaj-tápanyagellátottságára épülő trágyakijuttatás.

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?

Most nyílik: díszhagymák a kertben

2021. május 12. 10:50

Az egyik legszebb látvány a tavaszi, késő tavaszi kertben a nagy hagymavirágok gömbje. Most nyílnak a díszhagymák.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben