A rendezők – Sumi Agro Hungary Kft., AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma, TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft., AUDITKER Kft. Kecskemét, Agrárkontakt INTEM, Eurofins Agroscience Services Kft., Haifa Hungary – meghívására a Tolna megyei Lengyelre látogattak a gyümölcstermesztés iránt érdeklődők 2019. június 11-én.
A gyümölcstermesztés korszerűsítése program, amely 2018-ban indult az AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma és a Sumi Agro Hungary Kft. együttműködésével, három alappillérre épül:
- A gyümölcstermesztés korszerűsítésének időszerű kérdései.
- A precíziós gazdálkodás alkalmazhatóságának lehetőségei.
- Hagyományteremtés.
Gergicsné Nagy Eszter (AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma általános igazgatóhelyettese) köszöntötte a vendégeket, majd Steiner István (Sumi Agro Hungary Kft.) vette át a szót. Az anyacég rövid bemutatását követően áttért a Sumi Agro kertészeti programjának ismertetésére. Először az ültetvények gyomirtása került terítékre. Hangsúlyozta az ültetvények gyomirtásának fontosságát, hiszen a gyomok nemcsak konkurenciát jelentenek termesztett növényeink számára, de a kártevők, kórokozók köztesgazdái is lehetnek. Gyomirtó szereik közül a Kabukit és a Pledge 50 WP-t emelte ki és mutatta be részletesen.
A kontakt hatású piraflufen-etil hatóanyagú Kabuki gyomirtó szer 4 évesnél idősebb szőlő- és almaültetvényekben tő- és oldalhajtás perzselésre engedélyezett, használatával csökkenthető a kézimunkaigény. Szőlőnél 10-15 cm-es hajtáshosszúságnál 0,2%-os koncentrációban, almában 15-20 cm-es tősarj- és oldalhajtás-hossznál 0,8 l/ha dózisban javasolt a kijuttatás. Adalékanyag használata almában szükséges, de szőlőben is javasolt, például a hatóanyag gyors bejutását segítő Spur tapadásfokozóval (0,4 l/ha). A Kabuki szőlőben és almában egy vegetációs időben csak egyszer használható! A permetezés kis nyomáson, nagy cseppmérettel és szélcsendes időben történjen. Az első tünetek a kezelést követő 2-3. napon megjelennek, egy héten belül pedig megtörténik a teljes hatáskifejtés.
A Pledge 50 WP (flumioxazin) gyomirtó készítmény évente kétszer használható 3 évnél idősebb szőlőben és gyümölcsösben: kora tavasszal a gyomok tömeges kelése előtt (preemergensen) növényi maradványoktól mentes, jól elmunkált talajra 200-300 g/ha dózisban kijuttatva. A második kezelés vegetációban a gyomnövények kelése után (posztemergens) tapadásfokozó hozzáadásával végezhető irányított levél alá permetezéssel. A sorkezelés gyorsan és megbízhatóan elvégezhető az AUDITKER Pledge-Spray adapterével. Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a Pledge használata után a permetezőgépet, tartályt alaposan tisztítsuk meg és legalább kétszer mossuk ki lúgos tisztítószerrel.
A kajszi növényvédelmére áttérve a következőket ajánlotta: gyomirtásra a Pledge mellett a Sumi Agro glifozátja, a Trustee Hi-Active is engedélyezett. Gomba elleni védelemre a jól ismert, széles hatásspektrumú Astra (rézoxiklorid) – mely baktérium elleni hatással is rendelkezik – alkalmazható, valamint az egyre népszerűbb, hosszú hatástartamú, lokálszisztémikus Cyflamid (cyflufenamid). A rovarok ellen a taglózó hatású Wakizasi (lambda-cihalotrin) mellett 2019-től már a Mospilan (acetamiprid) 20 SG is bevethető.
Az előadás végén azt is megtudhattuk, mi is az a Shigeki. A Shigeki tisztított algakivonat (Ascophyllum nodosum), magas makro- és mikroelem-tartalommal. Magyarországon először szőlő- és gyümölcstermesztésben kap engedélyt a termés mennyiségének és minőségének javítására. A készítményt virágzás előtt, virágzás végén és gyümölcsnövekedéskor kell kijuttatni, 2-3 l/ha dózisban.
Mándoki András (Sumi Agro Hungary Kft.) előadásának középpontjában a Sergomil-L 60 folyékony, felszívódó réztartalmú lombtrágya állt, melynek figyelemre méltó növénykórtani mellékhatása is van. A Sergomil-L 60 szisztemikus jellemzői a következők:
- a sztómák környékén erősen mozgó mélyhatás jellemző, mely a szisztemikus tulajdonságok irányába hat;
- a felszívódás sebessége gyors, a mérések 4-6 órás teljes behatolást mutatnak, ami az esőállóságot jelentősen javítja;
- a valójában jelentkező felszívódásszerű viselkedést, illetve annak sebességét a kombinációs partnerek befolyásolhatják!
A Sergomil-L 60 réztartalma mindössze 5,5%, de benne a réz nem kristályosodó formában van jelen, ezen kívül 45%-ban cukrot tartalmaz, ami energiaforrás a növények számára. Intenzív kondicionáló hatással rendelkezik és aktívan immunizál, mivel elősegíti a polyfenolok és fitoalexinek képződését, ezáltal fokozza a növények ellenálló képességét. A készítményt Lengyelen kajszi ültetvényben vizsgálták, mivel ez a kultúra nagyon érzékeny a rézhiányra.
A Sergomil-L 60-nal végzett kísérletek eredményei röviden összefoglalva:
- alkalmazása esetén elkerülhető a rézhiány kialakulása,
- a réztartalmú lombtrágya mellékhatása miatt jelentősen csökkenhet a Stigmina carpophila tünetek megjelenése.
Végül a készítmény alkalmazási javaslata: virágzás után, sziromhullást követően 10-14 naponként legalább két alkalommal juttassuk ki. Kombinációban használva indokolt a keverési próba elvégzése, tapadószert ne adjunk a permetléhez. Javasolt dózis 2-3 l/ha.
A drónok alkalmazása a mezőgazdaságban ma még nem terjedt el Magyarországon – kezdte előadását Szakáts Ákos (Agrárkontakt INTEM), de 15 év múlva már természetes lesz jelenlétük és használatuk. A drónnal való felvételezés során a növény és a növény alatti talaj állapotát rögzítjük a megfelelő szenzorok kiválasztásával. Kínában már permeteznek is drónokkal, nálunk a permetező drónok alkalmazása jelenleg tilos. A bemutatott drónt délután működés közben is láthattuk.
A talaj- és növényvizsgálatok aktualitásairól Futó Márton (Eurofins Agroscience Services Kft.) számolt be. A talajvizsgálatokat végző laboratórium (Eurofins Minerág Kft.) Szekszárdon található. A generációváltás a talajvizsgálatokban is bekövetkezik, hiszen a hagyományos (kötelező) talajvizsgálatok csak a tápanyag-utánpótlás döntéseit támogatják, az új generációs talajvizsgálat a precíziós gazdálkodás alapvető művelete. A zóna lehatárolt talajvizsgálatok felhasználhatósága túlmutat a tápanyag-utánpótlás műveletein.
A rendezők – Sumi Agro Hungary Kft., AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma, TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft., AUDITKER Kft. Kecskemét, Agrárkontakt INTEM, Eurofins Agroscience Services Kft., Haifa Hungary – meghívására a Tolna megyei Lengyelre látogattak a gyümölcstermesztés iránt érdeklődők 2019. június 11-én.
A kajszi tápanyag-utánpótlása fontos kérdés. Kéki László (Haifa Hungary) elmondta, a kajszi igényli és meghálálja a minőségi tápanyagokat. A tápanyag-utánpótlás azonban nem tavasszal kezdődik, hanem közvetlenül a gyümölcsszedés után. Ilyenkor történjen meg a tápanyagfeltöltés – levélanalízis alapján – az alábbiak szerint:
- 1 kg/ha cink, 1 l/ha bór, kálium-nitrát vagy pl. Polyfeed 18-7-21+Me lombtrágya,
- 170 kg/ha Turbo K 14-14-17+Me granulált komplex talajba dolgozva,
- öntözés–tápoldatozás igény szerint késő őszig.
A tápoldatozás előnyei között említette többek között, hogy a tápanyag eloszlása egyenletes, közvetlenül az aktív gyökérzónába jut, csökken a talajtömörödés.
25 évvel ezelőtt 5 település – Kisvejke, Lengyel, Závod, Mucsfa és Mucsi – azt a célt tűzte ki, hogy Kisvejke térségét gyümölcstermesztő tájjá formálják (ez a helyi iskolák pedagógiai programjába is bekerült) – mondta hozzászólásában Nagy Ferenc. Ennek egyik célja az volt, hogy a helyieknek munkalehetőséget biztosíthassanak. Nagy Ferenc akkor a Tolna megyei Munkaügyi Központ térségi foglalkoztatási tanácsadójaként koordinálta a programot és a mai napig figyelemmel kíséri. Az összefogás eredménye, hogy a térségben az induláskori terület jelentősen megnövekedett. Véleménye szerint tovább kell lépni és több gyümölcsöt kell feldolgozni, mert a friss gyümölcs értékesítése sokszor nehézségekbe ütközik (túlkínálat, alacsony ár), ez kiszolgáltatottá teszi a termelő gazdákat.
A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. képviseletében Bogya Zita tájékoztatta a hallgatóságot a szervezet feladatairól, célkitűzéseiről, valamint beszámolt a görögországi szakmai tanulmányútról.
A program délután a szabadban folytatódott. A szakközépiskola ültetvényében személyesen is meggyőződhettünk a növényvédelmi minimum technológiák eredményéről. A szemlét Steiner István vezette. Szakáts Ákos pedig a drónfelvételezést mutatta be, melyet nagy érdeklődés kísért.
A szakmai nap zárásaként látogatást tettünk Magyarország egyik legszebb birtokára, a lengyeli Herr Farm Fruitra, ahol Herr Péter kalauzolt bennünket kajsziültetvényében.