Mi okozza a fagyal levelén megjelenő foltokat?

Agrofórum Online

K. Mihály kérdése: A fagyal levelén különböző méretű foltok jelentek meg. Mi okozza a megbetegedést? Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A fagyalon nemcsak kártevő állatok (levéltetű, tripsz), hanem gombabetegségek is okozhatnak gondot. Gombabetegségek lehetnek vastagabb ágakon (törzsön), de a leveleken is. A fagyal levelén megjelenő foltokat különböző nemzetségből és fajból származó gombák okozhatják. A foltok alakja, mérete, színe eltérő a gomba fajától függően. Lehet szabálytalan, kör alakú, ovális, a foltok átmérője is ingadozik, az egyedül állók mérete 2-5 mm, de gyakran összeolvadnak. A foltok színe lehet sárga, barna, vagy akár szürke is.

Ezeken a fagyalleveleken a foltokat cerkosspórás levélfoltosság (Cercospora ligustri) betegség okozta. A tüneteit a levél színén és a fonákán is megtaláljuk. A foltokat sötét udvar veszi körül a levél színén (1. kép) és a levél fonákán is (2. kép). A szegély színe vörösesbarna (3. kép). A gomba a fagyálló termőtestekkel telel át a leveleken. A 4. képen láthatjuk, hogy a levél fonákán található foltban termőtestek képződtek, a belőlük kijövő szaporítóképletek (konídiumok) terjesztik a cerkosspórás levélfoltosságot. Megfelelő időjárás esetén szél és víz segítségével tovább fertőzi a leveleket. Különösen nedves időjárásnál terjed gyorsan, a betegség csúfítja a növényt.

1. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünetek a levél színén

 

2. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünetek a levél fonákán

 

3. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünet közelről nézve a levél fonákán

 

4. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség szaporítóképletei a levél fonákán

Megelőzés és integrált védekezés

Az idősebb részeket radikálisan el kell távolítani. Ősszel a talajon lévő lehullott leveleket össze kell gyűjteni, a növényen lévő fertőzött leveleket el kell távolítani, mind kettőt meg kell semmisíteni. Rendszeres nyírással levegős lombozatot alakítsunk ki. Kerülni kell a tartósan árnyékos helyet. Öntözni kis mennyiséggel, de gyakran kell. Biztosítani kel, hogy az öntözés után a lombozat gyorsan felszáradjon. Szükség esetén réztartalmú gombaölő szerrel kell védekezni.

 

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

A világ 11 leghátborzongatóbb növénye és gombája

2023. szeptember 9. 16:10

Léteznek a világban olyan növényfajok és olyan különleges gombák, amelyeket látva azt hihetnénk, hogy nem is valódiak, hanem csupán egy sci-fi film kellékeiként vagy egy űrexpedíció leleteként kerültek a hírekbe. Pedig ezek a sötétben világító, máskor csápokkal rendelkező, ördögi küllemű vagy éppen rémisztő növények nagyon is léteznek a mi – hétköznapinak hitt – egyszerű világunkban.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.