Fehér foltok a levelek fonákján – mi lehet ez?

Agrofórum Online

Veteményesemben gyomlálás közben a disznóparéjon furcsa foltokat vettem észre, minden tő ilyen volt: fehér, kissé kiemelkedő foltok, de csak a levelek hátán, nem mozognak, nem rovarok. Mi ez? Megfertőzheti a veteményesem növényeit is?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves kérdező!

A disznóparéj nevű gyomon a kissé kiemelkedő fehér foltokat a fehérsömör nevű betegség (Albugo candida) okozta, de sokan fehérrozsda néven ismerik. Termesztett és vadon élő növényeket egyaránt megtámadja, azok többsége a keresztesvirágúakhoz a Brassicaceae (káposztafélék) családjába tartozik.

Íme, a leggyakoribb gazdanövényei, amiken gyakran megtalálhatók jellegzetes tünetei: valamennyi káposztaféle, repce is (Brassica), (torma (Armoratia), retekfélék (Raphanus), mustárok (Sinapis), vizitorma (Nasturtium), holdviola (Lunaria), hölgyestike (Hesperis), ikravirág (Arabis), kányazsázsa (Diplotaxis), kleopátra tűje (Cleoma), matyó (Calepina), mezei tarsóka (Thlaspi), nyári viola (Matthiola), pásztortáska (Capsella), sárgaviola (Erysimum), tátorján (Cramba), ternye (Alyssum), zsombor (Sisymbrium).

A gomba kozmopolita faj, világ minden részén, hazánkban is elterjedt, a felsorolt növényfajokat csíranövény állapottól magképzésig bármely időszakban megfertőzheti.

A gomba a növények minden zöld részét képesek megfertőzni, fertőzés lehet helyi, de szisztémikus fertőzést is okozhat. A gombatelepek fehér vagy krémszínűek, 1-2 mm nagyságúak, kissé kiemelkedőek, hártyával fedettek (pusztulának nevezik). Gyakori, hogy az új gombatelepek a régi körül gyűrű formában fejlődnek. Levelek hátoldalán általános a gombatelepek kifejlődése, de a levelek színén is megjelennek észlelhető elváltozások.

A szisztémikus fertőzést a növény torzulása, deformálódása kíséri. A gombatelepek bőrszövetének felszakadása után széllel, vízcseppekkel és rovarokkal terjed a gomba, fejlődéséhez, felszaporodásához nedves, vizes körülmények szükségesek. Termesztett zöldségféléknél fontos terjedési módja lehet a tünetmentes, de fertőzött vetőmaggal történő állományba kerülése.

A gomba a fertőzött növényi maradványokon telel át és tavasszal 10-15 ℃-os hőmérsékletnél aktivizálódik. 15-25 °C közötti hőmérséklet és 2-3 órás vizes levélfelület már elindítja a gomba intenzív fertőzését.

Védekezés alapelve a keresztesvirágú növények vetésforgóban termesztése. A növény állományból folyamatosan el kell távolítani a fehérsömör gyom-gazdanövényeit. A káposztafélék termesztése során figyelni kell a betegség esetleges megjelenését, és időben, megjelenésének kezdetén kell védekezni ellene. Káposztaféléknél a piraklostrobin+boszkalid hatóanyagú Signum WG, míg tormánál, repcénél az azoxistrobin hatóanyagú Amistar engedélyezett. Külföldi adatok szerint a metalaxil+ mankoceb, és a propineb hatóanyagú szerek is megfelelő védelmet biztosítanak.

Mik lehetnek a gömb alakú képletek a mogyoró vesszőin?

2019. október 20. 04:37

P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?

Miért van most rengeteg katica?

2022. október 15. 04:37

Számtalan katica repkedett az elmúlt napokban az udvaron. Miért van ez?

Okozhatta valaki a fenyőfa pusztulását vegyszeres behatással?

2023. április 3. 04:38

A bérházunk előtt áll egy kb. 8-10 méter magas és majd 40 éves fenyőfa, amit mi nagyon tisztelünk, szeretünk. Viszont most sajnos pusztulásnak indult. Az egyik "lakótársunknak" már régebben is szúrta a szemét, beárnyékol neki stb. A kérdésem az, hogy okozhatta-e ő a fa pusztulását valamilyen behatással? Gázolajjal, erős koncentrációjú gyomirtóval, vagy valami más vegyszerrel locsolta volna?