Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Agrofórum Online

Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Leggyakrabban két atkafaj fordul elő a dió levelén, a dió nemezes gubacsatka (Aceria erinea) és a dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristiata). Közös jellemzőjük, hogy kártételük inkább látványos, mintsem jelentős. A dió nemezes gubacsatka igen apró méretű (0,5-1,5 mm), ezért szabad szemmel nem látható. Fejlett nőstény alakban telelnek, a rügyekben, a rügypikkelyek között elbújva. Telelőhelyét tavasszal elhagyva a fakadó levelekre vonul, és szívogatása okozza a levél szövetének jellemző elváltozásait, burjánzását. A leveleken, táplálkozásának hatására, kidudorodó, fehér, bársonyos gubacsok alakulnak ki. Igen jellemző, könnyen felismerhető jelenléte a diólevél színének kidudorodásáról, a fonáki oldalon kialakuló nemezes-szőrös foltokról. A telelésre vonulásukig a gubacsok védelmében élnek. Évente 3-4 nemzedéke fejlődik ki, melyek egyedei elhagyják a gubacsot, és új gubacsot fejlesztenek.

A szemölcsös gubacsatkáról pirosos és fehéres színeződésű gubacsok árulkodnak a levélen. Ezek az apró pár mm nagyságú gubacsok, melyekben az atkák élnek, a levél rücskös kinézetét okozzák. Nagymértékű elterjedése esetében a károsított levelek leszáradhatnak. A károsítás a termésre is átterjedhet, de a gubacsok a zöld diókopáncson nem színeződnek el. Ha a termésre is ráterjed, a termés mennyiségét is csökkentheti. Egy évben több, akár 5-6 nemzedékük is lehet, tehát 3-4 hetente új nemzedékük fejlődik ki. Életmódjuk nagymértékben hasonlít társáéhoz, a nemezes gubacsatkához, ugyanúgy kifejlett nőstény alakban telelnek a fán és 0,2-1,5 mm nagyságúak.

Védekezés: Mindkét atkafaj jelenlétével főként csak esztétikai kárt okoz, ezért az ellenük való kémiai védekezés nem indokolt. Amíg lombhullást nem okoz, csak szépséghibának kell tekinteni. További nehézség, hogy a gubacsokban élő atkák ellen dióban nincsen engedélyezve olyan növényvédő szer, mellyel a rejtett életmódot folytató kártevőket elérhetnénk, így sikeresen védekezhetnénk. A kémiai védekezések közül a legnagyobb hatékonyságot a lemosó permetezések elvégzésével érhetjük el. A lombhullás után, illetve tél végén, rügyfakadás előtt, erre a célra olajos tartalmú lemosó permetezés ajánlott.

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

2018. július 19. 08:18

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

2023. október 7. 09:10

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

Áremelkedés várható a gyenge gyümölcstermés miatt

2020. május 22. 12:21

A legnagyobb terméskiesés kajszibarackból, őszibarackból és cseresznyéből várható, e gyümölcsök mennyisége negyedére-harmadára eshet egy jó évhez viszonyítva.

Baj van a dióval, bajban vannak a termesztők

2022. január 20. 11:59

A magyar dió relatív koraisága és korábbi sikerei ellenére sokféle termesztési és piaci nehézséggel szembesült az utóbbi években. Az évekig kifejezetten jó áron értékesített és az európai piacon elsőként megjelenő magyar dió helyzete az elmúlt esztendőkben jelentősen megváltozott. Ezt a klímaváltozás okozta termesztési és növényegészségügyi problémák mellett a nagy diótermelő országok fokozódó, olcsó árukínálata okozta, ami kiszorította a magyar árut az európai piacról. Ezen kívül az aszályos időjárás miatt az egyébként is alacsonyabb hozamaink tovább csökkentek, és ez már nem teszi versenyképessé termelésünket a versenytársak két-háromszoros termésátlagaival szemben.