Gyümölcs

Diótermesztési tapasztalatok Lovasberényből

Agrofórum Online

Egy napsütéses, kellemes kora őszi napon látogattunk el az Engelhardt Dióbirtokra Lovasberénybe, ahol a családi diótermelő gazdaság legifjabb tulajdonosa, Ádám fogadott minket.

„Harmadik generációs diótermesztő család vagyunk. Nagypapám még kicsiben művelte ezt. Körülbelül 20 éve váltott édesapám teljesen más irányú karrierjéről a diótermesztésre, én pedig másfél éve döntöttem úgy, hogy elkezdjük a gazdaságátvételt és az informatikai munkából a diótermesztés felé fordulok.”

Gazdaságuk 50 hektáron termeszt diót válogatott magyar fajtákból, korszerű körülmények között, az agrár-környezetgazdálkodási program tagjaként, környezetbarát módon.

A birtokon idősebb és fiatalabb ültetvény is található – gondolnak a következő generációkra is (Drónfotó: Hanula Gábor)

A dióburok fúrólégy megjelenése új kihívás elé állította a diótermelőket. Új technológiát, plusz költséget jelent ez a gazdálkodóknak.

„A legtöbb ember, akinek van diófa a környékén ezt tudja. A dióburok fúrólégy gyakorlatilag elterjedt az országban, aki nem védekezik ellene, annak nem lesz diója. Mi nem vagyunk bio termesztők, a kártevő a bio diótermesztőknek még nagyobb kihívást jelent. Meg kellett tanulni megvédeni tőle az ültetvényt. Sok kérdést kapunk ezzel kapcsolatban kiskertesektől, mi igyekszünk nekik válaszolni és segíteni, de az a tapasztalatunk, hogy egy-egy fát nem tudnak megvédeni. Ültetvény szintjén lehet ellene védekezni, de ez körülbelül 5-6 plusz permetezést jelent. Mindez költségben nagyságrendileg 150 ezer forint többlet költség hektáronként. Tegyük hozzá, hogy a dió ára nem követi ezt jelen pillanatban. Részben emiatt is döntöttünk úgy tavaly, hogy létrehozunk egy webshopot, hogy ne csak a kereskedőket tudjuk kiszolgálni, hanem a végfelhasználók számára is, közvetlenül tudjunk jó minőségű diót kínálni. Sokan keresik is, hiszen ahol eddig volt a nagymamának egy-egy diófája, ott most nem tudnak már az egészséges terméshez hozzájutni.”

Az exportálásra szánt dión kívül az Engelhardt Dióbirtok most már Ádám terveit is megvalósítva a hazai diókedvelőknek is értékesít. Webshopjukban megtalálható a dióbélen kívül a dióolaj és a dióliszt is.

„A célunk az a feldolgozással, hogy több lábon álljunk. Látszik, hogy nagyon kitett a héjas dió piac, akár a világpolitikának is. Korábban nem gondoltuk volna, hogy egy amerikai–kínai gazdasági háború, vagy egy orosz–ukrán konfliktus a magyar dióexportra komoly hatással lehet, de sajnos így van.”

A dióból olajat és lisztet is készítenek, ezek elérhetőek a webshopjukban is. Ezekkel a feldolgozott termékekkel igyekeznek több lábon állni (Fotó: Harcsa Marietta)

A gépi betakarítást követően a teljes feldolgozási folyamat a saját üzemükben történik.

„A héjas dió feldolgozása a buroktalanítással kezdődik, utána mosás következik, majd még egy tisztítási folyamaton esik át a termés. Ezután a szárításra kerül sor, amely körülbelül 3 nap alatt lezajlik. A diót a kívánt nedvességtartalomra a 37-38 ℃-os levegőn szárítjuk. A száraz diót konténerekbe ürítjük, ahol méret szerint válogatjuk azokat. Ez az exportminőségű dióra igaz, ebben az esetben ugyanis nem lehet több 10% hibánál. A méretre válogatás után 10 kilós zsákokba csomagoljuk a diót, és úgy értékesítjük elsősorban Nyugat-Európában.”

Ádám és édesapja (Fotó: Engelhardt Dióbirtok)

Ádám szívügye a dió, és abban hisz, hogy ő is és annak idején édesapja is jó döntést hoztak, amikor a diótermesztésért feladták korábbi munkájukat.

„Jó évben az ilyen méretű gazdaság már szerencsére kifizetődő, de az érem másik oldala az életvitel. Nyolc évig ültem egy irodában, ahol szerettem dolgozni, de az, hogy itt kint vagyunk a természetben, az, hogy én osztom be az időmet; az, hogy látom a gyerekeimet felnőni (mondjuk nem ilyenkor októberben, diószezonban nem nagyon látnak, de ezen kívül), ez más életminőség, ezt nem lehet forintosítani.”

Engelhardt Ádámmal készült riportunkat az Agrofórum YouTube csatornáján is megnézhetik!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

2018. július 19. 08:18

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Keresett exportcikk a magyar dió

2018. szeptember 10. 13:42

A héjas dió exportkivitele az elmúlt években 1,5-2,5 ezer tonna között alakult, míg a dióbél kivitel 1,7-2,2 ezer tonnát tett ki. Ezek együttes értéke 4,5-6,5 milliárd forint között volt.

Tömegesen hullik a dió levele - mi okozza ezt?

2019. augusztus 26. 10:06

S. László kérdése: Az utóbbi hetekben tömegesen hullottak le a diófám levelei, olyan mintha ősz lenne. Mi okozhatja?

Mire számíthat, aki diófát telepít?

2018. július 20. 05:38

S. László kérdése: Kertembe diófát ültetnénk, milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?