Miről ismerem meg, hogy vírusos a paradicsom növényem? Hogyan védekezhetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Olvasó!
Nehéz kérdést tett fel, ugyanis a paradicsomnak 10-nél több ismert vírusbetegsége van, számuk évről-évre nő, még a szakemberek is nehezen követik az új vírusbetegségek megjelenését, felismerését. Különböző vírusok tüneteinek egy része különböző, de vannak hasonlóak is. A vírusfertőzés megállapítása nagy gyakorlatot igényel, gyomirtó szerek, serkentő szerek is kiválthatnak hasonló tüneteket.
Vírusfertőzés ellen csak megelőzéssel tudunk védekezni, ez azt jelenti, hogy amennyiben egy növény megfertőződik a vírussal, ellene már nem tehetünk semmit, kigyógyítani, mentesíteni nem tudjuk, a növény fertőzött marad élete végéig. Ezért nagyon fontos ismerni a vírusok terjedésének módjait. Paradicsomnál is egyik leggyakoribb az úgynevezett mechanikai úton terjedés: ápolás, gondozás során sérüléseken keresztül jut be a növényi sejtekbe a vírus a fertőzött növényi nedvből, 3-4 hét alatt felszaporodik, szétterjed a növényben, és már a csúcsleveleken is megjelennek a tünetei. Terjesztik még a levéltetvek, ez főleg a tavaszi időszakban gyakori, valamint a többi szívó kártevő közül a tripszek, molytetvek is, a talajban élő fonálférgek is, de terjedhetnek pollennel is, és vírusfertőzött magokkal is.
A leggyakoribb tünet az úgynevezett mozaikosság: a zöld levélen az alapszíntől kissé eltérő zöld vagy sárgás, elmosódott szélű néhány mm-es klorótikus foltok váltakoznak. Ezt követheti a levelek megkeményedése, megvastagodása, kanalasodása. Gyakori, hogy a levelek alakja megváltozik: erős levélcsúcsok nőnek, a levelek szeldeltek lesznek, gyakran szalagszerű vékony alakot vesznek fel. Kísérheti a vírusfertőzést a levelek felületén növő hólyagok, kiemelkedések, ráncos lesz a levél felülete, nem sima. Kísérhetik a levél-klorózist különböző alakú barnán elhalt nekrótikus rajzolatok, vonalak, gyűrű alakú foltok. A hajtásvégek gyakran deformálódnak, csavarodottak. A vírusfertőzött növény termése sem marad változatlan: deformálódhat, a héjon gyűrű, kör alakú kissé besüppedő rajzolatok, elszíneződések fejlődhetnek ki, de keményedést, egyenetlen barna termésfelszínt is kiválthatnak. A fertőzött bogyók nem fogyaszthatók, árualapból kiesnek, és terjesztik a vírust.
A vírusok kimutatása, meghatározása speciális laboratóriumi vizsgálatokkal történik, szemrevételezéssel a vírusfertőzés csak valószínűsíthető. Minden esetre a gyanús növényeket minél előbb ki kell emelni a talajból, és PVC zsákba csomagolva szemétre tenni. Számos vírus a fertőzött növénnyel évekig életképesen fenntartja magát, áttelel a szabadban, ezt meg kell előzni a következő évek termesztési sikere érdekében.